Strona Główna > Aktualności > siatkówka światowa > PWM M: Amerykanie zdecydowanie lepsi od Japonii

PWM M: Amerykanie zdecydowanie lepsi od Japonii

Trzech setów potrzebowali reprezentanci Stanów Zjednoczonych, by pokonać w pierwszym swoim spotkaniu Pucharu Wielkich Mistrzów drużynę gospodarzy – Japonię. W dwóch pierwszych odsłonach walkę z Amerykanami próbował podjąć Yuki Ishikawa, jednak w pojedynkę nie był w stanie wiele zdziałać.

Japończycy otworzyli mecz skutecznym blokiem, ale już po chwili rywale przejęli prowadzenie, które zaczęło rosnąć dość szybko. Najpierw Russell uderzył z pola zagrywki, a kilka chwil później w kontrze. Kolejna udana akcja Amerykanów zmusiła trenera Japończyków do poproszenia o czas, jeszcze przed przerwą techniczną (3:7). Po niej drużyna z USA kontrolowała grę, zwiększając dystans jeszcze bardziej (11:5). Gdy jej przewaga wzrosła do siedmiu punktów, drugą przerwę wykorzystali szkoleniowcy Japończyków, m.in. Philippe Blain (7:14). Po niej ciężar gry wziął na siebie Yuki Ishikawa, co pozwoliło azjatyckiej ekipie odrobić część strat. Nadal jednak to Amerykanie pewnie przewodzili grze na boisku (15:11). Od razu po drugim regulaminowym czasie Ishikawa punktował zagrywką, a Yamauchi dołożył do tego skuteczny blok i to Amerykanie prosili o czas, gdyż ich prowadzenie stopniało do dwóch punktów (14:16). Nic to jednak nie dało, a świetne kontry Japończyków wyrównały po 16. Gra rozpoczęła się więc od nowa, choć siatkarze z USA starali się nie oddać bardzo delikatnej przewagi. W decydującym momencie kontra ze środka Holta dała im dwupunktową nadwyżkę (21:19). Była to kluczowa akcja, tym bardziej że w końcówce Japończycy zaczęli się mylić i teamowi z USA łatwiej było zamknąć tego seta.

Choć Amerykanie kolejną odsłonę rozpoczęli od prowadzenia 3:1, to zagrywka Ishikawy od razu wyrównała po 3. Następnie to rywale odpowiedzieli zagrywką, ponownie odskakując na dwa oczka (5:3) i utrzymując taką nadwyżkę już przez dłuższy czas. Po przerwie technicznej blok Andersona i Holta oraz kontra Jaeschke zwiększyły ją do 10:6. Wszystkie akcje swój początek miały w bardzo dobrych zagrywkach Smitha. Jeszcze przed czasem technicznym prowadzenie teamu amerykańskiego powiększyła udana kontra, ale wtedy do walki zerwał się Ishikawa, najjaśniejszy punkt w reprezentacji Japonii (11:14). Blok Russella szybko jednak przywrócił spokojne prowadzenie Amerykanów (19:14), a o czas poprosili trenerzy Japonii. Nie wpłynął on na poprawę gry ich zespołu, a błąd w ataku Otake oraz blok na nim tylko zbliżyły Amerykanów do wygranej w secie (15:22). Gra Azjatów zupełnie się posypała, Anderson i spółka prowadzili po tej odsłonie już 2:0.

Od pierwszych akcji seta numer trzy drużyna z USA starała się uciekać z wynikiem (4:2, 6:3), tym bardziej że w polu zagrywki świetnie radził sobie Holt (7:3). Eksploatowany najmocniej w całej drużynie Ishikawa także miał problemy z przebiciem się przez blok rywali, a Jaeschke dokładał do tego dobre zagrywki (11:5). Po stronie amerykańskiej wszystko zaczęło się układać bardzo dobrze (14:6). Wszelkie starania gospodarzy nie przynosiły większego efektu, tym bardziej że nie mogli skończyć kolejnych akcji. Autowy atak oraz blok USA sprawiły, że sytuacja była już niemal pewna (18:9). Obie drużyny dograły jedynie tę partię do końca, a w całym meczu pewnie triumfowali siatkarze ze Stanów Zjednoczonych.

Japonia – USA 0:3
(21:25, 18:25, 13:25)

Japonia: Otake (4), Fukatsu, Yamauchi (4), Yanagida (5), Ishikawa (9), Ri (4), Ide (libero) oraz Fujii, Dekita (2), Yamada i Yamamoto (2)
USA: Anderson (13), Russell (10), Jaeschke (11), Christenson (5), Holt (9), Smith (6), Shoji E. (libero) oraz Shoji K. i Averill (1)