Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-20 K: Cztery zespoły już pewne awansu

MŚ U-20 K: Cztery zespoły już pewne awansu

Brazylia, Rosja, Japonia oraz Turcja to zespoły, które mają na swoim koncie dwa zwycięstwa w zmaganiach grupowych mistrzostw świata juniorek i są już pewne awansu do czołowej ósemki. Najciekawsza sytuacja jest w grupie B, gdzie zarówno Dominikana, Chiny, jak i Polska mają szansę na zajęcie jednego z dwóch premiowanych awansem miejsc.

Siatkarki Bułgarii nie miały zbyt wielu problemów z pokonaniem reprezentacji Egiptu w drugim dniu rozgrywek grupowych mistrzostw świata juniorek. Najwięcej punktów zdobyła dla zwycięskiej drużyny Aleksandra Milanowa (12), a tylko w trzecim secie Egipcjanki były w stanie zagrozić swoim rywalkom. Końcówkę seta Bułgarki rozegrały jednak wyśmienicie i wciąż liczą się w walce o miejsce w czołowej ósemce turnieju.

Awans do II rundy i stawki zespołów walczących o medale zapewniły sobie już Rosjanki. Sborna po dobrym meczu pokonała reprezentację Meksyku 3:1 i z dwoma wygranymi na koncie jest już pewna zajęcia co najmniej drugiego miejsca w grupie A. W meczu z gospodyniami turnieju z bardzo dobrej strony pokazała się Maria Worobiewa, która zdobyła dla swojej drużyny 16 punktów. O tym, kto oprócz Rosjanek awansuje do czołowej ósemki turnieju, zadecyduje mecz pomiędzy Meksykiem i Bułgarią.

grupa A:
Egipt – Bułgaria 0:3
(17:25, 21:25, 23:25)
Rosja – Meksyk 3:1
(25:15, 23:25, 25:17, 25:14)

Bardzo ciekawa sytuacja wytworzyła się w grupie B, w której trzy zespoły mają szanse na awans do czołowej ósemki. Bez szans są już Peruwianki, które przegrały swoje drugie spotkanie, tym razem ulegając Dominikanie 0:3. W drugim secie tego spotkania siatkarki Dominikany zdeklasowały rywala, wygrywając 25:8. Najwięcej punktów (19) dla zwycięskiej drużyny zdobyła Vielka Michelle Peralta Luna.

W drugim meczu reprezentacja Polski po zaciętej walce pokonała 3:2 Chiny. O meczu można przeczytać więcej tutaj. W ostatniej kolejce spotkań Polska zagra z Peru, a Dominikana z Chinami. Wygrana 3:0 z Peru da niemal pewny awans biało-czerwonym (tylko przy wyniku 3:2 dla Chin decydować będą małe punkty). Każda strata seta czy dwóch w meczu z Peru sprawi, że Polki będą musiały kibicować komuś w drugim spotkaniu. Wygrana Peruwianek da pewny awans Chinom i Dominikanie.

grupa B:
Dominikana – Peru 3:0
(25:20, 25:8, 25:19)
Chiny – Polska 2:3
(25:16, 24:26, 25:15, 15:25, 12:15)

Awans do kolejnej rundy zapewniły sobie już młode siatkarki Brazylii, które po wygranej 3:1 z reprezentacją Serbii mają dwa zwycięstwa na swoim koncie. Canarinhes w pierwszym secie wygrały wysoko do 13, w drugim musiały się już napracować trochę więcej. Serbki wygrały trzecią partię, ale w kolejnej znów nie dały rady Brazylijkom. Dobre spotkanie rozegrała Tainara Lemes Santos, która zdobyła dla zwycięskiej drużyny 16 punktów.

Szanse na awans do grona drużyn walczących o medale zachowały Amerykanki, które w trzech setach rozprawiły się z reprezentacją Kuby. Pierwszy set miał niezwykle zacięty przebieg i reprezentacja USA rozstrzygnęła go na swoją korzyść dopiero po emocjonującej końcówce na przewagi (31:29). W pozostałych dwóch partiach przewaga Amerykanek była wyraźniejsza, ale nie było im łatwo. Po 12 punktów dla reprezentacji USA zdobyły Brionne Butler i Leah Edmond. Druga porażka reprezentacji Kuby oznacza, że zagra ona o miejsca 9-16. Drugą drużynę, która awansuje z grupy C, wyłoni ostatni mecz pomiędzy Serbią i USA – zwycięzca zagra w czołowej ósemce turnieju.

grupa C:
Brazylia – Serbia 3:1
(25:13, 25:21, 23:25, 25:22)
Kuba – USA 0:3
(29:31, 20:25, 23:25)

Jasna sytuacja jest już w grupie D, gdzie pewne awansu są Japonki i Turczynki. Reprezentacja Turcji stoczyła zacięty bój z Argentyną, w którym przegrała pierwszego seta, potem wygrywała 2:1, ale dała się dogonić. O wyniku i awansie młodych Turczynek przesądził wygrany do 13 tie-break – drugi w tym turnieju. Bohaterką tego meczu była Zehra Gunes, która zdobyła dla zwycięskiej drużyny 19 punktów.

Pewna awansu jest również Japonia, która po wygranej 3:0 z reprezentacją Włoch ma już dwie wygrane na swoim koncie i z kompletem punktów przewodzi tabeli grupy D. Azjatki po dwóch łatwo wygranych setach w trzeciej partii musiały się sporo natrudzić, wygrały jednak końcówkę 26:24 i przypieczętowały swój awans do kolejnej rundy. Dobre spotkanie rozegrały Shiori Aratani (15 punktów) oraz Reina Tokoku (14 punktów). Włoszki, podobnie jak i Argentynki, w drugiej rundzie turnieju walczyć będą o miejsca 9-16.