Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Rosja M: W czołówce bez zmian

Rosja M: W czołówce bez zmian

W 23. rundzie spotkań rosyjskiej Superligi faworyci nie zawodzili. Komplet punktów zdobyły wszystkie trzy czołowe drużyny: Zenit Kazań, Dinamo Moskwa oraz Biełogorie Biełgorod. Tie-break rozegrał natomiast Lokomotiw Nowosybirsk, a to wykorzystał Kuzbass Kemerowo, który dzięki zwycięstwu w tej kolejce 3:1 zrównał się punktami w tabeli z ekipą z Nowosybirska.

Siatkarze Dinama Moskwa co prawda pokonali w trzech setach Jenisej Krasnojarsk, jednak zwycięstwo za trzy punkty nie przyszło im łatwo. Już w premierowej odsłonie pojedynku o wyniku decydowała gra na przewagi, w której 32:30 lepsi okazali się podopieczni Jurija Mariczewa. Jednostronny był tylko set numer dwa (25:16), bowiem i trzecią partię rozstrzygnęła dopiero końcówka (25:23). Wicemistrzowie Rosji o wiele lepiej radzili sobie w ataku, kończąc 57 proc. akcji, a dodatkowo postawili aż 11 udanych bloków. Do zwycięstwa ekipę ze stolicy Rosji poprowadził duet Konstantin Bakun-Jurij Biereżko, który wspólnymi siłami wywalczył 25 punktów. W zaledwie 68 minut swoje spotkanie wygrali natomiast zawodnicy Zenitu Kazań, którzy na własnym terenie nie dali najmniejszych szans Jugrze-Samotłor Niżniewartowsk i tylko w drugiej partii pozwolili rywalom na zdobycie 20 oczek. 54 proc. skuteczności w ofensywie oraz 14 punktowych bloków mówi samo za siebie. Najlepiej punktującym graczem został Denis Zemczenok, który może pochwalić się 12 oczkami, a tuż za nim uplasował się Wilfredo Leon, zdobywca 11 punktów. Równie łatwo zwycięstwo przyszło kolejnemu medaliście poprzednich rozgrywek. Biełogorie Biełgorod w trzech szybkich setach odprawiło z kwitkiem graczy Neftianiku Orienburg, którzy najwięcej punktów – 19, zdobyli w premierowej partii. O wyniku spotkania decydowała przede wszystkim imponująca ofensywa, w której najbliżsi rywale ZAKSY Kędzierzyn-Koźle w Lidze Mistrzów mogą pochwalić się 55-procentową skutecznością. Ekipa z Biełgorodu dołożyła także 11 asów serwisowych, a 5 z nich było autorstwa Maksima Żygałowa. To on wraz z Dmitrijem Muserskim był najlepiej punktującym siatkarzem zwycięskiej drużyny. Obaj siatkarze zapisali na swoim koncie po 11 oczek.

Nowa Nowokujbyszewsk nie sprostała na własnym terenie zespołowi Fakiełu Nowy Urengoj. Przyjezdni pokonali rywali 3:0 i również mogą pochwalić się wysoką skutecznością swojej ofensywy. Drużyna z Nowego Urengoju dodatkowo 11 razy powstrzymywała ataki rywali i 7 razy punktowała bezpośrednio zza linii 9. metra. Na pochwałę zasłużyło 3 siatkarzy ekipy gości. Jegor Kliuka mecz zakończył z 14 oczkami, a Ilja Własow i Dmitrij Wołkow wywalczyli dla swojego zespołu po 13 punktów. Wołkow ze swoich 13 oczek 4 zawdzięcza asom serwisowym. Komplet punktów na wyjeździe, choć nie bez problemów, zdobyli siatkarze Kuzbassu Kemerowo, pokonując Dinamo Sankt Petersburg. Podopieczni Tuomasa Sammelvuo tylko w drugim secie musieli uznać wyższość rywali. Obie drużyny mogą pochwalić się dobrą postawą w bloku, ale siła rażenia leżała zdecydowanie po stronie Kuzbassu, który na przestrzeni całego spotkania skończył 49 proc. ataków, natomiast w czwartej partii skuteczność wyniosła aż 62 proc. Z dobrej strony pokazał się nowy nabytek Kuzbassu, Olli-Pekka Ojansivu, który wywalczył najwięcej – 16 punktów dla swojego teamu.

W dwóch meczach 23. kolejki o wyniku decydował tie-break. W pojedynku Uralu Ufa z Gazpromem-Jurgą Surgut ostatecznie ze zwycięstwa mogli cieszyć się gospodarze, choć losy spotkania ważyły się do samego końca. W rozstrzygającej partii 17:15 triumfowali siatkarze miejscowej drużyny, dopisując dzięki temu dwa oczka do tabeli. Aż 26 oczek zapisał na swoim koncie Andriej Kolesnik, który dodatkowo może pochwalić się aż 58-procentową skutecznością swoich akcji ofensywnych oraz 3 oczkami bezpośrednio z zagrywki. Łatwej przeprawy na wyjeździe nie miał 4. zespół klasyfikacji ligowej, Lokomotiw Nowosybirsk, który dopiero w tie-breaku uporał się z Dinamem Krasnodar. Goście z Nowosybirska triumfowali co prawda w dwóch pierwszych setach, ale dwa kolejne rozstrzygnęli na swoją korzyść siatkarze z Krasnodaru. Po raz kolejny w meczowym protokole znalazło się jedynie 9 siatkarzy Dinama, jednak nie przeszkodziło im to w tym, aby wyżej notowanym rywalom postawić trudne warunki. Decydującą partię podopieczni Plamena Konstantinowa wygrali głównie dzięki sile w ataku, a w całym spotkaniu liderami zwycięskiego temu byli Siergiej Sawin, zdobywca 23 oczek oraz Nikołaj Pawłow, który wywalczył 21 punktów. Atakujący był bardzo dobrze dysponowany w polu zagrywki, zaliczył co prawda tylko 2 asy serwisowe, ale w sumie zagrywał aż 27 razy.