Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Podział punktów w dwóch ważnych meczach

Rosja M: Podział punktów w dwóch ważnych meczach

Choć podium tabeli w rosyjskiej Superlidze pozostaje bez zmian, to za plecami Zenitu Kazań, Biełogorie Biełgorod oraz Fakieła Nowy Urengoj trwa walka o jak najlepszą pozycję. W najlepszej sytuacji są aktualnie siatkarze Dinama Moskwa, którzy wygrali ważny pojedynek z Kuzbassem Kemerowo i zajmują 4. lokatę, ale mają już tylko punkt więcej od Zenitu Sankt Petersburg i Lokomotiwu Nowosybirsk. Do końca sezonu zasadniczego zostały już tylko cztery kolejki.

Po dwóch dość łatwo wygranych setach siatkarze Zenitu Sankt Petersburg w trzeciej odsłonie starcia z Jenisejem Krasnojarsk złapali lekką zadyszkę. Do swojej dobrej gry powrócili jednak w czwartej partii, kończąc wyjazdowe starcie z kompletem punktów. Wyraźnie lepiej gracze Zenitu poradzili sobie w ofensywie, kończąc 67 proc. swoich akcji, a liderem swojej drużyny był Drażen Luburić, kończąc mecz z rzadko spotykaną skutecznością na poziomie 87 proc., Serb ani razu nie pomylił się w ataku, a do 20 oczek w tym elemencie dołożył blok i asa serwisowego.

Komplet punktów na wyjeździe wywalczyli także gracze Jeniseju Krasnojarsk, którzy wygrali z ostatnim zespołem w tabeli, Jurgą-Samotłor Niżniewartowsk 3:1. Praktycznie nie do zatrzymania był Petain Michajlowicz, który zapisał na swoim koncie 22 oczka i choć po drugiej stronie siatki Siergiej Piranen miał ich 26, to gospodarze nie byli w stanie zdobyć przed własną publicznością chociażby jednego punktu.

Również Gazprom-Jurga Surgut pojedynek na własnym terenie zakończył bez zdobyczy punktowej, choć z Lokomotiwem Nowosybirsk stoczył wyrównany bój. Gospodarze szalę zwycięstwa na swoją korzyść byli w stanie przechylić jedynie w trzecim secie, a po grze na przewagi w kolejnej partii komplet punktów pojechał do Nowosybirska. Podopieczni Plamena Konstantinowa 11 razy punktowali bezpośrednio zza linii 9. metra, o sile ofensywny stanowili Gyorgy Grozer (16 punktów) oraz środkowy – Iljas Kurkajew, który zakończył mecz z dorobkiem 15 oczek.

Po pewnym zwycięstwie w premierowej odsłonie Zenit Kazań w drugim spuścił mocno z tonu, oddając pole gry rywalom – Uralowi Ufa. Po tym potknięciu podopieczni Władimira Alekny powrócili jednak do swojej dobrej gry, zamykając pojedynek w czterech setach. 22 oczka zdobył Matthew Anderson, który dobrze radził sobie zarówno w ofensywie, jak i w przyjęciu, a także popisał się 4 asami serwisowymi. Mistrzowie Rosji lepiej zaprezentowali się w ataku, kończąc 53 proc. swoich akcji. Zenit Kazań ma na swoim koncie 60 punktów w ligowej tabeli i 7 oczek przewagi nad drugim Biełogorie Biełgorod.

Pięciosetowe, choć mało wyrównane spotkanie rozegrali gracze Dinama Sankt Petersburg i Nowej Nowokujbyszewsk. Zwycięsko z tego starcia wyszła Nowa, której nie przeszkodziła w tym niższa skuteczność ataku. Ten w całym meczu nie stał na wysokim poziomie, bowiem Dinamo zanotowało 35, a Nowa 33 proc. udanych akcji. Goście lepiej spisali się za to w bloku, 15 razy powstrzymując rywali na siatce.

Losy spotkania w Kemerowie udało się odwrócić siatkarzom Dinama Moskwa, którzy przegrywali już z miejscowym Kuzbassem 0:2. Wygrali jednak trzeciego seta 27:25, a kolejnego 25:23 i triumfowali w piątej odsłonie, dopisując ważne dwa punkty do ligowego konta. Paweł Krugłow był dla gospodarzy praktycznie nie do zatrzymania, z 40 akcji punktem zakończył 25, a dodatkowo mógł pochwalić się 4 blokami. W sumie podopieczni Borisa Kołczina 15 razy zatrzymywali ataki rywali, a szczególnie łatwego życia nie miał Wiktor Poletajew, blokowany sześciokrotnie. Pomimo tego to właśnie on był liderem swojej drużyny, zapisując w swoim dorobku 26 oczek.

Jedno z ciekawszych spotkań 22. kolejki Superligi również zakończyło się w tie-breaku. 137 minut trwał pojedynek pomiędzy Fakiełem Nowy Urengoj i Biełogorie Biełgorod. Z dwoma punktami z Nowego Urengoju ostatecznie wyjechali gracze Biełogorie, którzy przegrywali już 1:2. W tie-breaku lepiej jednak od gospodarzy poradzili sobie w ataku, a w końcowym zwycięstwie pomógł im dość równomierny rozkład punktów. Po 15 wywalczyli Jang Jereszczenko i Dmitrij Muserskij, 14 dołożył od siebie Maksim Żygałow, a 13 Siergiej Tietiuchin. Tym samym Biełogorie z 53 punktami jest wiceliderem tabeli, a przewaga nad trzecią ekipą klasyfikacji – Fakiełem, wzrosła 7 oczek.