Strona Główna > Aktualności > siatkówka amatorska > Reprezentacje Polski niesłyszących walczą w Igrzyskach Olimpijskich Głuchych

Reprezentacje Polski niesłyszących walczą w Igrzyskach Olimpijskich Głuchych

19 lipca reprezentacja Polski siatkarek niesłyszących zainaugurowała turniej Igrzysk Olimpijskich Głuchych meczem z mistrzyniami świata – drużyną USA. Polki przegrały 1:3, ale w drugim meczu z Brazylią odniosły upragnione zwycięstwo, pokonując rywalki po tie-breaku. Siatkarze przegrali swoje dwa pierwsze spotkania z Rosjanami i reprezentacją USA.

Początek pierwszego seta był bardzo wyrównany. Zawodniczki sprawdzały się nawzajem i naprzemiennie zdobywały punkty. Dopiero w drugiej części partii Amerykanki pokazały poziom gry mistrzyń świata. Świetna gra w ataku rozbiła polską obronę i set zakończył się wynikiem 25:16. Drugi set zaczął się od niewielkiego prowadzenia biało-czerwonych. Świetną zmianę dała druga rozgrywająca Aldona Kramek, rozbijając przyjęcie zawodniczek USA zagrywką. Libero reprezentacji Polski Anna Tylki bardzo dobrze spisywała się w obronie, czym zmusiła Amerykanki do bardziej ryzykownej gry, co spowodowało, że zaczęły popełniać dużo niewymuszonych błędów. Drugi set zakończył się wynikiem 25:21 dla Polek.

Zimny prysznic obudził Amerykanki. Zagrały bardzo mocną zagrywką, czym odrzuciły biało-czerwone od siatki i wzięły srogi rewanż za drugiego seta. Czwarta partia to znowu gra punkt za punkt. W polskiej drużynie szalały w ataku środkowa Edyta Kucharska i atakująca Pamela Łuszczyńska, natomiast w bloku druga nasza środkowa Barbara Kołtun. W połowie seta przy stanie 14:15 w grze naszej reprezentacji coś się zacięło. Problemy w obronie i nieskuteczne ataki spowodowały, że Amerykanki zaczęły uciekać. Przy stanie 24:19 wydawało się, że jest już po meczu. Ostatnim zrywem Polki napędziły mistrzyniom sporego strachu. Zdobyły trzy punkty z rzędu, niestety tylko na tyle starczyło im sił i set zakończył się wynikiem 25:22, a cały mecz 3:1.

W drugim swoim spotkaniu Polki zmierzyły się z reprezentacją Brazylii. Mimo niekorzystnego początku i dwóch przegranych setów do 23 i 22 biało-czerwone podniosły się w secie trzecim. Wygrały do 20, następnie pokonały zespół Brazylii do 19 i tym samym doprowadziły do tie-breaka. W decydującej partii podopieczne trenera Marcina Pieńkowskiego wygrały 15:11 i zanotowały na swoim koncie pierwszą wygraną.

Reprezentacja Polski siatkarek niesłyszących wystąpiła w składzie: Barbara Kołtun, Karolina Kuba, Kucharska Edyta – kapitan, Aldona Kramek, Pamela Łuszczyńska, Lidia Maziarz, Paulina Suchorowska, Monika Szarowolec, Magdalena Troszczyńska, Anna Tylki, Marcin Pieńkowski – trener, Karol Maksymiuk – II trener, Kamila Śnieżewska – fizjoterapeuta.

W tureckim Samsun Polki zmierzą się jeszcze w grupie z wicemistrzyniami świata z zeszłego roku – Ukrainą.

Polska – USA 1:3
(16:25, 25:21, 13:25, 22:25)

Brazylia – Polska 2:3
(25:23, 25:22, 20:25, 19:25, 11:15)

W turnieju męskim biało-czerwoni przegrali swoje pierwsze spotkanie z reprezentacją Rosji 0:3. W drugim meczu z drużyną USA Polacy rozgromili rywali w pierwszym secie do 11, ale to było wszystko, co mogli pokazać w tym meczu. Kolejne trzy sety przegrali i mają już dwie porażki na swoim koncie.

Rosja – Polska 3:0
(25:23, 25:13, 26:16)

(25:11, 17:25, 24:26, 23:25)