Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MŚ U-23 M: Pierwszy dzień bez wielkich niespodzianek

MŚ U-23 M: Pierwszy dzień bez wielkich niespodzianek

W pierwszym dniu mistrzostw świata mężczyzn do lat 23 obyło się bez wielkich niespodzianek. Udanie zmagania zainaugurowali nie tylko biało-czerwoni, ale również siatkarze z Brazylii, Rosji i Argentyny. Najciekawsze były starcia Turków z Chińczykami oraz Japończyków z Egipcjanami, które zakończyły się dopiero po siedmiu setach.

Zmagania w grupie A zainaugurowała konfrontacja Brazylii z Meksykiem. Obyło się w niej bez niespodzianki, bowiem od początku do końca spotkania ton boiskowym wydarzeniom nadawali siatkarze z Ameryki Południowej. Szczególnie trzy pierwsze sety toczyły się pod ich dyktando, a rywale nie mieli w nich zbyt wiele do powiedzenia. Popełniali mnóstwo błędów, mieli ogromne problemy w przyjęciu zagrywki, brakowało im siatkarskich argumentów, by przeciwstawić się Brazylijczykom. Jedynie w czwartym secie zdołali dobrnąć do granicy 10 oczek, ale najdobitniej o ich niemocy świadczy zaledwie 10 punktów zdobytych w całym meczu atakiem. Tyle samo siatkarze z Kraju Kawy zdobyli w polu serwisowym, a sami za bardzo nie musieli się napracować, ponieważ aż 27 oczek dostali od przeciwników za darmo. Do sukcesu poprowadził ich Romulo Silva, który zgromadził na swoim koncie 7 punktów.

W drugim pojedynku grupy A biało-czerwoni odnieśli ważne zwycięstwo nad Kubańczykami, o czym pisaliśmy w osobnym newsie, natomiast na zakończenie rywalizacji pierwszego dnia gospodarze mierzyli się z Japończykami. Świetnie rozpoczęli mecz, bowiem prowadzili 2:0, a następnie 3:1 w setach, grali skutecznie i widowiskowo, i wydawało się, że są na dobrej drodze do pewnego zwycięstwa. Ale Azjaci rozkręcali się z akcji na akcję. Coraz skuteczniej poczynali sobie w defensywie i ofensywie, a przedstawiciele Afryki zaczęli popełniać błędy, przez co Japończycy doprowadzili do remisu 3:3. W decydującej odsłonie też prowadzili, ale w końcówce przebudzili się gospodarze, którzy przechylili szalę zwycięstwa na swoją korzyść, wysyłając sygnał do innych przeciwników, że nie zamierzają być na swoim terenie chłopcami do bicia.

Brazylia – Meksyk 4:0
(15:7, 15:8, 15:6, 15:10)
Egipt – Japonia 4:3
(15:10, 15:13, 12:15, 15:8, 9:15, 13:15, 15:10)

W grupie B rywalizacja rozpoczęła się od potyczki Turków z Chińczykami. Już pierwsza partia, która zakończyła się batalią na przewagi, pokazała, że mecz może być bardzo zacięty. Jednak siatkarze znad Bosforu w dwóch kolejnych odsłonach nieco spoczęli na laurach, co wykorzystali Azjaci, którzy objęli prowadzenie 2:1. W kolejnych setach obie drużyny dzieliły się zwycięstwami, aż w końcu Chińczycy triumfowali 4:3. Co ciekawe, ich rywale okazali się skuteczniejsi w bloku oraz w ataku. Nie zapewniło im to jednak zwycięstwa, a kluczem do sukcesu Azjatów okazała się zagrywka, którą zdobyli 10 oczek oraz zdecydowanie mniejsza ilość błędów własnych. Pierwsze skrzypce w zwycięskiej ekipie grał Liying Zhou, który zgromadził na swoim koncie 21 punktów. Po drugiej stronie siatki gra rozkładała się na większą liczbę zawodników, a najwięcej punktował Melih Siratca, zdobywca 15 oczek.

Drugie spotkanie było znacznie mniej zacięte, a Rosjanie rywalizowali w nim z Algierią. Szczególnie pierwsza i czwarta odsłona były jednostronnym widowiskiem, w którym Sborna dzieliła i rządziła na boisku, nie pozwalając przeciwnikom dobrnąć nawet do dziesięciu punktów. Przedstawiciele Afryki nieco bardziej postawili jej się w drugim i trzecim secie. Mimo że popełniali mało błędów, to brakowało im siatkarskich argumentów. Ani jednego punktu nie zdobyli blokiem, za to Europejczycy zyskali olbrzymią przewagę na siatce oraz w polu serwisowym, w którym zdobyli sześć punktów. Nawet większa ilość błędów nie przeszkodziła im jednak w odniesieniu bardzo przekonującego zwycięstwa. Prym w ich szeregach wiódł Denis Bogdan, który zapisał na swoim koncie 12 punktów.

Sporo emocji było w starciu Argentyńczyków z Irańczykami. Już pierwszy set wygrany na przewagi przez siatkarzy z Ameryki Południowej zwiastował spore emocje. Chociaż w drugim secie do walki zerwali się Persowie, to dwie kolejne odsłony dość łatwo padły łupem ich rywali. Argentyńczycy jednak nie postawili kropki nad i w piątym secie, a uczynili to dopiero w szóstym. Oba zespoły nie punktowały zbyt wiele w polu serwisowym, ale momentami utrudniały rywalom życie w przyjęciu. W bloku lepsi okazali się Persowie, ale nie pomogło im to w odniesieniu wygranej. Wszystko dlatego, że Argentyńczycy zdecydowanie skuteczniej prezentowali się w ataku, co okazało się być kluczem do sukcesu. Do sukcesu poprowadził ich German Johansen, zaś siatkarzom znad Zatoki Perskiej na niewiele zdały się 22 oczka zdobyte przez Rasoula Aghche.

Turcja – Chiny 3:4
(17:19, 15:12, 15:11, 8:15, 10:15, 15:10, 10:15)
Rosja – Algieria 4:0
(15:8, 15:11, 15:11, 15:8)
Argentyna – Iran 4:2
(16:14, 11:15, 15:11, 18:16, 13:15, 15:10)