Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Srećko Lisinac: Nie oddaliśmy inicjatywy Niemcom, sami ją wzięli

Srećko Lisinac: Nie oddaliśmy inicjatywy Niemcom, sami ją wzięli

Po emocjonującym starciu, mimo prowadzenia 2:0 w meczu, podopieczni Nikoli Grbicia ulegli rywalom z Niemiec. – Mieliśmy swoje szanse w kontratakach i mogliśmy zakończyć mecz na swoją korzyść. Tak to jest w siatkówce, że nie wykorzystując tego typu okazji, przegrywasz – mówił po spotkaniu środkowy reprezentacji Serbii.

Pierwszy z półfinałów zaczął się od mocnego starcia w wykonaniu reprezentacji Serbii. Drużyna Nikoli Grbicia od pierwszych piłek kontrolowała sytuację, nie pozwalając przeciwnikom na zbyt wiele. Pierwszy set to jeszcze wyrównana gra i końcówka rozstrzygana na przewagi, w kolejnym Serbowie zdominowali rywali. Nic nie wskazywało na zwrot akcji, jaki miał miejsce po drugim secie. Dłuższa, 10-minutowa przerwa wyraźnie pomogła drużynie Andrei Gianiego i odmienieni Niemcy zdołali odwrócić losy seta. – Nie oddaliśmy inicjatywy Niemcom, sami sobie ją wzięli. Po dwóch pierwszych setach, w których graliśmy naprawdę dobrze, rywale wzmocnili swój serwis. Już na początku meczu podejmowali ryzyko w tym elemencie, szukając celnych i mocnych serwisów, jednak to im nie przynosiło oczekiwanych rezultatów. Popełniali sporo błędów własnych, od drugiego seta ta gra się odmieniła i my w tych partiach mieliśmy sporo problemów. Mieliśmy swoje szanse w kontratakach i mogliśmy zakończyć mecz na swoją korzyść. Tak to jest w siatkówce, że nie wykorzystując tego typu okazji, przegrywasz – o zwrocie akcji i waleczności rywali mówił po spotkaniu Srećko Lisinac.

ME: Serbia – Niemcy (galeria)

Jednym z momentów zwrotnych w spotkaniu była wideoweryfikacja, o którą poprosił Nikola Grbić. Szkoleniowiec Serbów zdecydował się przerwać akcję, chcąc zweryfikować błąd rywali. Challenge pogrążył jednak Serbów, bowiem na powtórce sędziowie zauważyli błąd Plavich. O nieporozumieniu, które na tym etapie rywalizacji nie było bez znaczenia, mówił środkowy reprezentacji Serbii. – Myślę, że kiedy my prosimy o challenge, sędziowie nie powinni analizować naszego bloku w danej akcji, ale raczej weryfikować dotknięcie siatki u rywali. My nie chcieliśmy sprawdzić tego, czy to dotknięcie było po naszej stronie. Tutaj zobaczyliśmy brak doświadczenia przy tych systemach wideoweryfikcji – komentował Lisinac, ucinając krótko temat. – Nie będziemy do tego już wracać, przegraliśmy ten półfinał i teraz musimy patrzeć na kolejny mecz.

Podopiecznym Nikoli Grbicia pozostanie teraz walka w małym finale mistrzostw Europy. Mający aspiracje i apetyt na tytuł mistrzowski Serbowie czekali na swojego rywala w meczu o brąz. – Nie myśleliśmy o tym, który potencjalny rywal w walce o brąz byłby dla nas lepszy. Obie drużyny, zarówno Rosja, jak i Belgia, mają swoje dość różne systemy. Dla nas nie ma znaczenia, kto znajdzie się po drugiej stronie siatki – mówił, zapytany o preferencje, Srećko Lisinac. W drugim spotkaniu sobotnich starć nie było już niespodzianki, Belgowie nie zdołali powstrzymać rozpędzonych Rosjan, przegrywając 0:3. To właśnie zespół Vitala Heynana będzie rywalem Serbów ostatniego dnia mistrzostw Europy.

Porażka z Niemcami nie odebrała wiary podopiecznym Nikoli Grbicia. W konfrontacji o trzecie miejsce niezmiennie rola faworyta będzie przypisywana Serbom. Jak podkreślał środkowy Plavich, grając na swoim poziomie, unikając nerwowych zagrań, on i jego koledzy mogą wygrać z każdym. – Musimy koncentrować się przede wszystkim na swojej grze. Jesteśmy dobrym zespołem, który grając na swoim poziomie, może wygrać z każdym. Teraz musimy jak najszybciej zregenerować się i zagrać swoją dobrą siatkówkę – zakończył środkowy reprezentacji Serbii i Skry Bełchatów.