Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Zenit Kazań już wrócił na fotel lidera

Rosja M: Zenit Kazań już wrócił na fotel lidera

Rozgrywki w rosyjskiej lidze nie zwalniają tempa. W środę rozegrana została już 18. kolejka zmagań, po której na pierwsze miejsce w tabeli powrócili siatkarze z Kazania. Z fotela lidera klasyfikacji Biełogorie Biełgorod mogło więc cieszyć się jedynie trzy dni, bowiem przegrało swoje spotkanie z czwartym zespołem Superligi, Dinamem Moskwa, nie wygrywając w stolicy Rosji chociażby jednego seta. Tabelę nadal zamyka Jugra-Samotłor Niżniewartowsk, która do tej pory zdobyła zaledwie cztery punkty.

Za mała niespodziankę można uznać wynik spotkania w stolicy Rosji. Dinamo Moskwa bez straty seta pokonało Biełogorie Biełgorod, które po 17. kolejce Superligi było liderem tabeli. Zespół prowadzony przez Borisa Kołczina w dwóch pierwszych partiach był wyraźnie lepszy od drużyny z Biełgordu, a po grze na przewagi w trzeciej odsłonie zakończył mecz w trzech częściach. 14 punktów dla swojej ekipy wywalczył Paweł Krugłow, a po 9 dołożyli Aleksiej Ostapienko i Aleksander Markin. W drugim secie kontuzji nabawił się Jurij Bierieżko, który doznał urazu stawu skokowego i na razie nie wiadomo, jak długo potrwa jego przerwa. Siatkarze Dinama zwycięstwem nad Biełogorie przerwali serię 13 zwycięstw zespołu Aleksandra Bogomołowa.

Zenit Sankt Petersbrug nie dał najmniejszych szans Gazpromowi-Jugrze Surgut w spotkaniu na własnym terenie. Gospodarze pewnie pokonali rywali bez straty seta i w żadnym z nich nie pozwolili przyjezdnym na zbliżenie się do bariery 20 punktów. O tak jednostronnym meczu zadecydowała o wiele lepsza skuteczność ataku graczy z Sankt Petersburga, a warto zwrócić również uwagę na stosunek bloków. Zenit powstrzymywał ataki gości 13 razy, natomiast Gazprom-Jugra Surgut postanowił tylko 1 blok. Liderem ekipy z Sankt Petresburga byli aż trzej zawodnicy. Oreol Camejo zanotował na swoim koncie 14 punktów, 13 dołożył Drażen Luburić, a 12 rozgrywający, Paweł Pankow. Szybko, łatwo i przyjemnie swoje spotkanie wygrali również siatkarze Kuzbassu Kemerowo, którzy nie dali szans Dinamu Sankt Petersburg, a cały pojedynek trwał zaledwie 70 minut. Ponownie zadecydowała lepsza ofensywa podopiecznych trenera Tuomasa Sammelvuo, wśród których prym wiódł Jarosław Podleśnych, zdobywca 19 oczek, a wspierał go Wiktor Poletajew, kończąc mecz z dorobkiem 15 punktów.

Momentami wyrównany mecz stoczyli gracze Jugry-Samotłor Niżniewartowsk oraz Uralu Ufa. Ostatecznie jednak spotkanie zakończyło się w trzech setach na korzyść gości z Uralu. To oni minimalnie lepsi w ataku, a także w bloku, natomiast różnicę zrobił serwis Uralu, w którym to elemencie przyjezdni punktowali 11 razy, przy 3 asach serwisowych gospodarzy. Na wyjeździe rywali z kwitkiem odprawili gracze Zenitu Kazań, pewnie pokonując Fakieł Nowy Urengoj w trzech setach. Wyraźnie lepsza ofensywa mistrzów Rosji, połączona z dobrą skutecznością Maksima Michajłowa czy Wilfredo Leona, pozwoliła podopiecznym Władimira Alekny zapisać na swoim koncie komplet punktów i wrócić na fotel lidera ligowej klasyfikacji.

Jarosławicz Jarosław jedynie w trzeciej odsłonie mógł cieszyć się ze zwycięstwa nad wyżej notowanym zespołem Lokomotiwu Nowosybirsk. Goście ostatecznie jednak zainkasowali komplet punktów, a pomogła im w tym dobra postawa chociażby Aleksieja Rodiczewa, który spotkanie skończył z dorobkiem 18 punktów i 57-procentową skutecznością ataku.

Jedyny pięciosetowy pojedynek w 18. rundzie Superligi stoczyli siatkarze Nowej Nowokujbyszewsk oraz Jeniseju Krasnojarsk, choć nie było to zbytnio zacięte spotkanie. Ostatecznie po ponad dwóch godzinach walki ze zwycięstwa mogli cieszyć się gracze Nowej, wygrywając w tie-breaku 15:12. Wyraźnym liderem gospodarzy był Romanas Szkulawczius, który zdobył 26 punktów, który do 24 oczek w ataku dołożył po jednym bloku i asie serwisowym. Po drugiej stronie siatki starał się dorównać mu Antonin Rouzier. Francuz zapisał na swoim koncie 24 punkty.