Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Rozgrywki wystartowały

Rosja M: Rozgrywki wystartowały

Zaledwie tydzień po mistrzostwach Europy ruszyła rosyjska Superliga. Rosjanie jako pierwsi rozpoczęli ligowe potyczki, a w pierwszej kolejce nie brakowało ciekawych spotkań. Tylko jeden mecz zakończył się w trzech setach i do rozstrzygnięcia tylko jednego pojedynku potrzebne było pięć setów.

Od zwycięstwa 3:0 Zenit Kazań rozpoczął zmagania w nowym sezonie rosyjskiej Superligi. Zespół Władimira Alekny bez starty seta pokonał Jarosławicz Jarosław, a jedynie w drugiej odsłonie miał małe problemy. Mistrzowie Rosji długo gonili wynik, ale w końcu wyrównali stan seta, a następnie w grze na przewagi przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść 26:24. Liderem zespołu był Wilfredo Leon, który skończył spotkanie z 16 oczkami na swoim koncie, a za nim znalazł się Maksim Michajłow, który może pochwalić się 11 punktami i aż 67-procentową skutecznością ataku.

Siatkarze Kuzbassu Kemerowo także zgarnęli komplet punktów w pierwszej kolejce. 3:1 ograli Ural Ufa, a po dwóch odsłonach prowadzili już 2:0. W trzeciej do głosu doszli goście, ale następnie podrażnieni porażką miejscowi wygrali seta numer cztery 25:18. Z dobrej strony pokazał się Dmytro Paszycki. Były siatkarz między innymi Asseco Resovii czy Trefla Gdańsk wywalczył 11 punktów, notując przy tym 64 proc. skuteczności w ataku, 3 bloki i 1 asa serwisowego. Gazprom-Jurga Surgut starcie z Jenisejem Krasnojarsk rozpoczął od porażki w premierowej odsłonie, ale potem gospodarze radzili sobie już lepiej i wygrywając trzy kolejne odsłony, zakończyli całe spotkanie z kompletem punktów. Do zwycięstwa zespół z Surgutu poprowadził duet Aleksander Szefranow i Kirill Ursow, zdobywając odpowiednio 18 i 17 punktów. Po drugiej stronie siatki 18 oczek wywalczyli Anton Mysin oraz Aleksiej Spiridonow.

W pierwszym secie Lokomotiw Nowosybirsk na wyjeździe musiał uznać wyższość Dinama Sankt Petersburg. W kolejnych odsłonach podopieczni Plamena Konstantinowa zaczęli jednak prezentować się z o wiele lepszej strony, kończąc cały pojedynek w czterech odsłonach. Lepiej od rywali radzili sobie w ofensywie, a także w bloku i zagrywce, a najlepiej punktującym graczem całego spotkania okazał się Nikołaj Pawłow. Podobnie swoje starcie rozpoczął beniaminek Superligi, który na wyjeździe mierzył się z Dinamem Moskwa. Po premierowej odsłonie, która w wykonaniu Zenitu Sankt Petersburg była dość nerwowa i padła łupem gospodarzy, w kolejnych o wiele lepiej, przede wszystkim w ofensywie, zaczęli grać przyjezdni. To od razu przełożyło się na wynik. Najbardziej zacięta była odsłona czwarta, w której po walce na przewagi triumfowali zawodnicy z Sankt Petersburga. W ich szeregach najlepiej poradził sobie Oreol Camejo, zdobywając 20 punktów. Niemrawo nowe rozgrywki ligi rosyjskiej rozpoczęli zawodnicy Biełogorie Biełgorod. W pierwszym secie przegrali z Jugrą-Samotłor Niżniewartowsk 19:25, jednak potem miejscowy team nie pozostawił już wątpliwości, kto jest faworytem tego spotkania. Biełogorie dość pewnie zapisało na swoim koncie trzy kolejne odsłony, kończąc cały mecz z kompletem punktów.

Fakieł Nowy Urengoj pojedynek z Nową Nowokujbyszewsk rozpoczął natomiast koncertowo i brylował w dwóch pierwszych odsłonach. Potem jednak role się odwróciły, u gospodarzy spadła skuteczność ataku, natomiast przyjezdni radzili sobie i w najtrudniejszych sytuacjach. Odwrócili losy spotkania, doprowadzając do tie-breaka, którego też rozstrzygnęli na swoją korzyść. Niekwestionowanym liderem Nowej był Romanas Szkuljawiczus. Atakował w sumie 48 razy, kończąc 29 ze swoich zbić. Do swojego o dorobku dołożył 4 asy serwisowe i 4 bloki, co w sumie pozwoliło mu zakończyć spotkanie z dorobkiem aż 37 oczek!