Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM M: Francuzi nie dali szans Japończykom

PWM M: Francuzi nie dali szans Japończykom

Pierwsze zwycięstwo w Pucharze Wielkich Mistrzów rozgrywanym w Tokio odnieśli Francuzi. Po porażce na inaugurację z Brazylią Trójkolorowi w swoim drugim meczu wygrali w trzech setach z reprezentacją gospodarzy, dla których była to druga porażka z rzędu.

Trójkolorowi szybko zdołali przejąć inicjatywę na boisku i po ich serii czterech zdobytych punktów odskoczyli na 5:2. Zwiększając nadwyżkę w kolejnych akcjach, a po bloku Bultora i Rossarda było już 9:4. Drugi francuski środkowy – Chinenyeze był nie do przejścia i jego dwa pojedyncze bloki oraz kontra dokładały kolejne punkty na konto ekipy trenera Tillie (14:6). Na drugiej przerwie technicznej na koncie Francuzów była już dziewięciopunktowa przewaga. Co prawda azjatycki zespół w kolejnych minutach walczył z rywalami akcja za akcję, dobrze atakując, ale wszystko toczyło się przy pełnej kontroli teamu z Europy. Na wyróżnienie w tej części seta zasługuje Toniutti, którego rozegranie pozwalało drużynie spokojnie i bezpiecznie dowieźć przewagę do końca. W ostatnich chwilach seta Rossard dołożył także punkt zagrywką, dając swojej ekipie dziesiąte oczko prowadzenia (23:13). Wtedy wiadomo już było, że w tym secie nie wydarzy się już nic nadzwyczajnego.

W kolejnej partii Japończycy nie pozwolili już rywalom zdominować boiska, dobrze atakowali, a kolejna kontra w ich wykonaniu oraz autowe zbicie rywali sprawiły, że to Azjaci zaczęli budować przewagę (6:3), która utrzymywała się w kolejnych akcjach. Od razu po pierwszym regulaminowym czasie Francuzi wzięli się jednak za odrabianie strat, a pojedynczy bok Chinenyeze na Tamauchim dał im remis 8:8. Z kolei sprytny plas Rossarda zmienił lidera na Francję (10:9). W tej odsłonie walka trwała w najlepsze, a reprezentanci gospodarzy tym razem grali równie skutecznie, jak rywale, odzyskując prowadzenie przy stanie 13:12. To po kilku chwilach ponownie zmieniło stronę boiska, gdy na sprytne zagranie z drugiej piłki zdecydował się Toniutti (15:14). Bardzo dobrą zmianę dał Dekita, na którym spoczywał ciężar japońskiego ataku, co pozwoliło jego drużynę na jakiś czas ponownie objąć prowadzenie. Siatkarze z Francji w dłuższych wymianach byli jednak bardziej precyzyjni w ataku, co pozwoliło im wkroczyć w decydującą fazę seta z dwupunktową nadwyżką (20:18). Autowy atak Bultora wyrównał stan seta na 22:22, ale Francuzi nie pozwoli sobie na więcej niefrasobliwości, kończąc partię wygraną.

Po przerwie obie drużyny rozpoczęły kolejny zacięty bój, wymieniając się skutecznymi atakami. Gra opierała się nie tylko na potężnych uderzeniach, ale także na sprytnych i technicznych zagraniach. Dopiero gdy Dekita pomylił się na prawym skrzydle, a Clevenot skończył kontrę, trójkolorowym udało się uciec na trzy punkty prowadzenia (11:8). Azjaci wytrwałą grą doprowadzili do remisu jeszcze przed przerwą techniczną. Po kontrze Yanagidy było 15:15, ale gdy w obronie dobrze spisał się Dekita, a Yanagida skończył kontrę, to Azjaci byli na prowadzeniu (17:16). Jednak Le Goff szybko przywrócił je na francuską stronę boiska. Wyrównana gra toczyła już się do samego końca. W ostatnich akcjach trójkolorowym udało się dołożyć do niewielkiej nadwyżki drugie oczko (23:21), co pozwoliło im spokojniej dążyć do triumfu w secie, jak i całym meczu. Uderzenie ze środka Chinenyeze dało reprezentacji Francji pierwszą piłkę meczową i choć Yanagida obronił ją, w kolejnym uderzeniu francuski zespół cieszył się ze zwycięstwa.

Japonia – Francja 0:3
(15:25, 23:25, 23:25)

Japonia: Yanagida (13), Ishikawa (8), Ri (4), Yamauchi (2), Otake, Fujii, Ide (libero) oraz Dekita (14), Fukatsu, Takahashi, Onodera i Asano (libero)
Francja: Clevenot (14), Chinenyeze (14), Boyer (13), Rossard (13), Bultor (3), Toniutti (1), Tillie (libero) oraz  Le Goff (2) i Brizard