Strona Główna > Aktualności > ligi zagraniczne > Niemcy: Dobra postawa VSG Coburg/Grub, „polskie” drużyny zamykają tabelę

Niemcy: Dobra postawa VSG Coburg/Grub, „polskie” drużyny zamykają tabelę

Za nami kolejne występy Polaków w lidze niemieckiej siatkarzy. O ile z postawy swojej drużyny może być zadowolony Wojciech Kwiecień, którego VSG Coburg/Grub kroczy od zwycięstwa do zwycięstwa, o tyle dwie pozostałe „polskie” ekipy są na przeciwnym biegunie. Netzhoppers Kamila Ratajczaka nie wygrało jeszcze meczu, z jednym tylko zwycięstwem jest CV Mitteldeutschland.

Wciąż złej passy nie mogą przełamać siatkarze Netzhoppers KW Bestensee. Drużyna z Kamilem Ratajczakiem w składzie nie wygrała jeszcze w tym sezonie meczu. W ostatnich dwóch spotkaniach mierzyła się jednak z potentatami ligi, VfB Friedrichshafen i Berlin Recycling Volleys. W meczu z mistrzami kraju podopieczni Mirko Culicia nie mieli nic do powiedzenia, jedynie w trzecim secie zdołali przekroczyć granicę 20 punktów. Byli zespołem słabszym w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a zwłaszcza w ataku, gdzie przy 60-procentowej skuteczności rywali (41 pkt. w 68 próbach) zanotowali zaledwie 42% (26 pkt. w 62 próbach). W asach serwisowych było 9:4, a bloku 4:2. Gościom nie pomogła nawet dobra postawa Matthiasa Böhme (młodszego brata środkowego Cuprum Lubin, Marcusa). Zdobył on 16 punktów, tyle samo, co po drugiej stronie Adrian Gontariu (4 asy serwisowe, 1 blok i ponad 70-procentowa skuteczność ataku).

VfB Friedrichshafen – Netzhoppers KW Bestensee 3:0
(25:17, 25:16, 25:20)

W minioną sobotę ekipa Kamila Ratajczaka podejmowała natomiast u siebie wicemistrza – Berlin Recycling Volleys. Tym razem podopieczni Mirko Culicia postawili rywalom dość spory opór. Wygrali pierwszego seta, ale w drugiej partii nie byli w stanie znaleźć argumentów na skuteczniejszy atak ekipy trenera Serniottiego. W trzecim i czwartym secie walka rozgorzała na dobre, jedynie detale zdecydowały, że to wicemistrzowie Niemiec wyszli zwycięsko z obu odsłon i zainkasowali komplet punktów. Ponownie najlepiej punktującym okazał się Matthias Böhme, który zapunktował 17 razy. Dzielnie swojego atakującego wspierał jednak Theo Timmermann, zdobywca 15 oczek. Po stronie BRV dominował jak to często bywa duet Carroll/Kromm, obaj zdobyli po 17 punktów. Kamil Ratajczak tego meczu nie może zaliczyć do udanych, przyjął 13 zagrywek, popełnił 5 błędów i zanotował 23% przyjęcia pozytywnego oraz 15% perfekcyjnego. Ekipa Kamila Ratajczaka odpadła już także z walki o puchar Niemiec, przegrywając po tie-breaku z „polskim” CV Mitteldeutschland.

Netzhoppers KW Bestensee – Berlin Recycling Volleys 1:3
(25:22, 18:25, 23:25, 22:25)

Kolejny mecz ma już za sobą także CV Mitteldeutschland. „Piraci” z siedmioma Polakami w składzie nadal mają na koncie tylko jedno zwycięstwo z TV Rottenburg. Po porażce z VSG Coburg/Grub podopieczni Ulfa Quella nie mieli zbyt wiele do powiedzenia w meczu z mistrzem kraju. Ekipa Steliana Moculescu znakomicie serwowała, utrudniając rywalom wyprowadzenie akcji, w asach serwisowych było 8:2 dla VfB Friedrichshafen, ale wiele także było zagrywek, które sprawiały „Piratom” problemy. Znalazło to także swoje odzwierciedlenie w skuteczności ataku. CV Mitteldeutschland zdobyło tym elementem 24 punkty na 72 próby, co dało efektywność 33%. VfB także nie spisało się w tym elemencie rewelacyjnie, na 70 prób skończyło 36 (51%). W wyjściowym składzie CV Mitteldeutschland grali Brzeziński (6 pkt.), Lech (5), Górski (3), Szablewski, Augustyn (4) i Bartosz Sufa na libero. Jedynie Marcin Brzeziński, Bartosz Sufa i Artur Augustyn rozegrali cały mecz, pozostali zeszli z boiska po drugim secie. Doświadczony środkowy zresztą zanotował najlepszą skuteczność w ataku w całym zespole – 67%, pozostali zawodnicy nawet nie przekroczyli granicy 40%. Na zmianę wszedł Polański, zdobył dwa oczka.

CV Mitteldeutschland – VfB Friedrichshafen 0:3
(19:25, 12:25, 21:25)

Z „polskich” drużyn zdecydowanie najlepiej radzi sobie VSG Coburg/Grub, w której rozgrywającym jest Wojciech Kwiecień. Po początkowej porażce z VfB Friedrichshafen podopieczni Itamara Steina idą teraz jak burza, notując kolejne ligowe wygrane, co na pewno osładza gorycz porażki w Pucharze Niemiec 0:3 z TV Ingersoll Bühl. W ostatnich meczach wyższość VSG musieli uznać SVG Lüneburg i TV Ingersoll Bühl. W tym pierwszym spotkaniu, z SVG po dwóch bardzo zaciętych setach gospodarze prowadzili już 2:0. Ekipa Stefana Hübnera jednak nie złożyła broni, a siatkarska wojna dalej trwała w najlepsze. Ekipa polskiego rozgrywającego nie zdołała zatem uniknąć tie-breaka, w nim jednak dominowała już niepodzielnie, inkasując cenne zwycięstwo. Wojciech Kwiecień pojawił się na boisku w trzecim secie i zdobył jeden punkt. Liderami zespołu z odpowiednio 27 i 21 punktami na koncie byli Lubos Kostolani i Milan Hrinak.

VSG Goburg/Grub – SVG Lüneburg 3:2
(29:27, 25:23, 23:25, 23:25, 15:8)

W miniony weekend podopieczni Itamara Steina mieli szansę na zrewanżowanie się TV Ingersoll Bühl za pucharową porażkę i uczynili to skutecznie. Sobotni mecz nie zaczął się może najlepiej dla zespołu Polaka, który miał w premierowej odsłonie kłopoty ze skutecznością ataku i przyjęciem zagrywki. W drugiej partii zdołał jednak po zaciętej walce wyrównać stan meczu, od początku miał kilkupunktową przewagę, ale w końcówce rywale bezskutecznie rzucili się do odrabiania strat. Dwie kolejne odsłony to już dominacja VSG, które bardzo dobrze pracowało zagrywką, skutecznie także atakowało. W przeciągu meczu drużyna Rubena Wolochina zanotowała słabą – 37-procentową efektywność ataku na 120 prób, kończąc zaledwie 44. Atak w ekipie VSG wcale nie wyglądał lepiej – 48% i 51 udanych ataków na 107 prób nie jest na pewno porywającym wynikiem. Obie drużyny za to dużo punktowały blokiem – w tym elemencie było 13:10 dla VSG Coburg/Grub. Wojciech Kwiecień pojawił się na zmianę w drugim i czwartym secie. Nie zdobył punktu. 20 razy zapunktował za to Milan Hrinak, a 15 Kostolani. Obaj byli najlepiej punktującymi zawodnikami w swojej ekipie.

TV Ingersoll Bühl – VSG Coburg/Grub 1:3
(25:17, 23:25, 18:25, 17:25)

W tabeli z kompletem zwycięstw prowadzi Berlin Recycling Volleys przed rewelacyjnym beniaminkiem United Volleys RheinMain. VSG Coburg/Grub jest sklasyfikowane na miejscu piątym. Tabelę zamykają zespoły z pozostałymi Polakami, CV Mitteldeutschland jest na przedostatnim, a Netzhoppers na ostatnim, jedenastym miejscu.