Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 M: Złoci Argentyńczycy, brąz dla Kuby

MŚ U-23 M: Złoci Argentyńczycy, brąz dla Kuby

W piątek w Kairze rozegrane zostały decydujące mecze mistrzostw świata U-23. Brązowy medal po pięciosetowym spotkaniu zdobyli Kubańczycy. Najwięcej emocji było w finale. Chociaż Argentyńczycy prowadzili już 3:0, Rosjanie starali się odwrócić losy rywalizacji. Jednak nie udało im się to i reprezentanci Rosji po sześciu setach musieli zadowolić się srebrnymi medalami.

W meczu o 7. miejsce mistrzostw świata do lat 23 zmierzyły się reprezentacje Iranu i Chin. Pierwszy set był niezwykle wyrównany i zacięty, w końcówce lekką przewagę zdobyli siatkarze z Iranu i to oni wygrali na przewagi 17:15. Chińczycy zupełnie nie potrafili się odnaleźć w drugiej partii. Popełniali proste błędy, tracili punkty seriami i po porażce 5:15 przegrywali już 0:2. Również w trzecim secie to Irańczycy byli stroną przeważającą i gdy wygrali 15:11, wydawało się, że pewnie zmierzają ku wygranej. Siatkarze z Państwa Środka jednak w kolejnej partii znów nawiązali z rywalami wyrównaną walkę i tym razem po walce na przewagi to oni wygrali 19:17, wygrywając pierwszego seta w tym spotkaniu. Irańczycy rozstrzygnęli sprawę w piątym secie, chociaż nie było łatwo. Znów oba zespoły doprowadziły do wyrównanej końcówki, ostatecznie Iran wygrał 20:18 i całe spotkanie 4:1, zajmując siódme miejsce na świecie w tej kategorii wiekowej. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Saeed Javaheri Tavana (17). – Nie było łatwo w tym meczu, Chińczycy w czwartym i piątym secie grali naprawdę bardzo dobrze. Czwartego seta przegraliśmy, bo moi siatkarze stracili koncentrację, co zdarza się w tak młodym wieku – przyznał po meczu Juan Manuel Cichello, selekcjoner reprezentacji Iranu.

mecz o 7. miejsce:
Iran – Chiny 4:1
(17:15, 15:5, 15:11, 17:19, 20:18)

Mecz o 5. miejsce w turnieju był dość jednostronnym widowiskiem. Wprawdzie Japończycy chcieli się zrewanżować reprezentacji Egiptu za grupową porażkę 3:4, ale nic im z tego nie wyszło. Siatkarze z Afryki zdecydowanie przeważali na siatce i w kontrataku, czego skutkiem były dwa wysoko wygrane sety do 9 i do 8. W trzeciej partii Azjaci starali się nawiązać wyrównaną walkę z zespołem Egiptu, ale sił i umiejętności nie starczyło im na całego seta. W końcówce Egipt przyspieszył i wygrał 15:11. W czwartym secie Egipcjanie przy stanie 12:8 mieli chwilę przestoju, ale szybko wrócili do swojej gry. Wygrali 15:12 i bez straty seta zakończyli walkę o 5. miejsce w turnieju. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Hisham Ewais (11).

mecz o 5. miejsce:
Japonia – Egipt 0:4
(9:15, 8:15, 11:15, 12:15)

W meczu o trzecie miejsce i brązowy medal mistrzostw świata reprezentacja Kuby pokonała Brazylię i odniosła spory sukces, wyjeżdżając z Kairu z medalem. Kubańczycy w pierwszej partii tego spotkania triumfowali po zaciętej końcówce 18:16, ale w drugim secie już rozstrzygnęli sprawę na swoją korzyść wcześniej, wygrywając 15:13. Canarinhos próbowali, ambitnie walczyli, ale w trzecim secie znów ostatnie piłki należały dla młodych siatkarzy z Karaibów, którzy ponownie wygrali 15:13. Co nie udało się Brazylijczykom w pierwszych trzech setach, w końcu udało się w czwartym. Zarówno jedna, jak i druga drużyna miała w końcówce piłki setowe, które dla Kubańczyków były nawet piłkami meczowymi, ale ostatecznie górą byli siatkarze z Ameryki Południowej, którzy tym samym przedłużyli swoje szanse i nadzieje na medal. Kubańczycy rozwiali je w piątym secie, pewnie wygrywając 15:11 i stawiając kropkę nad i. Spora w tym zasługa Miguela Gutierreza Suareza, który zdobył dla brązowych medalistów mistrzostw świata w tym meczu 19 punktów. – To był wielki mecz dla nas. Brazylia grała bardzo dobrze, ale my zagraliśmy lepiej niż dzień wcześniej z Argentyną. Ten medal jest sporym osiągnięciem, bowiem na tym turnieju jesteśmy najmłodszym zespołem – cieszył się po meczu kubański szkoleniowiec, Nicolas Vives.

mecz o 3. miejsce:
Brazylia – Kuba 1:4
(16:18, 13:15, 13:15, 22:20, 11:15)

Finałowe starcie bardzo dobrze rozpoczęli Argentyńczycy, którzy od początku wywierali na rywalach presję. Pierwsze dwa sety reprezentanci Argentyny wygrali wyraźnie – do 10 i 11, raz za razem punktowali Gaston Fernandez i German Johansen. Znacznie ciekawszy przebieg miały dwie kolejne partie. W obu zwycięzcę wyłoniła dopiero walka na przewagi – w trzeciej odsłonie zwyciężyli Argentyńczycy, w czwartej – Rosjanie. Po obu stronach nie brakowało błędów, a minimalnie lepsi w piątym secie okazali się reprezentanci Rosji. Nie zdołali jednak pójść za ciosem. W szóstym secie ponownie do głosu doszli siatkarze z Argentyny, którzy po zwycięstwie do 9 cieszyli się z historycznego złotego medalu mistrzostw świata do lat 23.