Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME: Rewelacyjni Belgowie wyeliminowali Włochów

ME: Rewelacyjni Belgowie wyeliminowali Włochów

Świetnie radzą sobie w mistrzostwach Europy siatkarze Belgii, którzy po raz pierwszy w historii awansowali do półfinału. Podopieczni trenera Vitala Heynena w meczu ćwierćfinałowym pokonali 3:0 reprezentację Włoch i w sobotę zmierzą się w walce o finał z Rosjanami.

Zgodnie z przewidywaniami drugi z ćwierćfinałów w katowickim Spodku rozpoczął się od zaciętej walki. W pierwszych akcjach o sile bloku rywali przekonał się Luca Vettori. Nieco lepiej z blokiem rywali radził sobie Filippo Lanza. Po stronie Belgów regularnością imponował Sam Deroo i utrzymywała się gra punkt za punkt. Celne zagrania na siatce przeplatały proste błędy własne, ryzyko podejmowane w polu serwisowym nie do końca przynosiło oczekiwane rezultaty. Podczas pierwszej regulaminowej przerwy w grze o krok dalej byli podopieczni Vitala Heynena (8:6). Po wznowieniu rywalizacji Simone Giannelli uaktywnił swoich środkowych, w kontrach uaktywni się Lanza i Azzurri odzyskali kontakt punktowy z rywalem (10:10). O ile podczas kolejnej przerwy o krok dalej byli podopieczni Gianlorenzo Blenginiego, to radość Włochów nie trwała długo. Asy serwisowe Sama Deroo rozpoczęły dobrą passę Belgów. I tak przy stanie 18:16 trener wicemistrzów olimpijskich musiał reagować. Pauza niewiele pomogła, bowiem po powrocie na boisko od ściany rąk rywali odbił się Lanza. Blok na Rousseaux i as Mazzone doprowadziły do gry na styku. Zamiast zaciętej końcówki kibice w katowickim Spodku byli świadkami serii bloków Belgów (24:20). Tej straty Italia nie zdołała odrobić, seta zakończył Van den Dries (25:21).

Druga partia spotkania miała bliźniaczo podobny przebieg do seta premierowego. Po etapie gry na styku Włosi zaczęli się mylić. Zagranie Antonova w aut dało Belgom dwupunktową zaliczkę – 7:5. Skuteczny potrójny blok ekipy Vitala Heynana i kontra w wykonaniu Van den Driesa zwiększyły dystans (9:5). Kiedy przewaga Belgów wzrosła do pięciu oczek, Gianlorenzo Blengini zdecydował się na wykorzystanie przerwy na żądanie. Problemy Azzurrich nie mijały, kolejnym krokiem szkoleniowca ekipy z Półwyspu Apenińskiego było wprowadzenie Sabbiego za Vettoriego, na boisku pojawił się również Iacopo Botto w miejsce Filippo Lanzy. Włosi wciąż jednak grali nerwowo. A asy serwisowe Sama Deroo pogłębiały problemy rywali (14:6). Serię rywali przerwał dopiero Giulio Sabbi. Atakujący reprezentacji Włoch nie imponował jednak regularnością, dodatkowo pogłębiały się problemy w przyjęciu reprezentacji Włoch i tak w końcówce było już 21:7. W tej partii Włosi zdołali już tylko zmniejszyć rozmiar porażki, seta zakończył Gert van Walle (25:11).

Dłuższa, 10-minutowa przerwa po drugim secie nie wybiła z rytmu siatkarzy z Belgii. Azzurri wrócili do swojego podstawowego składu z Lanzą i Vettorim. Po mocnym początku ekipy Vitala Heynena Włosi przystąpili do odrabiania strat (5:3). Wciąż jednak brakowało im celnego serwisu, podczas gdy Belgowie imponowali regularnością w tym elemencie. I tak podczas pierwszej przerwy technicznej siatkarzy obu ekip dzieliły już cztery punkty. Włosi nie zamierzali rezygnować, szczęśliwe dla nich okazało się ustawienie z Vettorim w polu serwisowym, w kontrach skuteczny był Antonov, błędów nie ustrzegł się Deroo i ponownie gra się wyrównała (9:9). Belgowie kolejno odzyskiwali i tracili prowadzenie, jeszcze przed kolejną regulaminową przerwą w grze podopieczni Vitala Heynena odzyskali kontrolę nad przebiegiem rywalizacji (15:13). Kolejne akcje to celne zagrania Belgów, dobrze do gry wprowadził się Lecat, który zmienił Sama Deroo (17:14). Kolejne zapędy Włochów odbijały się od belgijskiego bloku. W kluczowej części seta celny atak Vettoriego przywrócił jeszcze nadzieje Włochom (20:19). Tego tempa gry Azzurri nie utrzymali, swoje noty w ataku poprawił jeszcze Rousseaux (24:22), spotkanie zakończył autowy serwis Vettoriego – 25:23.

Belgia – Włochy 3:0
(25:21, 25:11, 25:23)

Belgia: Ven den Dries (12), Deroo (16), Verhees (7), Van de Voorde (6), Valkiers (1), Rousseaux (2), Stuer (libero) oraz Van Hirtum (1), Lecat (1), Van Walle (2) i D’hulst
Włochy: Vettori (12), Giannelli (1), Mazzone (10), Lanza (6), Piano (4), Antonov (7), Colaci (libero) oraz Randazzo, Spirito, Balaso (libero), Buti (2), Bott (1) i Sabbi (2)