Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Nowa Nowokujbyszewsk wskoczyła na podium tabeli

Rosja M: Nowa Nowokujbyszewsk wskoczyła na podium tabeli

W 8. rundzie spotkań w Rosji wszystkie spotkania zakończyły się bez podziału punktów. 60. mecz z rzędu wygrali gracze Zenitu Kazań, którzy nadal są liderami tabeli, 29 punktów zdobył Wilfredo Leon. Komplet oczek wywalczyli również gracze z Nowokujbyszewska, którzy dzięki temu awansowali na 5. pozycję w ligowej klasyfikacji, a swoje pierwsze zwycięstwo w tym sezonie zanotowali siatkarze Dinama Sankt Petersburg.

Sporo emocji w 8. kolejce rosyjskiej Superligi przyniosło starcie pomiędzy Kuzbassem Kemerowo i Lokomotiwem Nowosybirsk. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo wygrali premierową odsłonę 25:23, jednak w kolejnej ulegli rywalom do 22. Siatkarze z Nowosybirska dość pewnie zapisali na swoim koncie trzecią część spotkania, ale najwięcej emocji przyniósł czwarty set. W nim zawodnicy Plamena Konstantinowa ze zwycięstwa cieszyli się dopiero po długiej grze na przewagi, a gospodarzom niewiele brakowało, aby doprowadzić do tie-breaka. Ostatecznie jednak komplet punktów powędrował na konto przyjezdnych. To oni lepiej radzili sobie w ofensywie, choć nadal bez Gyorga Grozera. Ciężar gry wziął na siebie Nikołaj Pawłow (22 punkty), wspierali go Siergiej Sawin (18) oraz Iljas Kurkajew (17), który zaimponował aż 7 punktowymi blokami. Faworyt z Kazania mecz z Jenisejem Krasnojarsk rozpoczął od dwóch wygranych setów. Gospodarzom udało się jednak wygrać trzecią odsłonę, a o wyniku całego meczu zadecydowała zacięta końcówka czwartej partii, w której więcej chłodnej głowy zachowali gracze Zenitu Kazań. Ekipa Władimira Alekny miała 59 proc. skuteczność w ataku, a prawdziwym kilerem ponownie okazał się Wilfredo Leon. Przyjmujący zdobył 29 punktów, udanie kończąc 63 proc. swoich akcji, a dodatkowo mógł pochwalić się 3 blokami i aż 6 asami serwisowymi.

Zwycięstwo bez straty seta przed własną publicznością odnieśli gracze Fakieła Nowy Urengoj, którzy nie pozostawili złudzeń Jarosławiczowi Jarosław. Gospodarze lepsi byli w każdej odsłonie, a ich 59 proc. skuteczność była kluczem do wygranej. Dołożyli oni również 13 punktowych bloków przy zaledwie 3 „czapach” przyjezdnych. Do zwycięstwa miejscową ekipę poprowadził duet Paweł Moroz i Dmitrij Wołkow, który wspólnie wywalczył 37 oczek. Pierwszą wygraną w tym sezonie zapisali na swoim koncie siatkarze Dinama Sankt Petersburg, którzy dzięki pokonaniu Jurgi-Samotłor Niżniewartowsk 3:0 z ostatniego miejsca w tabeli awansowali na 12. pozycję. Kibice tylko w drugim secie oglądali wyrównaną walkę, z której zwycięsko wyszli gospodarze. Prym w ich szeregach wiódł Iwan Demkow, który skończył 9 z 12 ataków i w sumie punktował 13 razy, do swojego dorobku dokładając po 2 bloki i asy serwisowe. Małą niespodzianką można chyba nazwać porażkę Zenitu Sankt Petersburg, który w spotkaniu z Nową Nowokujbyszewsk nie ugrał nawet jednego seta, choć spotkanie było dość wyrównane, a o wygranej gospodarzy zadecydowała przede wszystkim lepsza skuteczność w ofensywie i świetna postawa Romanasa Szkulawiczusa, który ponownie był liderem swojej ekipy. Po drugiej stronie siatki najwięcej punktów wywalczył Jewgenij Siwożelec, jednak jego 14 oczek to było za mało, aby Zenit wygrał z dobrze spisującą się w tym sezonie Nową.

Świetny debiut w roli nowego szkoleniowca Dinama Moskwa zaliczył Boris Kołczin. Jego podopieczni pewnie pokonali w wyjazdowym spotkaniu Ural Ufa 3:0 i dzięki temu awansowali na 8. pozycję w tabeli. Liderem zespołu ze stolicy Rosji został Jurij Biereżko, który wywalczył dla swojej ekipy 17 punktów, a atakujący Paweł Krugłow dołożył od siebie 13 oczek. Na przestrzeni całego spotkania to przyjezdni lepiej radzili sobie w ataku, bloku, a także w przyjęciu oraz zagrywce. Porażkę przed własną publicznością ponieśli siatkarze Gazpromu-Jurgi Surgut, ale choć nie byli oni faworytami starcia z Biełogorie Biełgorod, to postawili wyżej notowanym rywalom trudne warunki, w trzecim secie ulegając ekipie Gheorghe Cretu dopiero po grze na przewagi. Nie byli oni jednak w stanie poradzić sobie ze świetnie dysponowanym Dmitrijem Muserskim (17 punktów), którego wspierali Jereszczenko oraz Konstantin Bakun.