Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Serbki mistrzyniami Europy

ME K: Serbki mistrzyniami Europy

Czterech setów potrzebowały Serbki, by pokonać Holandię i wywalczyć tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu.

Spotkanie otworzyła skutecznym atakiem Lonneke Sloetjes i Holenderki dzięki trudnym zagrywkom na pierwszej przerwie technicznej wygrywały 8:6 po ataku Yvon Belien. Serbki wyrównały stan seta po mocnym uderzeniu Tijany Bosković (10:10), a po pomyłce w ofensywie atakującej reprezentacji Holandii wyszły na prowadzenie (11:10), które powiększyły po ataku ze skrzydła Brankicy Mihajlović (16:14). Za sprawą kąśliwych serwisów Jovany Stevanović podopieczne Zorana Terzicia miały trzy „oczka” przewagi, powiększyły ją po kontrze skończonej przez Mihajlović (19:15). Siatkarki Oranje miały problemy ze skończeniem ataku, co skutkowało sześciopunktową stratą (16:22), którą zmniejszyły za sprawą trudnych zagrywek Femke Stoltenborg. Seta zakończyła asem serwisowym Tijana Bosković przy stanie 25:20 dla zawodniczek z Bałkanów.

Serbki rewelacyjnie otworzyły drugą odsłonę spotkania, po ataku Tijany Malesević podopieczne Zorana Terzicia miały cztery punkty przewagi (5:1). Holenderki wzięły się za odrabianie strat, za sprawą trudnych zagrywek Maret Balkestein Oranje złapały kontakt z rywalkami (8:9), a po kontrze skończonej przez Robin de Kruijf na tablicy wyników widniał remis (12:12). Dzięki asowi serwisowemu Celeste Plak siatkarki z Beneluksu wyszły na prowadzenie (17:16), które powiększyły po ataku z obiegnięcia Robin de Kruijf (19:16). Serbki zdołały wyrównać stan seta za sprawą mocnego uderzenia z prawego skrzydła Tijany Bosković, a dzięki kąśliwej zagrywce Bojany Zivković (21:20) wyszły na prowadzenie. Po bloku Jovany Stevanović na Celeste Plak podopieczne Zorana Terzicia miały dwie piłki setowe (24:22), wykorzystały pierwszą z nich, wygrywając drugą partię 25:22.

Holenderki dobrze weszły w trzeciego seta, za sprawą bloku Maret Balkestein na Jovanie Stevanović podopieczne Jamiego Morrisona miały trzy „oczka” przewagi (8:5), którą powiększyły po autowym ataku Stefany Veljković (10:6). Serbki miały kłopoty w przyjęciu, co wykorzystywały rywalki, wychodząc na pięciopunktowe prowadzenie (13:8), które dzięki błędom w ofensywie siatkarek z Bałkanów utrzymały aż do drugiej przerwy technicznej (16:11). Po ataku z przechodzącej piłki Anne Buijs Holenderki miały siedem „oczek” przewagi. Siatkarki z Bałkanów próbowały odrobić straty, w pewnym momencie przegrywały już tylko 16:20, jednak kilka niewykorzystanych kontrataków zemściło się na Serbkach, które przegrały trzecią odsłonę spotkania 18:25.

Serbki dobrze otworzyły ostatniego seta, po ataku blok-aut Tijany Bosković podopieczne Zorana Terzicia miały trzypunktową przewagę (8:5), którą rywalki zmniejszyły dzięki kiwce Maret Balkestein (8:7). Holenderki miały problemy w przyjęciu, za sprawą kąśliwych serwisów Bojany Zivković siatkarki z Bałkanów powróciły do wysokiego prowadzenia (11:7), które powiększyły po akcji wygranej na siatce przez Tijanę Malesević (16:11). Dzięki rewelacyjnej postawie w polu serwisowym Tijany Bosković Serbki miały sześć „oczek” zaliczki (19:13), powiększyły ją dzięki skutecznemu blokowi (21:14) i były już bardzo blisko złotego medalu. Sytuację próbował uratować Jamie Morrison, ale wzięta przez niego przerwa na żądanie nie poprawiła gry Holenderek. Spotkanie skończyła potężnym atakiem z lewego skrzydła Tijana Bosković przy stanie 25:18, Serbki po raz drugi w historii zdobyły tytuł mistrzyń Europy.

Holandia – Serbia 1:3
(20:25, 22:25, 25:18, 18:25)

Holandia: Belien (13), De Kruijf (11), Balkestein-Grotheus (6), Sloetjes (6), Buijs (10), Dijkema (2), Knip (libero) oraz Schoot (libero), Plak (5), Stoltenborg i Jasper
Serbia: Zivković (2), Malesević (8), Mihajlović (15), Veljković (12), Stevanović (9), Bosković (29), Blagojević (libero) oraz  Mirković, Popović i Blagojević