Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 K: Turcja i Słowenia zagrają w finale

MŚ U-23 K: Turcja i Słowenia zagrają w finale

Mistrzostwa świata do lat 23 siatkarek w Ljubljanie weszły w decydującą fazę. W pierwszym półfinale Dominikana prowadziła już 3:1 z reprezentacją Turcji, ale ostatecznie przegrała 3:4. Turczynki w finale zmierzą się z gospodyniami turnieju. Słowenki pokonały 4:1 zespół Bułgarii. W meczu o 5. miejsce Brazylia ponownie zmierzy się z Kubą.

Reprezentacja Kuby nie przestaje zadziwiać. Po słabym początku turnieju w ostatnim meczu grupowym niespodziewanie pokonała Brazylię, zabierając tym samym Canarinhes szansę gry o medale, a samemu awansując do grupy drużyn walczących o miejsca 5-8. W sobotę Kubanki wygrały 4:1 z Chinami i zagrają o miejsce 5. na świecie. Początek meczu był bardzo zacięty, w końcówce pierwszego seta 16:14 triumfowały jednak siatkarki z Karaibów. Drugi set to spora dominacja Azjatek, które wygrywając do 6, wyrównały stan spotkania. Kolejne dwa sety dość łatwo wygrały Kubanki, a piąte partia przyniosła sporo emocji. Chinki walczyły do końca, jednak uległy rywalkom 16:18 i przegrały całe spotkanie. 17 punktów w tym meczu zdobyła Heidy Casanova Alvarez.

W drugim spotkaniu o miejsca 5-8 Brazylia zmierzyła się z Tajlandią. Dwa pierwsze sety były niezwykle wyrównane i rozstrzygały się w końcówkach na przewagi. Oba padły łupem Brazylijek, które wygrywały do 16, 14 i prowadziły już 2:0. Z biegiem czasu siatkarki z Tajlandii traciły pomysł na zdobywanie punktów, a Canarinhes grały coraz skuteczniej. Ostatecznie wygrały dwie kolejne partie do 10 i do 7, a całe spotkanie 4:0. Tym samym Brazylijki zagrają o miejsce 5., a ich przeciwnikiem będzie drużyna Kuby, która odebrała im szanse na medale.

o miejsca 5-8:
Chiny – Kuba 1:4
(14:16, 15:6, 10:15, 10:15, 16:18)
Brazylia – Tajlandia 4:0
(18:16, 16:14, 15:10, 15:7)

Sporo emocji i zwrotów akcji przyniósł pierwszy mecz półfinałowy mistrzostw świata do lat 23 siatkarek. Pierwszy set padł łupem Dominikanek, ale Turczynki w drugiej partii wygrały na przewagi 16:14 i wyrównały stan spotkania. W dwóch kolejnych setach znów lepsze okazały się siatkarki z Ameryki Środkowej, które były już o krok od finału. Wówczas losy meczu się odwróciły. Zespół turecki wygrał do 7, następnie ponownie na przewagi 16:14 i wyrównał stan spotkania. W decydującej, siódmej partii Turczynki były już nie do zatrzymania. Wygrały 15:8 i zagrają w niedzielnym finale o złoty medal. Świetny mecz rozegrały Hande Baladin (22 pkt.) i Ebrar Karakurt (21 pkt.). – W pierwszych czterech partiach popełniliśmy sporo niewymuszonych błędów – mówił po meczu Ataman Guneyligil, trener tureckiej drużyny. – Nie broniliśmy dobrze, słabo zagrywaliśmy. W kolejnych trzech setach weszliśmy na swój poziom i to było przyczyną naszego zwycięstwa – dodał.

Mecz gospodyń turnieju z reprezentacją Bułgarii lepiej rozpoczął się dla tych drugich. Bułgarki wygrały pierwszego seta do 11, ale już w drugiej partii Słowenki pokazały pazury i wygrywając 15:10, doprowadziły do remisu. W następnym secie podopieczne trenera Alessandro Chiappiniego wyszły na prowadzenie 2:1, a kolejna partia miała decydujące znaczenie dla wyniku spotkania. Po zaciętej i emocjonującej końcówce wygrała Słowenia 18:16 i bułgarski zespół już nie znalazł w sobie woli walki. W piątym secie gospodynie rozbiły rywala 15:4 i wygrały całe spotkanie 4:1. Główną rolę w zwycięskim zespole odegrała Iza Mlakar (21 punktów).