Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > Grand Prix > Obie reprezentacje Kuby wykluczone

Obie reprezentacje Kuby wykluczone

fot. FIVB

Męska reprezentacja Kuby została wykluczona z udziału w Lidze Światowej, natomiast w World Grand Prix zabraknie żeńskiej drużyny z tego kraju. Nieobecność obu kubańskich zespołów narodowych ma być związana z lipcowym skandalem w Finlandii. FIVB jak do tej pory nie podała oficjalnego powodu wykluczenia siatkarek i siatkarzy z Kuby.

Problemy reprezentacji Kuby zaczęły się, gdy na początku lipca drużyna pojechała na mecze Ligi Światowej do Tampere. Tam po nocnych wydarzeniach w hotelu sześciu siatkarzy zostało aresztowanych. Wszystkim zostały postawione ciężkie zarzuty związane z napaścią na tle seksualnym, odbyły się również przesłuchania. Przez aferę w Finlandii oskarżeni siatkarze nie mogli wziąć udziału w igrzyskach w Rio de Janeiro.Podczas najważniejszej imprezy czterolecia Kubańczycy wystąpili w zupełnie odmłodzonym składzie, prowadzonym przez nowego trenera – Nicolasa Vivesa. Walkę w Rio de Janeiro reprezentacja Kuby zakończyła na ostatnim miejscu w grupie B, zapisując na swoim koncie tylko jednego wygranego seta z pierwszego meczu przeciwko reprezentacji Rosji. Mimo słabego wyniku końcowego Kubańczycy starali się walczyć z przeciwnikami i zdobywać nowe doświadczenie przed kolejnymi turniejami.

Okazuje się jednak, że przyszłość reprezentacji Kuby może być skomplikowana. Chociaż rodzima federacja odcięła się od aresztowanych w Finlandii zawodników, wszystko wskazuje na to, że FIVB zdecydowało się na ukaranie Kuby. Klika dni temu FIVB ogłosiło składy grup w poszczególnych dywizjach Ligi Światowej oraz World Grand Prix. W obu rozgrywkach zabrakło przedstawicieli z Kuby. Nieoficjalnie mówi się, że dyskwalifikacja jest związana ze skandalem w Tampere, jednak do tej pory siatkarska federacja nie odniosła się do tych informacji. Zdziwienie budzi fakt, że za skandal w męskiej reprezentacji odpowiedzialność ponoszą również Kubanki.

W minionym sezonie Kubańczycy walczyli w II dywizji Ligi Światowej. W ostatecznej klasyfikacji tej grupy znaleźli się na dziesiątym miejscu, które wystarczyło do uchronienia się od spadku. Kubanki natomiast grały w trzeciej dywizji World Grand Prix. Reprezentacja ta zakończyła rozgrywki na piątym miejscu w ośmiodrużynowej grupie.

Męska reprezentacja Kuby opuści sezon w Lidze Światowej po raz drugi (oprócz rozgrywek w 2017 roku Kubańczyków zabrakło w 1990 roku, kiedy turniej startował). W World Grand Prix drużyny z Kuby zabraknie po raz pierwszy. Kubańczycy do tej pory zdobyli dziewięć medali (1 złoty, 5 srebrnych i 3 brązowe), a Kubanki na swoim koncie mają osiem krążków (2 złote, 4 srebrne oraz 3 brązowe).

źródło: inf. własna, worldofvolley.com

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, Grand Prix, Liga Światowa

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2016-09-18

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved