Strona Główna > Aktualności > I liga kobiet > Pałac Bydgoszcz wygrał turniej w Świeciu

Pałac Bydgoszcz wygrał turniej w Świeciu

Siatkarki Pałacu Bydgoszcz wygrały IX Turniej Siatkówki Kobiet o Puchar Prezesa Firmy Mekro. Bydgoszczanki pokonały warszawską Wisłę, która zajęła drugie miejsce oraz gospodynie, zespół Jokera Mekro Świecie.

Po piątkowym zwycięstwie Pałacu z Wisłą Warszawa w sobotę rozegrano dwa pozostałe spotkania IX Turnieju Siatkówki Kobiet o Puchar Prezesa Firmy Mekro w Świeciu. W pierwszym zmierzyły się dwa pierwszoligowe zespoły – Wisła Warszawa oraz gospodynie. Podobnie jak przed tygodniem w Warszawie obie drużyny stworzyły emocjonujące widowisko. Po trzech setach wydawało się, że Jokerki mogą w końcu ograć Warszawskie Syreny, które zagrały bez dwóch ważnych zawodniczek – rozgrywającej Eleny Nowgorodczenko (Ukrainka przebywa na mistrzostwach Europy) i libero Magdaleny Saad (oglądała mecz z ławki rezerwowej). Pierwszy set padł łupem gospodyń. Od 17:16 Jokerki odskoczyły na cztery „oczka” i już tej przewagi nie dały sobie wydrzeć. W odsłonie nr 2 sytuacja na tablicy zmieniała się szybko. Najpierw prowadził zespół Jokera (3:1, 7:5, 8:5), by za chwilę przegrywać (8:10, 9:11) i znów wygrywać (14:13, 17:15). Potem do głosu doszły warszawianki. Podopieczne Piotra Sobolewskiego nie ustrzegły się kilku błędów na rozegraniu i w ataku, co okazało się kluczowe. W trzecim secie Joker prowadził od początku 2-3 punktami (3:1, 8:6, 10:8, 12:9). Dopiero od 13:10 udało się zwiększyć przewagę nawet do sześciu „oczek” (20:14). Dobre zmiany dały Marta Krajewska i Natalia Sidor. Ostatecznie gospodynie wygrały do 18.

Czwarta partia też zaczęła się po myśli gospodyń – 3:0, 5:2, 6:3. Później trwała wymiana ciosów, aż Wisła przejęła inicjatywę, wychodząc na 16:14, 18:15, 20:16 i 22:18. Rywalki świetnie spisywały się w obronie, podbijając wiele trudnych piłek. Zaczęło pachnieć tie-breakiem. Jokerki nie złożyły broni. Wygrały trzy akcje z rzędu. W kolejnej doszło do kontrowersji. Sędzia orzekł, że to zawodniczka Jokera pierwsza dotknęła siatki i przyznał punkt gościom. Warszawianki już nie wypuściły prowadzenia z rąk. Trzeci raz z rzędu, licząc poprzedni sezon, zwycięzcę w starciu świecko-warszawskim musiał wyłonić tie-break. W nim więcej sił i zimnej krwi zachowały zawodniczki ze stolicy. Przy zmianie stron wygrywały 8:5. Jokerki zbliżyły się jeszcze na 8:9 i 9:10, ale na więcej nie było ich stać.

Joker Mekro Świecie – Wisła Warszawa 2:3
(25:22, 23:25, 25:18, 22:25, 10:15)

Joker: Sobolewska, Grzelak, Wyrwa, Majkowska, Bednarek, Florczak, Żurawska (libero) oraz Krajewska, Sidor, Dąbrowska i Skowron
Wisła: Nadziałek, Mróz, Połeć, Ciaszkiewicz-Lach, Djurić, Sobczak, Kucińska (libero) oraz Jurczyk, Biranowska i Wellna

Sobotni wieczór rozpoczęła prezentacja kadry Jokera na sezon 2017/18. Zawodniczki i sztab szkoleniowy przedstawił prezes Andrzej Nadolny. Potem zaczął się ostatni mecz turnieju pomiędzy Jokerem i Pałacem. Piotr Sobolewski dokonał dwóch zmian w porównaniu z meczem z Wisłą. W ataku wyszła wychowanka Pałacu Natalia Sidor, zaś pierwszą libero była Pola Nowacka, która także niegdyś reprezentowała barwy bydgoskiego klubu w zespołach młodzieżowych. Tymczasem w ekipie gości w wyjściowym składzie znalazła się była rozgrywająca zespołu ze Świecia, Katarzyna Wenerska. Gospodynie mecz rozpoczęły nerwowo. Pierwszego seta przegrały z kretesem, popełniając wiele błędów własnych. Druga odsłona też początkowo należała do Pałacanek, które prowadziły już 15:10 i 16:11. Jednak z czasem i one częściej zaczęły się mylić w ataku i na zagrywce. Jokerki systematycznie odrabiały straty, aż doprowadziły do remisu 19:19. Bydgoszczanki jeszcze wyszły na 22:20, lecz kolejne błędy oraz as Marty Krajewskiej dały wynik 24:22 dla Jokera. Pierwszego setbola zawodniczki ze Świecia nie wykorzystały. Jednak w kluczowym momencie Sandra Szczygioł zepsuła zagrywkę i w meczu był remis.

Trzecia partia zaczęła się dobrze dla Jokera – 10:6. Trener gości Piotr Makowski zmuszony był wprowadzić na plac gry Joannę Kuligowską. Dało to efekt, bo Pałacanki szybko odrobiły straty (11:11). Potem kibice oglądali wymianę ciosów punkt za punkt, choć po obu stronach mnożyły się błędy własne. Joker prowadził jeszcze 23:22, ale kiwka Magdaleny Mazurek oraz zablokowany atak Pauliny Majkowskiej dały pierwszą piłkę setową przedstawicielowi ekstraklasy. W kolejnej akcji nieskutecznym atakiem popisała się Klaudia Grzelak i Pałac prowadził w meczu 2:1. Ostatni set niemal od początku toczył się pod dyktando bydgoszczanek, które szybko odskoczyły na sześć „oczek” (12:6). Siatkarki Jokera nie potrafiły już odpowiedzieć. Na koniec turnieju zdołały ugrać tylko 14 punktów.

Joker Mekro Świecie – Pałac Bydgoszcz 1:3
(12:25, 25:23, 23:25, 14:25)

Joker: Sobolewska, Wyrwa, Grzelak, Majkowska, Bednarek, Sidor, Nowacka (libero) oraz Krajewska, Florczak, Dąbrowska, Skowron, Trybuła i Żurawska (libero)
Pałac: Wenerska, Fojucik, Fedusio, Świder, Różyńska, Szczygioł, Nickowska (libero) oraz Mazurek, Krzywicka, Kuligowska i Misiunia

źródło: joker-swiecie.pl