Strona Główna > Aktualności > Puchar Polski > PP: Trzy sety i awans BKS-u w Wieliczce

PP: Trzy sety i awans BKS-u w Wieliczce

7R Solna Wieliczka nie sprawiła kolejnej niespodzianki. Tym razem w walce o awans do ćwierćfinału Pucharu Polski siatkarek przegrała we własnej hali 0:3 z BKS-em Profi Credit Bielsko-Biała i odpadła z tych rozgrywek. Bielszczanki w ćwierćfinale powalczą w Łodzi o awans do turnieju finałowego z Budowlanymi.

W spotkanie lepiej weszły gospodynie, które po ataku z prawego skrzydła Patrycji Ząbek prowadziły 3:1. Przewagę tę udało im się powiększyć do trzech „oczek”, ale nie cieszyły się z niej długo, gdyż za sprawą wykorzystanego kontrataku przez Emilię Muchę bielszczanki zmniejszyły straty do jednego punktu. Niedokładne przyjęcie podopiecznych Tore Aleksandersena sprawiało, że siatkarki BKS-u miały problemy z kończeniem swoich ataków. Gospodynie natomiast grały jak natchnione i po ataku Patrycji Ząbek powróciły do wysokiego prowadzenia (12:8). Elementem, który funkcjonował u przyjezdnych, był blok i to po dwukrotnym skutecznym wykonaniu tego elementu przez Grant bielszczanki doprowadziły do remisu po 13. Jednak po raz trzeci w tej partii miejscowe przyspieszyły i po „czapie” Magdaleny Grabki wydawało się, że spokojnie wygrają tego seta (20:15). O tym, że w siatkówce żadna przewaga nie jest bezpieczna, przekonały się tym razem wieliczanki, które nie potrafiły dokładnie przyjąć zagrywek Katarzyny Koniecznej i po przestrzelonym ataku przez Sylwię Pelc, a w kolejnej akcji bloku Nii Grant przegrały seta do 23.

Od początku seta na boisku pozostała wprowadzona w końcówce pierwszej partii Marlena Pleśnierowicz. Wyraźnie ożywione wygraniem pierwszej odsłony bielszczanki rozpoczęły od mocnego uderzenia i prowadzenia 4:1. Jednak waleczne „tygrysice” za sprawą kiwki Juliji Mõnnakmäe oraz ataku po bloku Magdaleny Grabki dogoniły swoje rywalki. W tym momencie po raz kolejny w tym spotkaniu zafunkcjonował u przyjezdnych blok, które trzykrotnie pod rząd wykonały skutecznie ten element głównie za sprawą Dominiki Sobolskiej (10:13). Zawodniczki 7R Solnej próbowała poderwać do walki wprowadzona Angelika Szostok, której ataki z lewego skrzydła były nie do obrony i pozwoliły zmniejszyć straty do trzech punktów. Siatkarki BKS-u w końcówce seta wykazały się większym doświadczeniem i nie roztrwoniły wysokiej przewagi, jaką udało im się wypracować. Ponadto udało im się stopniowo powiększać różnicę punktową, by ostatecznie zwyciężyć do 17 po asie serwisowym Emilii Muchy.

Trzeci set rozpoczął się podobnie jak poprzedni od trzypunktowego prowadzenia przyjezdnych. Ich przewaga byłaby jeszcze większa, jednak ofiarne obrony podopiecznych trenera Ryszarda Litwina sprawiały, że bielszczanki nie mogły wbić się w parkiet. Dopiero atak Giny Mancuso z szóstej strefy pozwolił zwiększyć różnicę punktową do pięciu „oczek”, jednak od tego momentu siatkarki BKS-u stanęły i cztery kolejne akcje padły łupem wieliczanek (9:10). Zawodniczki 7R Solnej nie zamierzały na tym poprzestać i kiedy Agata Skiba wykorzystała kontratak, na tablicy wyników widniał remis po 12. Różnicę między zespołami robiła gra na siatce, gdyż zarówno Dominika Sobolska, jak i Nia Grant świetnie prezentowały się w bloku i ataku. To właśnie za sprawą skutecznego ataku z obejścia tej drugiej przyjezdne utrzymywały nieznaczną przewagę (19:17). Jednak po asach serwisowych Angeliki Szostok piłkę setową miały wieliczanki, ale punkty do końca spotkania zdobywały już tylko przyjezdne i to one awansowały do kolejnej rundy Pucharu Polski.

7R Solna Wieliczka – BKS Profi Credit Bielsko-Biała 0:3
(23:25, 17:25, 24:26)

Solna: Mõnnakmäe (2), Grabka (4), Pelc (5), Ząbek (6), Gawlak (6), Skiba (11), Bąkowska (libero) oraz Jagodzińska (1), Sowisz i Szostok (10)
BKS: Nowicka, Konieczna (11), Grant (13), Mancuso (10), Sobolska (11), Mucha (8), Lemańczyk (libero) oraz Różański, Moskwa, Pleśnierowicz, Świrad (1) i Wilczek (libero)