Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > PWM K: Niepokonane Chinki wygrały turniej

PWM K: Niepokonane Chinki wygrały turniej

Zawodniczki z Państwa Środka pokonały Japonki 3:1 w ostatnim meczu tegorocznej edycji Pucharu Wielkich Mistrzyń. Na boisku błyszczały Zhu Ting i Yuan Xinyue. Chinki nie przegrały żadnego spotkania w turnieju i zdobyły puchar, srebro przypadło Brazylijkom, natomiast brąz Amerykankom.

Mecz otworzyła punktowym atakiem Zhu Ting, po asie serwisowym Yuan Xinyue Chinki powiększyły przewagę (2:0), straciły ją jednak po świetnym bloku Japonek (5:5). Siatkarki z Państwa Środka bardzo szybko powróciły na prowadzenie dzięki świetnej zagrywce (10:6), jednak gospodynie wzięły się za odrabianie strat, za sprawą kąśliwych floatów Mami Uchiseto było już 10:11. Zawodniczki z Kraju Kwitnącej Wiśni schodziły na drugą przerwę techniczną z jednopunktową zaliczką, którą powiększyły po ataku Riki Nomoto (17:15). Chinki powróciły na prowadzenie za sprawą skutecznej kontry skończonej przez Zhang Changning (19:18). W końcówce seta duża liczba piłek była rozgrywana do Zhu Ting, która skuteczną grą w ofensywie dała swojej drużynie zwycięstwo w pierwszej partii (25:22).

Drugi set rozpoczął się od punktowego bloku Yuan Xinyue. Dzięki skutecznej grze w ofensywie zawodniczki z Państwa Środka prowadziły 5:2. Na pierwszą przerwę techniczną schodziły z dwoma punktami przewagi (8:6), którą powiększyły po dobrym kontrataku Zhu Ting. Japonki przegrywały już 10:14 i Kumi Nakada poprosiła o przerwę, pomagając w ten sposób swojej drużynie, która po czasie odrobiła większość strat (13:14). Chinki cały czas grały skutecznie na siatce i prowadziły już 18:15. Siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni zdołały wyrównać stan seta dzięki rewelacyjnym zagrywkom Risy Shinnabe (23:23), a za sprawą dobrego ataku Mami Uchiseto miały piłkę setową (25:24). Kontrowersje wzbudziło „sokole oko” po ataku gospodyń blok-aut, jednak ostatecznie decyzja została utrzymana i set padł łupem Japonek (26:24).

Chinki świetnie weszły w trzecią odsłonę spotkania dzięki rewelacyjnej grze w polu serwisowym. Po autowym ataku zawodniczek z Kraju Kwitnącej Wiśni prowadziły już 7:3, szybko jednak straciły przewagę za sprawą dobrej gry w defensywie rywalek (11:11). Na drugą przerwę techniczną zawodniczki schodziły po skutecznym ataku Zhang Changning (16:14). Yuan Xinyue skończyła przechodzącą piłkę, wyprowadzając swoją drużynę na trzypunktowe prowadzenie (17:14). Dzięki trudnym zagrywkom Ding Xia Chinki stopniowo powiększały przewagę i miały już pięć oczek zaliczki (21:16). Seta zakończyła skutecznym blokiem Zhang Changning przy stanie 25:18.

Ostatnią odsłonę spotkania otworzyła punktowym atakiem Risa Shinnabe. Za sprawą asa serwisowego Zeng Chunlei zawodniczki z Państwa Środka miały trzypunktową przewagę (8:5), którą powiększyły dzięki skutecznej grze w ofensywie (11:5). Po dobrym bloku Ding Xia Japonki przegrywały już 6:14, a na drugą przerwę techniczną schodziły z ośmioma oczkami straty. Gospodynie popełniały bardzo dużą liczbę błędów w ataku, dzięki którym Chinki prowadziły 19:9. Nie zamierzały jednak one odpuścić siatkarkom z Kraju Kwitnącej Wiśni, cały czas mocno atakowały i powiększały przewagę (21:10). Mecz zakończyła atakiem ze środka Zheng Yixin przy stanie 25:16 dla siatkarek z Państwa Środka.

Chiny – Japonia 3:1
(25:22, 24:26, 25:18, 25:16)

Chiny: Ting Zhu (26), Changning Zhang (16), Xinyue Yuan (15), Ni Yan (12), Chunlei Zeng (12), Xia Ding (3), Mengjie Wang (libero) oraz Yixin Zheng (2), Xiangyu Gong i Li Lin (libero)
Japonia: Shinnabe (17), Nomoto (17), Araki (12), Uchiseto (10), Iwasaka (6), Sato, Inoue (libero) oraz Tominaga (1), Nabeya (1), Okumura (1), Horikawa (1) i Shimamura