Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: Faza zasadnicza dobiegła końca

Rosja M: Faza zasadnicza dobiegła końca

Do ostatniej kolejki sezonu zasadniczego nie było jasne, który zespół zajmie 8. miejsce w ligowej klasyfikacji, a co za tym idzie – powalczy w ćwierćfinale. Ostatecznie prawo do gry w play-off wywalczyli gracze Nowej Nowokujbyszewsk, wyprzedzając Ural Ufa. Niezagrożone były pozycje Zenitu Kazań i Biełogorie Biełogorod, które do rywalizacji w ćwierćfinale przystąpią odpowiednio z pierwszego i drugiego miejsca, a ostatnią lokatę na podium zajęli gracze Dinama Moskwa. Outsiderem ligowej klasyfikacji zostali natomiast siatkarze Jugry-Samotłor Niżniewartowsk, którzy wygrali tylko jeden mecz.

Pojedynek Zenitu Kazań z Zenitem Sankt Petersburg zapowiadał się ciekawie, ale pewni swojego miejsca po sezonie zasadniczym goście z Sankt Petersburga do boju posłali mocno rezerwowy skład. Gospodarze wyszli natomiast w najmocniejszym zestawieniu. To spowodowało, że mistrzowie Rosji nie mieli zbytnich problemów, aby pokonać rywali, a całe spotkanie trwało zaledwie 74 minuty. Duet Maksym Michajłow i Wilfredo Leon był nie do zatrzymania, zdobywając w tym krótkim pojedynku po 16 oczek. Podopieczni Władimira Alekny bez większych problemów wygrali rundę zasadniczą, natomiast Zenit Sankt Petersburg do fazy play-off przystąpi z 5. miejsca.

Bez straty seta przed własną publicznością Fakieł Nowy Urengoj pokonał Jenisej Krasnojarsk. Gospodarze wyraźnie lepsi byli przede wszystkim w ofensywie, a także w bloku, 13 razy zatrzymując ataki rywali. Prym w tym elemencie wiódł Wadim Lichoszercow, który zapisał ich na swoim koncie aż 8. Do tego dołożył 4 skuteczne ataki i 2 asy serwisowe. 15 oczek zdobył natomiast Jegor Kluka, który mógł się pochwalić 76-procentową skutecznością swoich zbić. Fakieł Nowy Urengoj ostatecznie fazę zasadniczą zakończył na 4. pozycji, natomiast Jenisej zagra w fazie play-out, do której przystąpi z 12. miejsca.

Lokomotiw Nowosybirsk po 26. kolejkach zameldował się na 6. lokacie, w ostatnim spotkaniu 3:1 pokonując Jugrę-Samotłor Niżniewartowsk. Podopieczni Plamena Konstantinowa tylko w drugim secie musieli uznać wyższość niżej notowanego rywala, ale w pozostałych partiach nie dali gościom rozwinąć skrzydeł. Maksym Żygałow był liderem swojej ekipy, kończąc pojedynek z 15 oczkami, ale na uwagę zasługują środkowi Lokomotiwu. Artiom Smoliar zapisał na swoim koncie 14 oczek, z których 7 zdobył blokiem, a Iljas Kurkajew dołożył 13, choć on brylował w ofensywie.

Do końca ważyły się losy Uralu Ufa. Siatkarze z Uralu, aby myśleć o awansie do czołowej ósemki, musieli przede wszystkim wygrać ostatnie spotkanie z Gazpromem-Jugrą Surgut i to im się udało. W czterech setach pokonali gospodarzy, w czym główna zasługa Rodona Miskiewicza, który zapisał na swoim koncie 21 punktów, a cała drużyna lepiej radziła sobie w ofensywie i bloku. Komplet punktów nie pomógł jednak graczom z Uralu, bowiem swoje spotkanie wygrali siatkarze Nowej i to oni zagrają w fazie play-off.

Na ostatnim stopniu podium zmagania w fazie zasadniczej zakończyli wicemistrzowie Rosji. W 26. kolejce Dinamo Moskwa na wyjeździe pokonało Dinamo Sankt Petersburg, jedynie w trzeciej partii uznając wyższość gospodarzy. W pozostałych setach zespół prowadzony przez Borysa Kołczina kontrolował wydarzenia na boisku, a pierwsze skrzypce grał Paweł Krugłow – zdobywca 19 oczek. Atakującego wspierali Dick Kooy oraz Jurij Biereżko. Obie drużyny dobrze radziły sobie w bloku – miejscowa ekipa zapisała ich na swoim koncie 14, a przyjezdni 12. Dinamo Sankt Petersburg już wcześniej straciło szansę na grę w play-off, kończąc sezon zasadniczy na 11. pozycji.

Pewne pozycji wicelidera Biełogorie Biełgorod do Nowokujbyszewska przyjechało w dziewięcioosobowym składzie. W grze o play-off cały czas byli natomiast gracze Nowej, którzy musieli ten pojedynek wygrać. Wywiązali się z tego zadania, choć dopiero w tie-breaku, a o jego wyniku decydowała gra na przewagi. Ciężar gry wzięli na siebie Todor Skrimow oraz Romanas Skuljawiczus, którzy wywalczyli po 15 punktów. Po drugiej stronie siatki szalał Konstantin Bakun, kończąc mecz z 25 oczkami, a 20 miał Roman Daniłow. Wygrana sprawiła, że to Nowa zagra w play-off, ale w ćwierćfinale zmierzy się z Zenitem Kazań.

Z Biełogorie Biełgorod w pierwszej rundzie play-off zagrają natomiast siatkarze Kuzbassu Kemerowo, którzy w ostatnim spotkaniu fazy zasadniczej 3:2 pokonali na wyjeździe Jarosławicza Jarosław. Pomogła im w tym lepsza ofensywa, a także Jarosław Podleśnych. Przyjmujący zdobył 20 punktów, notując wysoką, 61-procentową skuteczność swoich zbić. Po dwóch setach z boiska zszedł Wiktor Poletajew, który i tak zdążył zapisać na swoim koncie 10 oczek.