Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Złoci Daniele Lupo i Paolo Nicolai

Plażowe ME: Złoci Daniele Lupo i Paolo Nicolai

W fazie medalowej męskiego turnieju mistrzostw Europy w siatkówce plażowej nie brakowało emocji. Oprócz pojedynku finałowego wszystkie rozstrzygały się po trzysetowej walce. Ostatecznie w finale Daniele Lupo i Paolo Nicolai okazali się lepsi od Aleksandrsa Samoilovsa i Janisa Smedinsa. Brązowy medal wywalczyli natomiast Alexander Brouwer i Robert Meeuwsen.

Oba spotkania półfinałowe obfitowały w emocje. Jako pierwsze na piasek wybiegły duety belgijski i łotewski. Początkowo mecz zdominowali faworyci – Samoilovs i Smedins. Łotysze szybko wygrali pierwszego seta, w którym Koekelkoren/van Walle zdobyli jedynie 14 punktów. To jednak nie podłamało Belgów, którzy szybko przejęli inicjatywę i wyraźnie wygrali drugą partię. W trzecim secie nie brakowało ciekawych wymian, do końca oba duety walczyły o zwycięstwo. Ostatecznie po ponad czterdziestu minutach gry ręce w geście triumfu podnieśli Łotysze. Półfinał pomiędzy Holendrami a Włochami miał zupełnie inny przebieg. Już w pierwszym secie toczyła się zacięta walka. Dopiero po grze na przewagi wygrali Brouwer/Meeuwsen. Podrażnieni takim przebiegiem gry Lupo i Nicolai zdominowali drugą odsłonę, triumfując do 15. Decydująca partia również potoczyła się po myśli włoskiego duetu, który wygrywając 15:11, zapewnił sobie miejsce w finale.

półfinały:
Koekelkoren/van Walle BEL [11] – Samoilovs/Smedins LAT [4] 1:2
(14:21, 21:15, 12:15)
Brouwer/Meeuwsen NED [6] – Lupo/Nicolai ITA [2] 1:2
(25:23, 15:21, 11:15)

Pierwszym niedzielnym meczem panów było spotkanie o brązowy medal, które początkowo lepiej układało się dla Alexandra Brouwera i Roberta Meeuwsena. Chociaż ich rywale nie odpuszczali, to Holendrzy triumfowali w pierwszym secie (21:17). Druga odsłona miała nieco inny przebieg. Zaciętej walki nie brakowało, jednak to Dries Koekelkoren i Tom van Walle lepiej prezentowali się w decydującej fazie seta, a o tym, kto zdobędzie brązowy medal, miał zdecydować tie-break. W nim chociaż oba duety nie miały zamiaru odpuścić, więcej zimnej krwi zachowali wyżej notowani Brouwer i Meeuwsen i to oni po 46 minutach gry cieszyli się ze zwycięstwa.

Starcie finałowe od początku było wyrównane. Nie brakowało efektownych wymian. Oba duety nie ustrzegły się również prostych błędów, jednak na prowadzeniu utrzymywali się Daniele Lupo i Paolo Nicolai (13:11). Walka Aleksandrsa Samoilovsa i Janisa Smedinsa na niewiele się zdała. Chociaż Łotyszom udało się obronić piłkę setową, to Włosi po mocnym ataku Lupo wygrali do 16. Drugiego seta lepiej rozpoczęli siatkarze z Łotwy (3:1). Gdy wydawało się, że Łotysze zdominowali tego seta, Włosi z akcji na akcję zaczęli zmniejszać dystans, aż na tablicy wyników pojawił się remis (16:16). Z czasem rozgorzała zacięta walka, w której po grze na przewagi lepsi okazali się Włosi i to na ich szyjach zawisły złote medale.