Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Zenit Kazań z Superpucharem i kolejnym zwycięstwem

Rosja M: Zenit Kazań z Superpucharem i kolejnym zwycięstwem

Siatkarze z Kazania nadal nie znaleźli pogromcy w tym sezonie. W meczu 9. rundy bez straty seta pokonali Dinamo Moskwa, sięgając jednocześnie po pierwsze trofeum w tym sezonie – Superpuchar Rosji. Zenit utrzymał więc pierwsze miejsce w tabeli, a wiceliderem klasyfikacji jest Biełogorie Biełgorod, które wygrało 8 z 9 dotychczasowych spotkań. Ostatnia lokata należy natomiast do Jugry-Samotłor Niżniewartowsk, która ma na swoim koncie tylko jedno zwycięstwo.

Mecz 9. kolejki pomiędzy Zenitem Kazań a Dinamem Moskwa był jednocześnie spotkaniem o Superpuchar Rosji, w którym mistrz zmierzył się z wicemistrzem kraju. Spotkanie w Kazaniu praktycznie od początku do końca kontrolowali gospodarze, którzy jedynie w drugiej partii pozwolili rywalom przekroczyć granicę 20 punktów. Liderem ekipy prowadzonej przez Władimira Aleknę był Maksim Michajłow, zdobywając 14 oczek. Atakujący dostał 21 piłek, skończył 12 z nich, a dodatkowo 2 razy zablokował rywali. Mniej ataków wykonał Wilfredo Leon, ale w 12 akcjach punktował aż 8 razy. Cały zespół postawił aż 13 bloków, a brylowali w tym elemencie środkowi. Zarówno Artiom Wolwicz, jak i Aleksander Gucaluk zatrzymali rywali czterokrotnie.

Swoje spotkanie 3:0 wygrali także siatkarze Biełogorie Biełgorod, którzy podejmowali Dinamo Sankt Petersburg. Przyjezdnym trudno było przeciwstawić się sile rażenia ekipy Gheorghe Cretu, atakującej na poziomie 55 proc., a po 12 oczek zapisali na swoim koncie Konstantin Bakun i Dmitrij Muserski. Środkowy mógł dodatkowo pochwalić się 80-procentową skutecznością swoich akcji. Na zwycięskie tory powrócili gracze Zenitu Sankt Petersburg, bez straty seta pokonując Lokomotiw Nowosybirsk. Zespół Plamena Konstantinowa jedynie w premierowej odsłonie nawiązał wyrównaną walkę, a w dwóch kolejnych nie był w stanie dobić do granicy 20 oczek. W meczu trwającym 82 minuty pierwsze skrzypce zagrał Drażen Luburić, zdobywca 19 oczek. Serb skończył aż 18 z 25 piłek, co dało mu potężną skuteczność 72 proc., natomiast w drużynie z Nowosybirska żaden z siatkarzy nie zdobył nawet 10 punktów.

Ural Ufa na własnym terenie wywalczył komplet punktów, choć przegrał premierową odsłonę starcia z Jarosławiczem Jarosław. Potem jednak gospodarze powrócili do swojej dobrej gry, a kluczowa była trzecia partia, wygrana przez drużynę z Uralu 27:25. Andrej Koleśnik oraz Igor Filipow brylowali na parkiecie, wspólnie zdobywając aż 35 punktów, a cały zespół lepiej radził sobie zarówno w ofensywie, jak i w polu serwisowym. Również Fakieł Nowy Urengoj w pierwszym secie musiał uznać wyższość Jugry-Samotłor Niżniewartowsk. Drużyna Camilo Placiego w trzech kolejnych częściach spotkania radziła już sobie o wiele lepiej i choć trzecią odsłonę wygrała 25:23, to w czwartej nie dała gospodarzom najmniejszych szans, pokonując ich 25:13 i zamykając cały mecz w czterech setach. Na pierwszy plan po raz kolejny wysunęło się trio: Paweł Moroz, Dmitrij Wołkow oraz Jegor Kluka, którzy zdobyli odpowiednio 13 oraz po 12 punktów. Fakieł skończył również 53 proc. swoich akcji, a dobrze funkcjonował także ich blok. Sam Wołkow aż 4 razy zatrzymał ataki przeciwników.

Ciekawie było w Krasnojarsku, gdzie jednak tamtejszy Jenisej musiał uznać wyższość Kuzbassu Kemerowo. Gospodarze co prawda mogli liczyć na Aleksandra Kristkiego, który zdobył 19 punktów, a wspierał go Aleksiej Spiridonow, jednak po drugiej stronie siatki nie do zatrzymania był Wiktor Poletajew, który spotkanie skończył z aż 23 oczkami na swoim koncie. On sam 4 razy punktował bezpośrednio zza linii 9. metra, a cały zespół aż 14 razy posyłał na stronę gospodarzy asy serwisowe. Tylko jedno spotkanie w tej serii gier zakończyło się podziałem punktów Nowa Nowokujbyszewsk w pięciu setach pokonała Gazprom-Jugrę Surgut. I o ile cztery partie były wyrównane, to tie-break niezaprzeczalnie należał do gospodarzy, którzy pokonali rywali aż 15:3. Na przestrzeni całego spotkania o wiele lepiej radzili sobie w ofensywie, a najwięcej punktów po stronie Nowej wywalczyli Todor Skrimow – 18 oraz Romanas Szkulawiczus – 19.