Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Porażka Zenitu Kazań w hicie kolejki. Biełogorie nowym liderem

Rosja M: Porażka Zenitu Kazań w hicie kolejki. Biełogorie nowym liderem

Siatkarze z Kazania przegrali swój drugi mecz ligowy w tym sezonie. Podopieczni Władimira Alekny w tie-breaku ulegli Biełogorie Biełgorod i dzięki temu graczom z Biełgorodu udało się wyprzedzić mistrzów Rosji w ligowej tabeli. Trzecie miejsce bez większego problemu utrzymał Fakieł Nowy Urengoj, a komplet punktów pozwolił graczom Dinama Moskwa wskoczyć na czwartą pozycję.

Siatkarze Uralu Ufa na własnym terenie pokonali siatkarzy Nowej Nowokujbyszewsk. Do triumfu potrzebowali zaledwie 74 minut, zwycięstwo zawdzięczali głównie lepszej dyspozycji w ataku. Do swojego dorobku dołożyli też 17 punktowych bloków, a najlepiej punktującym graczem gospodarzy okazał się Jegor Feoktistow, zdobywca 13 oczek. W trzech setach zakończył się także jeden z ciekawiej zapowiadających się pojedynków 17. kolejki Superligi. Fakieł Nowy Urengoj potwierdził swoje miejsce w ligowej tabeli i pewnie pokonał Zenit Sankt Petersburg. O ile dwie pierwsze partie były w miarę wyrównane, to trzecia odsłona pewnie padła łupem miejscowej ekipy. W zespole Camillo Placiego liderem był Jegor Kluka, który skończył 68 proc. swoich akcji ofensywnych, a w sumie zapisał na swoim koncie 17 punktów. 13 dołożył Dmitrij Wołkow. Swój mecz walkowerem oddali natomiast gracze Jugry-Samotłor Niżniewartowsk, którzy ze względów finansowych nie byli w stanie dotrzeć na ligowy pojedynek z Kuzbassem Kemerowo.

Dinamo Sankt Petersburg również zgarnęło na własnym terenie komplet punktów, 3:1 pokonując Gazprom-Jugrę Surgut. Gospodarze tylko w drugim secie byli gorsi od rywali, ale niewiele brakowało, aby przyjezdni doprowadzili do tie-breaka. Ostatecznie jednak czwartą partię 33:31 wygrał zespół z Sankt Petersburga, bohaterem meczu był Aleksander Kowalow, który z 33 akcji skończył 23, a do tego dołożył blok oraz 2 asy serwisowe. Czterech setów potrzebowali wicemistrzowie Rosji, aby na wyjeździe wygrać z Lokomotiwem Nowosybirsk. Ekipa ze stolicy Rosji uległa w premierowej partii zespołowi prowadzonemu przez Plamena Konstantinowa, ale po wygraniu zaciętej gry na przewagi w kolejnym secie złapała swój rytm, kończąc pojedynek z kompletem punktów. Gospodarzom nie pomogło 27 punktów Gyorgy Grozera, bowiem po drugiej stronie siatki rozkład zdobywania punktów był bardziej równomierny. Aleksander Markin i Paweł Krugłow zapisali na swoim koncie po 18 punktów, a 13 dodał od siebie Jurij Bierieżko. Z przedostatniego miejsca w ligowej tabeli udało się uciec Jenisejowi Krasnojarsk, który na wyjeździe w czterech setach pokonał Jarosławicza Jarosław. Lepsza skuteczność ataku oraz dobra postawa w bloku wystarczyły, aby Jenisej zgarnął w tym meczu trzy oczka, a z dobrej strony pokazał się również Antonin Rouzier, zdobywca 19 punktów.

Nie zawiódł hit 17. kolejki, w którym Biełogorie Biełgorod podejmowało Zenit Kazań. Mecz rozstrzygnął się dopiero w tie-breaku, a gospodarze okazali się drugim pogromcą mistrzów Rosji w tym sezonie. Zwycięstwo pozwoliło ekipie z Biełgorodu awansować na fotel lidera klasyfikacji. Chociaż to Zenit Kazań lepiej zagrał w ofensywie na przestrzeni całego meczu, to w decydującym secie wyższą skuteczność miała miejscowa ekipa. W jej szeregach najlepiej punktował Dmitrij Muserski – 17, a także Jang Jereszczenko – 16. Podopiecznym Władimira Alekny nie pomogło 21 oczek Wilfredo Leona ani 18 Maksima Michajłowa.