Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > Rosjanki mistrzyniami Europy kadetek U-17

Rosjanki mistrzyniami Europy kadetek U-17

Siatkarki Rosji zdobyły złoty medal mistrzostw Europy kadetek do lat 17. W finale wygrały 3:1 z niepokonaną do tej pory reprezentacją Włoch. W meczu o brązowy medal młode siatkarki z Turcji pokonały Bułgarię. Największą niespodzianką turnieju była reprezentacja Rumunii, która zajęła 5. miejsce.

Ostatni dzień turnieju finałowego mistrzostw Europy kadetek U-17 w Sofii rozpoczął się od meczu o 7. miejsce. Świetnie w pierwszych dwóch setach spisywały się reprezentantki Słowenii, które po wygranych do 23 i 19 prowadziły już 2:0. Liderką zespołu była Lorena Lorber Fijok, która zdobyła w całym meczu 18 punktów. Niemki jednak obudziły się w trzecim secie. Odwróciły losy spotkania, wygrywając dwie kolejne partie do 17 i 20 i doprowadziły do tie-breaka. W decydującym secie niemiecki zespół prowadził od początku do końca i pewnie wygrał 15:7, zajmując siódme miejsce w Europie. 18 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Iane Henke.

mecz o 7. miejsce:
Słowenia – Niemcy 2:3
(25:23, 25:19, 17:25, 20:25, 7:15)

Reprezentacja Rumunii, która w grupie wygrała zaledwie jedno spotkanie i dzięki lepszemu bilansowi setów pozostała w turnieju, zaskoczyła wszystkich już w piątek, pokonując Słowenię. Dzięki temu grała o 5. miejsce i znów zadziwiła obserwatorów. Podopieczne trenera Mariusa Macarie pokonały bowiem w trzech szybkich setach Białoruś i chociaż nikt na nie nie stawiał, uplasowały się na 5. miejscu w Europie. 16 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Mara Dumitrescu, o jeden punkt mniej Alexia Carutasu.

mecz o 5. miejsce:
Rumunia – Białoruś 3:0
(25:16, 25:21, 25:11)

W meczu o brązowy medal gospodynie turnieju zmierzyły się z reprezentacją Turcji. Siatkarki z Bułgarii w pierwszych dwóch setach musiały uznać wyższość rywalek, również w trzecim cały czas goniły wynik. Od stanu 21:20 dla Turcji zdobyły jednak pięć punktów z rzędu i przedłużyły swoje nadzieje na medal. Czwarty set wyraźnie jednak przebiegał już pod dyktando młodych Turczynek, które pewnie wygrały go do 19. Reprezentacja Turcji sięgnęła więc po brązowy medal mistrzostw Europy kadetek, gospodynie turnieju musiały zadowolić się miejscem tuż za podium. 19 punktów dla swojej drużyny zdobyła w tym meczu Sabire Karacaova.

mecz o 3. miejsce:
Turcja – Bułgaria 3:1
(25:21, 25:20, 21:25, 25:19)

Najwięcej emocji budził oczywiście finał, w którym niepokonany dotąd zespół z Włoch zmierzył się z reprezentacją Rosji. Sborna na inaugurację turnieju przegrała po tie-breaku z gospodyniami, potem jednak już młode Rosjanki wygrywały wszystko. Już pierwszy set pokazał, że oba zespoły mają ochotę na złoto. Zaciętą końcówkę na przewagi wygrały 30:28 podopieczne trener Swietłany Safronowej i objęły prowadzenie w finale. W drugiej partii Rosjanki cały czas miały nieznaczną przewagę, ale zespół z Włoch dogonił je w końcówce, którą… znów przegrał na przewagi – 24:26. Azzurre przebudziły się w secie trzecim, w którym prowadziły od początku do końca i po wygranej 25:20 wróciły do gry. Włoszki dobrze rozpoczęły również czwartego seta, ale rywalki szybko odrobiły straty i narzuciły swój styl gry. Sborna znów wygrała seta po zaciętej końcówce 26:24 i sięgnęła po tytuł mistrzowski. 23 punktów dla zespołu rosyjskiego zdobyła Walerija Gorbunowa, w drużynie włoskiej najskuteczniejsze były Loveth Omoruyi (21 pkt.) i Katarina Bulovic (19 pkt.).