Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: ZAKSA zakończyła pierwszą rundę bez porażki, Skra też nie dała rady

PL: ZAKSA zakończyła pierwszą rundę bez porażki, Skra też nie dała rady

W meczu zapowiadanym jako hit kolejki pomiędzy ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle a PGE Skrą Bełchatów faworytem wydawali się być mistrzowie Polski i to oni okazali się lepsi.  W pierwszych dwóch partiach ZAKSA w pełni kontrolowała boiskowe wydarzenia, ale po dłuższej przerwie do ataku ruszyła PGE Skra i przez półtora seta wydawało się, że w spotkaniu zobaczymy tie-breaka. PGE Skra roztrwoniła jednak sporą przewagę w czwartym secie i z Kędzierzyna-Koźla wyjechała bez punktów. ZAKSA tym samym pierwszą rundę zakończyła bez porażki.

Bełchatowianie rozpoczęli spotkanie od mocnego uderzenia. Silna zagrywka i skuteczna kontra pozwoliła im wyjść na czteropunktowe prowadzenie 6:2 i Andrea Gardini poprosił o czas. Tak dobre otwarcie premierowej partii nie zniechęciło kędzierzynian, którzy już po chwili najpierw wyrównali, a następnie wyszli na jednopunktowe prowadzenie po punktowej zagrywce Łukasza Wiśniewskiego (10:9). Od tego momentu obydwa zespoły rozpoczęły walkę punkt za punkt, w której to raz jedna, raz druga drużyna wychodziła na prowadzenie. ZAKSIE udało się odskoczyć rywalom na trzy oczka (16:13) po błędzie przejścia linii 3. metra przez Mariusza Wlazłego. W tym momencie Roberto Piazza dokonał podwójnej zmiany, wprowadzając na boisko Marcina Janusza i Szymona Romacia w miejsce Wlazłego i Łomacza. Gospodarze nie zwalniali tempa, wywierając na przeciwnikach presję w polu serwisowym. Problemy z przyjęciem przełożyły się na słabszą skuteczność w ataku bełchatowian, którzy przegrali 20:25.

Rozpędzeni kędzierzynianie nie zwalniali tempa i bardzo szybko przejęli inicjatywę w drugim secie, wychodząc na prowadzenie 9:5. Skrze udało się dojść miejscowych na 12:12 za sprawą skutecznego bloku Mariusza Wlazłego na Rafale Buszku. To poddenerwowało trójkolorowych, którzy ponownie objęli prowadzenie, 19:14 po serii zagrywek Benjamina Toniuttiego. Gra mistrzów Polski napędzała się z każdą piłką, na co nie potrafili odpowiedzieć goście, pomimo skutecznych ataków Mariusza Wlazłego. ZAKSA wygrała drugą partię pewnie, 25:21.

Bełchatowianie by myśleć o wywiezieniu punktów z Opolszczyzny, musieli poprawić swoją grę w przyjęciu i ataku. Początek trzeciej odsłony meczu był dla przyjezdnych obiecujący. ZAKSA osłabiła nieco siłę ognia w zagrywce, co pozwoliło na skuteczniejszą grę gościom. Zacięta walka punkt za punkt toczyła się do stanu 7:9, gdy na pojedynczym bloku złapany został Maurice Torres. Bełchatowianie powiększyli swoje prowadzenie do czterech oczek po asie serwisowym Wlazłego (18:22), a gospodarzom set zaczynał wymykać się spod kontroli. Bełchatowianie kontynuowali swoją dobrą grę, wygrywając 25:20.

Od początku czwartej partii poziom sportowy obydwu zespołów się wyrównał, z delikatnym wskazaniem na Skrę, która objęła prowadzenie 9:6 po kolejnym tego dnia punktowym bloku Mariusza Wlazłego. Andrea Gardini postanowił wprowadzić na boisko dwóch świeżych zawodników: Rafała Szymurę i Marco Falaschiego w miejsce Buszka i Toniuttiego. ZAKSA przystąpiła do mozolnego odrabiania strat, czego udało się dokonać przy wyniku 16:16, gdy atakiem z piłki przechodzącej popisał się chwilę wcześniej wprowadzony na parkiet Krzysztof Rejno. Po chwili gospodarze odskoczyli rywalom na cztery punkty (20:16) przy świetnej serii zagrywek Sama Deroo. To okazało się kluczowym momentem całego spotkania. Rozpędzona ZAKSA wygrała 25:20 i cały mecz 3:1.

MVP: Paweł Zatorski

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – Skra Bełchatów 3:1
(25:20, 25:21, 20:25, 25:20)

ZAKSA: Toniutti (2), Buszek (8), Wiśniewski (4), Bieniek (8), Torres (18), Deroo (13), Zatorski (libero) oraz Szymura (2), Rejno (2), Falaschi i Semeniuk
PGE Skra: Lisinac (18), Wlazły (16), Kłos (11), Bednorz (14), Łomacz, Penczew (1), Piechocki (libero) oraz Janusz, Katić, Czarnowski (1), Ebadipour (6) i Romać