Strona Główna > Aktualności > PlusLiga > PL: Podział punktów w Gdańsku, dwa oczka dla Trefla

PL: Podział punktów w Gdańsku, dwa oczka dla Trefla

Zacięty pojedynek stoczyły w Ergo Arenie ekipy Trefla Gdańsk i Onico Warszawa. Do rozstrzygnięcia rywalizacji potrzebnych było bowiem aż pięć setów. Ostatecznie lepsi okazali się podopieczni Andrei Anastasiego, którzy w tie-breaku triumfowali aż 15:9. Dla gdańszczan pojedynek ze stołecznymi siatkarzami był pierwszym starciem w obecnym sezonie.

Początek spotkania był bardzo wyrównany. W pierwszej partii bowiem aż do stanu po 12 zespoły grały punkt za punkt. Wówczas as serwisowy Jana Nowakowskiego i blok na Mateuszu Mice pozwoliły ekipie z Warszawy odskoczyć na dwa oczka (14:12). Przy stanie 17:14 dla stołecznych o czas poprosił Andrea Anastasi. Po przerwie jego podopieczni zaczęli odrabiać straty. Doprowadzili do remisu po 17, a następnie zaczęli rywalom odskakiwać. Wkrótce wygrywali już 23:19. Tak bezpiecznej przewagi nie oddali i pewnie zwyciężyli tę partię 25:20.

Drugą odsłonę lepiej rozpoczęli goście, szybko objęli prowadzenie 4:1. Trener Anastasi zareagował na taki obrót sytuacji, prosząc o przerwę dla swojej ekipy. Niestety nie wybiła ona z rytmu przyjezdnych. Chwilę potem siatkarze Stephane’a Antigi prowadzili bowiem aż 10:4. Kolejny czas na żądanie gdańszczan również nie poskutkował, ekipa z Warszawy sukcesywnie dokładała do wyniku kolejne oczka. W pewnym momencie wygrywała już 14:7. Goście kontrolowali wydarzenia na boisku i ani na moment nie oddali pola gdańszczanom. Wygrali partię zdecydowanie, bo 25:17.

Od pierwszych piłek trzeciego seta inicjatywa leżała po stronie graczy Trefla. Udało im się zbudować dwupunktową przewagę, którą utrzymali do wyniku 12:10. Wówczas warszawianie doprowadzili do wyrównania, ale przy stanie po 13 ponownie odskakiwać zaczęli miejscowi. Po ataku Mateusza Miki i błędzie Wojciecha Włodarczyka dwa oczka nadwyżki znów były bowiem po stronie gdańszczan (15:13). O czas poprosił wówczas Stephane Antiga. Po powrocie na boisko gospodarze nie zwalniali tempa, a przy wyniku 16:15 ich łupem padły cztery kolejne akcje. Mając już pięciopunktową przewagę, siatkarze Trefla pewnie zmierzali do zwycięstwa w secie. Ostatecznie po zbiciu Miki triumfowali 25:18.

Czwartą partię udanym atakiem rozpoczął Wojciech Ferens. Po drugiej stronie siatki odpowiedział mu zaś Wojciech Włodarczyk (1:1). Chwilę potem jednak to warszawianie mieli dwa oczka nadwyżki (4:2). Mimo to gra wciąż była wyrównana. Dopiero przy wyniku 12:10 na korzyść gości zaczęli oni przejmować inicjatywę i wkrótce wygrywali 14:10. Wówczas przerwa na żądanie trenera Anastasiego obudziła jego zespół. Błędy zaczęli też popełniać przyjezdni, co doprowadziło do remisu. Nie utrzymał się on jednak długo. Po atakach Włodarczyka i Kwolka na prowadzeniu znów była ekipa z Warszawy (16:14). W końcówce nie zabrakło jeszcze emocji. Drużyna Onico wygrywała 23:21, ale gdańszczanie zdołali wyrównać wynik (23:23). Wtedy dwie kolejne akcje padły już łupem gości, którzy doprowadzili tym samym do tie-breaka (25:23).

Decydującą odsłonę z wysokiego C rozpoczęli siatkarze z Gdańska. Skuteczne zbicia Szalpuka, Schulza i błąd w ataku Włodarczyka spowodowały, że miejscowi szybko objęli trzypunktowe prowadzenie. Przy stanie 4:1 warszawianie zaczęli jednak odrabiać starty i zbliżyli się do Trefla na jedno oczko (3:4). Przy stanie 7:6 podopieczni Andrei Anastasiego znów zaczęli powiększać przewagę. Najpierw skutecznymi zbiciami popisali się Mika i Schulz, a następnie pomylił się Gjorgiew i gospodarze wygrywali już 10:6. W kolejnych akcjach gdańszczanie tylko powiększali swoje prowadzenie. Ostatecznie pewnie triumfowali w tie-breaku aż 15:9 i tym samym zapisali na swoim koncie pierwsze ligowe punkty.

MVP: Piotr Nowakowski

Trefl Gdańsk – Onico Warszawa 3:2
(25:20, 17:25, 25:18, 23:25, 15:9)

Trefl: Schulz (22), Nowakowski (13), Grzyb (11), Mika (11), Szalpuk (8), Kozłowski (1), Olenderek (libero) oraz Ferens (5), Jakubiszak (1), Majcherski (1) i Tomczak
Onico: Kwolek (16), Gjorgiew (16), Włodarczyk (14), Wrona (8), Nowakowski (5), Brizard (4), Wojtaszek (libero) oraz Samica i Warda