Strona Główna > Aktualności > siatkówka plażowa > Plażowe ME: Łosiak i Kantor w 1/8, dwie polskie pary odpadły

Plażowe ME: Łosiak i Kantor w 1/8, dwie polskie pary odpadły

W I rundzie pucharowej turnieju finałowego mistrzostw Europy w siatkówce plażowej wystąpiły trzy polskie pary. Piotr Kantor i Bartosz Łosiak wygrali swoje spotkanie z parą z Austrii i awansowali do 1/8 finału, w której są już po wygraniu grupy Grzegorz Fijałek i Michał Bryl. Niestety, sztuka ta nie udała się Mariuszowi Prudlowi i Kacprowi Kujawiakowi oraz Maciejowi Rudolowi i Jakubowi Szałankiewiczowi. Te dwie polskie pary przegrały swoje spotkania i odpadły, zajmując w turnieju miejsca 17-24.

W I rundzie pucharowej nasz duet Piotr Kantor/Bartosz Łosiak trafił na austriacką parę Thomas Kunert/Christoph Dressler. Polacy przespali trochę początek spotkania, czego efektem było prowadzenie rywali 9:6. Biało-czerwoni grali słabo i jakby bez wiary w zwycięstwo, na przerwie technicznej strata do Austriaków wynosiła już 5 punktów (8:13). Na szczęście Kantor i Łosiak przebudzili się po chwili odpoczynku. Punkty zdobywane seriami, bezlitosne wykorzystywanie nawet najdrobniejszych potknięć rywali pozwoliło im odrobić straty i wyjść na prowadzenie 16:14 – w tej części meczu nasi siatkarze zdobyli osiem punktów przy zaledwie jednym rywali, co rzadko zdarza się w siatkówce plażowej. W końcówce mistrzowie Polski nie dali rozbitym psychicznie rywalom już żadnych szans i pewnie wygrali do 17. W drugim secie wyrównana walka trwała do stanu 5:5, potem nasi siatkarze doskoczyli do rywali na cztery punkty i do przerwy technicznej, na której prowadzili 12:9, kontrolowali przebieg wydarzeń na boisku. Po przerwie również to Polacy byli stroną dominującą i pewnie zdobywali kolejne punkty (19:13). Kantor i Łosiak wygrali drugiego seta 21:15 i pewnie awansowali do 1/8 finału mistrzostw Europy, gdzie o awans do ćwierćfinału zagrają z łotewską parą Samoilovs/Smedins.

Mariusz Prudel i Kacper Kujawiak w 1/16 finału zmierzyli się z Francuzami Maxime Thiercy i Romainem Di Giantommaso. Polacy dobrze rozpoczęli to spotkanie i jako pierwsi wyszli na prowadzenie 7:4 Rywale dość szybko jednak odrobili straty i doprowadzili do remisu 9:9, jednak nasi siatkarze wygrali trzy kolejne wymiany i na przerwie technicznej mieli trzypunktową przewagę. Francuzi po przerwie rzucili się do odrabiania strat i dogonili naszych siatkarzy na dystans jednego punktu, a potem wyszli nawet na prowadzenie 17:16. Niestety, końcówka nie była najlepsza w wykonaniu Polaków, którzy dość niespodziewanie przegrali pierwszego seta do 19. Drugiego seta znów od prowadzenia rozpoczęli nasi reprezentanci, którzy szybko wypracowali sobie kilkupunktową przewagę. Na przerwie technicznej Rudol i Kujawiak podobnie jak w pierwszej partii prowadzili 12:9. Na szczęście po niej nie stracili koncentracji i uciekli rywalom na sześć punktów (17:11), pewnie zmierzając do wygranej w tym secie. Biało-czerwoni rozgromili rywali 21:12, doprowadzając do wyrównania w meczu. Decydującą partię od mocnego uderzenia rozpoczęli siatkarze z Francji, którzy prowadzili już 6:2. Gra się wyrównała, ale rywale wciąż utrzymywali kilkupunktową przewagę (7:11). W końcówce Polacy byli niestety bezradni, przegrali 9:1 i odpadli z turnieju.

Przeciwnikami Macieja Rudola i Jakuba Szałankiewicza w tej fazie turnieju była mocna łotewska para Haralds Regza/Martins Plavins. Gospodarze pierwsi przełamali impas i wyszli na prowadzenie 7:5. Biało-czerwoni nie zamierzali jednak odpuszczać Łotyszom i nawiązali z nimi wyrównaną walkę. Na przerwie technicznej rywale mieli jeden punkt przewagi, jednak ambitna postawa naszych siatkarzy pozwoliła im odrobić straty i w końcówce doprowadzić do remisu 18:18. Dwie kolejne wymiany padły łupem Łotyszy i to oni mieli piłkę setową. Rudol i Szałankiewicz obronili się i doprowadzili do remisu 20:20, jednak w końcówce przegrali dwie kolejne piłki. W drugiej partii Regza i Plavins od samego początku odskoczyli naszym siatkarzom na trzy punkty (9:6), ale Polacy znów odrobili straty i na przerwie technicznej przegrywali tylko jednym punktem. Po przerwie Łotysze znów odskoczyli biało-czerwonym na cztery punkty (12:16) i sytuacja była coraz mniej ciekawa. Nasi reprezentanci nie zdołali już odwrócić losów tego spotkania i przegrali 17:21, żegnając się z turniejem.