Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Serie A: Lube w finale czeka na rywala

Serie A: Lube w finale czeka na rywala

Siatkarze Cucine Lube Civitanova pokonując Modenę 3:1, jako pierwsi zagwarantowali sobie miejsce w wielkim finale włoskiej Serie A. W drugim z półfinałów Trentino bez straty seta pokonało Sir Safety Perugia i w tym zestawieniu konieczne będzie rozegranie piątego spotkania.

Tym razem w meczach półfinałowych obyło się bez tie-breaków, nie brakowało jednak emocji. Formalności dopełnili podopieczni Giampaolo Medeiego. Obrońcy trofeum po dwugodzinnej walce pokonali rywali z Modeny. Przyjezdni rozpoczęli rywalizację mocnym akcentem. Już pierwsza partia spotkania pokazała siłę biancorossich na siatce, przy ponad 70-procentowej skuteczności obrońców tytułu Ngapeth i jego koledzy byli bezradni. Tym razem z dobrej strony pokazali się środkowi Lube Candellaro i Cester, a Christenson wykorzystując dokładne dogrania swoich kolegów, uaktywniał grę przez środek. Przyjezdni nie zdołali utrzymać tego rytmu gry zbyt długo, już w drugiej partii przyszło załamanie gry mistrza Włoch, a te słabość wykorzystali zawodnicy Radostina Stojczewa. Na siatce dzielił i rządził Ngapeth, wspierany na skrzydłach przez Urnauta. Praktycznie od pierwszych akcji seta to Modena utrzymywała przewagę, po wygranej miejscowych 25:19 walka rozpoczęła się na nowo. I mimo że miejscowi utrzymali wysoki poziom skuteczności na siatce, tym razem to biancorrossi wyszli z walki obronną ręką. Siatkarze mistrza Włoch grali cierpliwie i konsekwentnie, przede wszystkim to goście szanowali sobie piłkę, wystrzegając się błędów własnych. Ta taktyka opłaciła się, bianconeri po błędach rywali otrzymali tylko jeden punkt w tym secie, oddając w zamian sześć oczek. Taka gra pozwoliła przyjezdnym objąć przewagę w spotkaniu, w piątym secie Sokołow mógł liczyć na wsparcie Sandera z Juantoreną i przy stanie 15:21 wszystko wskazywało, że tym razem Lube wygra bez wojny nerwów. Modena zdołała jeszcze wrócić do gry, triumfatora musiała wyłonić gra na przewagi, w tej więcej pewności zachował Sokołow i jego koledzy, triumfując 30:28.

Stan rywalizacji: 3:1 dla Lube

Wciąż nie jest znany drugi z finalistów w walce o scudetto. Przed rozpoczęciem spotkania wydawać się mogło, że pod ścianą są siatkarze Trentino. To ekipa Lorenzo Bernardiego miała przewagę i wszystko wskazywało, że tej zaliczki nie pozwoli sobie odebrać. Poszczególne partie spotkania miały dość podobny przebieg, gospodarze dość szybko wypracowywali przewagę. Szczególnie widoczna przewaga gialloblu na siatce okazała się kluczem do sukcesu. Niezłe zawody rozgrywał Luca Vettori, poniżej pewnego poziomu na przestrzeni całych półfinałów nie schodził Filippo Lanza i to Trento kontrolowało przebieg rywalizacji. W końcówce drugiego seta gra miejscowych nieco się załamała, co wykorzystali podopieczni Lorenzo Bernardiego. Bianconeri nie byli jednak w stanie wykorzystać tej szansy. Po stronie gości zabrakło zdecydowanego lidera, ani Zaytsev, ani Atanasijević nie byli w tanie przekroczyć progu dziesięciu punktów zdobytych w spotkaniu. Kolejna szanse klub z Umbrii miał w trzecim secie spotkania, siatkarze Sir Safety Perugia walczyli tylko do stanu 21:19, decydujący fragment meczu to popis gry gialloblu i triumf w całym meczu 3:0. Ta wygrana pozwoliła Trento pozostać w walce o scudetto. W tym zestawieniu triumfatora ma wyłonić piąte spotkanie, rozgrywane w środę, 18 kwietnia.

Stan rywalizacji: 2:2

W rywalizacji o piąte miejsce tym razem oba spotkania rozstrzygano po tie-breakach,. Pierwszy krok w kierunku udanego zakończenia rozgrywek postawiły Kioene Padwa, pokonując Calzedonię Werona oraz Gi Group Monza, która po tie-breaku wygrała z Latiną.