Strona Główna > Aktualności > europejskie puchary > Rozstrzygnięcia w I rundzie kwal. Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń

Rozstrzygnięcia w I rundzie kwal. Ligi Mistrzów i Ligi Mistrzyń

ACH Volley Lubljana, Szachcior Soligorsk oraz Omonia Nikozja awansowały do II rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów. Ten ostatni zespół będzie rywalem Jastrzębskiego Węgla. W Lidze Mistrzyń awans do kolejnej rundy oprócz Developresu zapewniły sobie Imoco Conegliano, Minczanka Mińsk, Sliedrecht Sport i Branik Maribor.

W weekendowych meczach rewanżowych I rundy kwalifikacji do Ligi Mistrzów nie było niespodzianek. Słoweński ACH Volley Ljubljana po wygranej na wyjeździe 3:0 również we własnej hali pokonał w trzech setach Mladost Brćko. Ponownie najskuteczniejszym zawodnikiem zwycięskiej drużyny był Jan Pokreśnik (12 pkt.). Słoweńcy o awans do grupowej fazy Ligi Mistrzów rywalizować będą z Lokomotiwem Nowosybirsk. Nieco więcej emocji było w Soligorsku, gdzie miejscowy Szachcior podejmował Maccabi Tel-Awiw. W pierwszym meczu po tie-breaku wygrał zespół z Izraela, ale rewanż ułożył się po myśli siatkarzy z Białorusi. Szachcior wygrał 3:0, ale każda z trzech partii była niezwykle zacięta i rywale do końca walczyli o awans. 23 punkty w tym spotkaniu zdobył Uladzimir Żymont. Kolejnym rywalem Białorusinów będzie włoski zespół Sir Colussi Sicoma Perugia.

Polskich kibiców interesował najbardziej mecz w stolicy Czarnogórze, gdzie Jedinstvo Bijelo Polje podejmowało Omonię Nikozja. Goście, którzy pierwszy mecz wygrali 3:0, wygrali również pierwszego seta meczu rewanżowego na przewagi, ale w drugim wysoko do 14 ulegli Czarnogórcom. Decydujący był trzeci set, który padł łupem cypryjskiego zespołu i rozstrzygnął sprawę awansu. Ostatecznie Omonia wygrała całe spotkanie 3:2 i w II rundzie zagra z Jastrzębskim Węglem. Najskuteczniejszym zawodnikiem zespołu z Nikozji był Mory Sidibe (23 pkt.). Rewanżowe spotkanie Abiantu Groningen z kosowskim zespołem KV Luboteni Ferizaji zaplanowano na czwartek.

Nie miały problemu z awansem do kolejnej rundy siatkarki Developresu Rzeszów, które pewnie pokonały w rewanżu Hapoel Kfar Saba 3:0. Więcej o tym meczu można przeczytać tutaj. Ich rywalkami w II rundzie kwalifikacji będą zawodniczki Branika Maribor. Słoweński zespół po wyjazdowym zwycięstwie 3:0 w Brćku również w meczu rewanżowym pokonał Jedinstvo 3:0 we własnej hali i bez problemu uzyskał awans. Podobnie jak w pierwszym meczu z bardzo dobrej strony pokazała się Iza Mlakar, która zdobyła dla swojej drużyny 16 punktów.

W II rundzie kwalifikacji znalazł się również zespół Imoco Volley Conegliano z Joanną Wołosz w składzie. Włoska drużyna bez problemów poradziła sobie we własnej hali z węgierskim Linamar Bekescsabai. W takim samym stosunku Imoco Conegliano wygrało pierwsze spotkanie i w drugiej rundzie kwalifikacji zmierzy się z zespołem Sliedrecht Sport. Holenderki w pierwszej rundzie rywalizowały z belgijskim Asterix Avo Beveren. Po wygranej we własnej hali 3:2 w Belgii Sliedrecht wygrał 3:1, głównie dzięki skutecznej grze Lei van Rooijen (23 punkty).

Największe emocje były w Mińsku, gdzie Minczanka podejmowała francuski zespół Rocheville Le Canet. Minczanka wygrała w pierwszym spotkaniu 3:2 we Francji, ale w rewanżu niewiele brakowało, a musiałby zostać rozegrany „złoty set”. Pierwsze dwie partie padły wprawdzie łupem Minczanki, ale zespół gości wrócił do gry i doprowadził do tie-breaka. W nim siatkarki z Le Cannet prowadziły już 12:10, ostatecznie jednak przegrały po zaciętej końcówce 16:18 i to Minczanka awansowała do kolejnej rundy. W niej nie będzie miała łatwo, bowiem zmierzy się z Vakifbankiem Stambuł. Rewanżowe spotkanie pomiędzy fińskim LP Salo a Maritzą Płowdiw zostanie rozegrane w środę. Na zwycięzcę czeka w kolejnej rundzie Jenisej Krasnojarsk.