Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-23 K, gr. A: Dominikana i Słowenia zagrają w półfinale

MŚ U-23 K, gr. A: Dominikana i Słowenia zagrają w półfinale

Pomimo porażki w ostatnim meczu grupowym z Tajlandią reprezentacja Dominikany uzyskała awans do fazy półfinałowej mistrzostw świata. Wcześniej awans z tej grupy zapewniła sobie Słowenia, która w ostatnim meczu wygrała z Egiptem 4:1 i bez straty punktów zakończyła rywalizację grupową.

W swoim ostatnim grupowym meczu Chinki pokonały Argentynę 4:2. Mecz lepiej rozpoczęły siatkarki z Ameryki Południowej, które po dwóch partiach prowadziły 2:0. Potem sytuacja na boisku zmieniła się i to Azjatki dyktowały warunki gry na boisku, lepiej zagrały w obronie, popełniły mniej błędów i wygrały dwie kolejne partie spotkania. Piąty i szósty set tego meczu był najbardziej zacięty i o wygranej Chinek decydowała gra na przewagi. Sytuację Argentyny próbowała ratować Sol Piccolo, która zdobyła 18 punktów, ale nie znalazła ona wsparcia wśród swoich koleżanek. Z kolei w chińskiej ekipie najlepiej punktującymi zawodniczkami tego spotkania były Ye Jin oraz Yunlu Wang, które zdobyły po 17 punktów. Wygrana Chinek sprawiała, że reprezentacja ta zagra o miejsca 5-8.

Do dużej niespodzianki doszło w meczu Dominikany z Tajlandią, zajmująca ostatnie miejsce w grupie A ekipa z Azji niespodziewanie wygrała i tym samym zagra o miejsca 5-8. Dominikana udanie rozpoczęła zmagania z Tajlandią i po dwóch setach prowadziła 2:0, trzeci padł łupem ich rywalek. W kolejnym, czwartym secie siatkarki z Dominikany udowodniły swoją wyższość i wydawało się, że to im przypadnie wygrana w piątej odsłonie meczu. Tak się jednak nie stało, nie mające nic do stracenia Tajki rzuciły się do ataków i wygrały tego seta oraz szóstego i siódmego. Najbardziej zacięty przebieg miała siódma partia tego meczu, a jej losy rozstrzygnęły się dopiero w końcówce, obie ekipy nie zamierzały odpuszczać i dopiero po grze na przewagi ekipa z Azji udowodniła swoją wyższość. Dobra gra w bloku nie przełożyła się na końcowy sukces Dominikany, w tym elemencie siatkarki z tego kraju zdobyły 18 punktów. Liderką Dominikany była Gaila Gonzalez Lopez, która zdobyła 27 punktów, po 15 punktów zapisały na swoje konto Vielka Peralta Luna oraz Jineiry Martinez. Z kolei w ekipie Tajlandii 32 punkty zdobyła Thanacha Sooksod. Jeden punkt w tym meczu zapewnił Dominikanie grę w półfinale.

Słowenia mecz z Egiptem rozpoczęła od wysokiego zwycięstwa 15:5, w kolejnej partii lepsze okazały się zawodniczki z północnej Afryki, wygrały one po grze na przewagi i w meczu był remis 1:1. Po tej nieoczekiwanej porażce gospodynie mistrzostw świata ponownie doszły do głosu i to one dyktowały warunki gry na boisku. Wygrana w trzech kolejnych setach przypieczętowała ich awans do fazy półfinałowej, warto dodać, że Słowenki wygrały wszystkie cztery mecze i w żadnym z nich nie straciły punktu. Przewaga Słowenii w każdym elemencie siatkówki była bardzo wyraźna, wprawdzie popełniły one więcej błędów własnych, ale nie miało to większego znaczenia na ich końcowy sukces w grupie. 14 punktów dla Słowenii zdobyła Pia Blazic, natomiast liderką w ekipie Egiptu była Aya Elshamy zdobywczyni 11 punktów.