Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Podział punktów w Sosnowcu. MKS ze zwycięstwem

PL: Podział punktów w Sosnowcu. MKS ze zwycięstwem

Siatkarze MKS-u Będzin nie przestraszyli się mocnego rywala. Podopieczni Stelio DeRocco na własnym terenie po tie-breaku mogli cieszyć się ze zwycięstwa nad ONICO Warszawa. Spotkanie momentami było bardzo zacięte, a w dwóch odsłonach różnica wynosiła zaledwie dwa oczka. W decydującym secie w kluczowym momencie to będzinianie wyszli na prowadzenie, wyszarpując wygraną nad ekipą ze stolicy Polski.

Początek spotkania należał do będzinian, dzięki kąśliwym serwisom Łukasza Kozuba gospodarze wyszli na dwupunktowe prowadzenie (3:1), które jednak szybko stracili po bloku na Rafaelu Araujo. Drużyna z Zagłębia szybko odzyskała inicjatywę za sprawą kontry skończonej przez Marcina Walińskiego (8:6). Będzinianie przez bardzo długi czas utrzymywali dwa „oczka” przewagi, którą mieli szansę powiększyć, ale kontry na 15:12 nie wykorzystał Rafael Araujo. Dzięki blokowi Nikoli Gjorgiewa goście doprowadzili do remisu (15:15), a po ataku Bartosza Kwolka wyszli na prowadzenie (17:16), które podwyższyli po kolejnym skutecznym ataku z szóstej strefy (18:16). Za sprawą bloku Antoine Brizarda warszawianie mieli trzy punkty przewagi, utrzymali ją do końca seta zakończonego przez mocne uderzenie Bartosza Kwolka (25:21).

ONICO Warszawa dobrze otworzyło drugą odsłonę spotkania, dzięki trudnym serwisom Sebastiana Wardy wyszło na prowadzenie (3:0), które powiększyło dzięki skutecznej grze w bloku. Gospodarze wyrównali stan seta dzięki asowi serwisowemu Zlatana Jordanowa i mocnemu atakowi Rafaela Araujo (8:8), a po kiwce Łukasza Kozuba mieli minimalną przewagę (10:9), powiększaną po ataku w aut Wojciecha Włodarczyka. Goście mieli kłopoty w ofensywie, co zmusiło Stephane’a Antigę do wzięcia drugiej przerwy na żądanie przy stanie 9:12. Nie pomogły one zawodnikom z Warszawy, którzy po skończonej kontrze przez Rafaela Araujo przegrywali 11:16. Goście wzięli się za odrabianie strat, w czym pomogły kąśliwe serwisy Andrzeja Wrony (15:16), a po kontrze skończonej przez Bartosza Kwolka był już remis (17:17). Goście wyszli na prowadzenie za sprawą potężnego uderzenia Sharona Vernona-Evansa (21:20), ale po dwóch błędach w ofensywie Kanadyjczyka to gospodarze mieli dwa punkty przewagi. Będzinianie nie wykorzystali dwóch piłek setowych (24:24), ale seta zakończył skuteczną kiwką Rafael Araujo (29:27).

Dziesięciominutowa przerwa lepiej zadziałała na siatkarzy z Warszawy, którzy za sprawą skutecznego ataku Bartosza Kwolka wyszli na prowadzenie 4:2, tracąc je błyskawicznie po asie serwisowym Marcina Walińskiego (4:4). Goście zbudowali zaliczkę dzięki dwóch dobrym atakom Nikoli Gjorgiewa, gospodarze zmniejszyli straty po asie serwisowym Mateusza Kowalskiego, a blok dał im remis 12:12. Zawodnicy z Warszawy błyskawicznie powrócili do dwupunktowej przewagi za sprawą kontry skończonej przez Wojciecha Włodarczyka (14:12), ale siatkarze MKS-u Będzin znów wyrównali stan seta (17:17) za sprawą asa serwisowego Jakuba Peszki, a po bloku Artura Ratajczaka wyszli na prowadzenie 21:20, które stracili po trudnym serwisie Antoine Brizarda (21:22). To jednak goście mieli piłkę setową (24:23), a trzecia partia zakończyła się po błędzie dotknięcia siatki Łukasza Kozuba (25:23).

Czwartą partię lepiej otworzyli będzinianie, którzy po punktowym bloku Artura Ratajczaka mieli dwa punkty więcej na swoim koncie (3:1). Gospodarze, dzięki dobrej postawie w bloku, po krótkim remisie błyskawicznie powrócili na prowadzenie (6:4), powiększyli je dzięki dwóm asom serwisowym Marcina Walińskiego (8:4). Podopieczni Stephane’a Antigi mieli ogromne problemy w ofensywie, co skutkowało pięcioma oczkami straty (5:10). Po skutecznym ataku Marcina Walińskiego było już 15:8 dla zawodników z Zagłębia i goście znaleźli się w bardzo trudnym położeniu. Blok Artura Ratajczaka na atakującym warszawian sprawił, że strata wzrosła do 9 oczek (18:9) i losy czwartej partii zdawały się być przesądzone, jednak ONICO próbowało jeszcze odrobić straty, za sprawą asa serwisowego Sebastiana Wardy goście zmniejszyli straty (16:22). Czwartą odsłonę spotkania zakończył atakiem ze środka Bartłomiej Grzechnik (25:17).

Tie-break rozpoczął się od skutecznego uderzenia Marcina Walińskiego, jednak po bloku Andrzeja Wrony to goście mieli dwa oczka przewagi (5:3), które utrzymali aż do zmiany stron. Będzinianie doprowadzili do remisu po bloku Artura Ratajczaka (9:9), a dzięki zatrzymaniu Bartosza Kwolka przez Rafaela Araujo gospodarze prowadzili minimalnie (10:9). „Czapę” dołożył Zlatan Jordanow, powstrzymując Nikolę Gjorgiewia, co pozwoliło siatkarzom z Zagłębia zbudować dwa punkty zaliczki, którą powiększyli po błędzie w ofensywie warszawian (13:10). Dzięki skutecznemu atakowi Rafaela Araujo gospodarze mieli piłkę setową (14:11), którą wykorzystał zawodnik z Brazylii (15:11).

MVP: Marcin Waliński

MKS Będzin – ONICO Warszawa 3:2
(21:25, 29:27, 23:25, 25:17, 15:11)

MKS: Waliński (27), Kozub (4), Ratajczak (14), Grzechnik (7), Jordanow (5), Araujo (28), Potera (libero) oraz Seif, Faryna, Peszko (4), Kowalski (1) i Gregorowicz (libero)
ONICO: Kwolek (20), Brizard (6), Wrona (12), Warda (11), Gjorgiew (15), Włodarczyk (12), Wojtaszek (libero) oraz Vernon-Evans (2), Samica i Firlej