Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23: Udana inauguracja biało-czerwonych

MŚ U-23: Udana inauguracja biało-czerwonych

Od zwycięstwa udział w rozgrywanych w egipskim Cairo mistrzostwach świata do lat 23 rozpoczęli reprezentanci Polski. Podopieczni trenera Dariusza Daszkiewicza oddali złożonym w dużej mierze z wicemistrzów świata do lat 21 Kubańczykom tylko jednego seta. Przypomnijmy, że turniej ten rozgrywany jest według eksperymentalnych zasad punktowania. Gra się do czterech wygranych setów, a w każdym secie wygrywa zespół, który jako pierwszy zdobędzie 15 punktów. W sobotę rywalami Polaków będą Brazylijczycy.

Początek spotkania należał do Kubańczyków, którzy po dwóch błędach w ataku Polaków objęli prowadzenie (3:1). Nasi zawodnicy jednak szybko zaczęli przejmować inicjatywę na boisku, najpierw doprowadzając do remisu (4:4), a następnie dzięki bardzo dobrej grze w bloku pary Szymura/Kania wychodząc na trzypunktowe prowadzenie (5:8). Nieskuteczność w ataku najpierw Kani, a potem Szymury spowodowała jednak, że Kubańczycy wyrównali (8:8). Od tego momentu Polacy zaczęli bardzo dobrze współpracować na linii blok-obrona, co w rezultacie przeniosło się na wynik (13:9). Przerwa na żądanie kubańskiego trenera Nicolasa Ernesto Vivesa Coffignego nie przyniosła oczekiwanych skutków, a seta skończył Rafał  Szymura atakiem z szóstej strefy (15:12).

W początkowych okresach drugiej partii żadna z drużyn nie mogła uzyskać dwupunktowej przewagi. Gra toczyła się punkt za punkt (5:5). Jednak spora ilość błędów na zagrywce oraz przegrana walka na siatce spowodowały, iż to Kubańczycy wyszli na prowadzenie (8:6). Autowy atak Concepciona doprowadził do remisu (10:10). Wyrównany stan w tym secie trwał do wyniku (12:12). Złe przyjęcie zagrywki przez Mateusza Czunkiewicza spowodowało przebicie piłki za darmo. Skrzętnie wykorzystali to Kubańczycy, którzy po kiwce z prawej strony siatki mieli pierwszą piłkę setową (12:14). Atak z lewego skrzydła zakończył drugą partię (12:15).

Trzecia partia zaczęła się tak samo jako poprzednia, czyli walką punkt za punkt (4:4). Żadna z drużyn, mimo iż obie ekipy grały dobrze na linii blok-obrona, nie były w stanie wyjść na wyraźnie prowadzenie, ponieważ mnożyły się błędy w ataku (10:10) Pierwszą piłkę setową po autowym ataku Szymury mieli Kubańczycy (14:13). W tym momencie o przerwę poprosił trener Daszkiewicz. Po przerwie skuteczny atak wykonał Szymura. Seta zakończył blok Kani na Lopezie (16:14). W tym momencie Polska wyszła na prowadzenie 2:1.

Początek czwartego seta to bardzo dobra gra obronna polskiego zespołu, dzięki czemu wyszedł on na dwupunktowe prowadzenie (6:4). Przerwa na żądanie Nicolasa Ernesto Vivesa Coffignego nie podziała dobrze na jego podopiecznych, którzy zaczęli popełniać coraz więcej błędów w ataku (5:8). Polacy czuli się na boisku coraz pewniej i po ataku z VI strefy Rafała Szymury objęli czteropunktowe prowadzenie (12:8). Partię zakończył punktowy blok na Malgarejo (15:10).

Stojący pod ścianą Kubańczycy dobrze rozpoczęli seta piątego, po autowym ataku Szymury objęli oni trzypunktowe prowadzenie (5:2). Czas dla trenera Daszkiewicza podziałał mobilizująco na jego podopiecznych, którzy po zablokowaniu Guiterreza doprowadzili do wyrównania (7:7). Od tego momentu trwała zażarta walka punkt za punkt (12:12). Autowy atak z prawej strony Kamila Semeniuka dał pierwszą w tej partii piłkę setową dla Kubańczyków (14:12). Po skutecznym ataku ze środka siatki Marcina Kani oraz po długiej wymianie z lewego skrzydła Szymury Polacy doprowadzili do wyrównania (14:14). Czas dla Nicolasa Ernesto Vivesa Coffignego nic nie dał, końcówka spotkania należała już do Polaków, którzy po dwóch atakach z lewego skrzydła wygrali 17:15.

Kuba – Polska 1:4
(12:15, 15:12, 14:16, 10:15, 15:17)

Polska: Semeniuk, Komenda, Halaba, Szymura, Kania, Mucha, Czunkiewicz (libero) oraz Lipiński
Kuba: José Israel Masso Alvarez, Osniel Lazaro Melgarejo Hernandez, Javier Octavio Concepcion Rojas, Miguel David Gutierrez Suarez, Adrian Eduardo Goide Arredondo, Miguel Angel Lopez Castro, Lionnis Salazar Rubiera (libero)