Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-20 K: Polskie juniorki w najlepszej ósemce na świecie

MŚ U-20 K: Polskie juniorki w najlepszej ósemce na świecie

Reprezentacja Polski juniorek awansowała do II rundy turnieju finałowego mistrzostw świata do lat 20, które odbywają się w Meksyku. Tym samym podopieczne trenera Wiesława Popika znalazły się wśród ośmiu najlepszych zespołów na świecie. Oprócz biało-czerwonych o awans do półfinału walczyć będą również Rosja, Bułgaria, Chiny, Brazylia, USA, Japonia i Turcja.

Mecz Rosji z Egiptem nie miał żadnej stawki – wcześniej wiadomo już było, że to sborna zagra w najlepszej ósemce turnieju finałowego mistrzostw świata juniorek, a młode Egipcjanki walczyć będą o miejsca 9-16. Rosjanki nie miały żadnego problemu z pokonaniem w trzech setach swoich rywalek, w żadnym siatkarki z Afryki Północnej nie przekroczyły bariery 20 punktów. Najskuteczniejsza w rosyjskim zespole była Angelina Lazarenko, która zdobyła 13 punktów.

O awansie do II rundy decydować miał mecz gospodyń turnieju z reprezentacją Bułgarii – zwycięzca brał wszystko. Pierwsze dwa sety spotkania były niezwykle zacięte – w pierwszym górą były siatkarki z Europy, w drugim Meksykanki – oba kończyły się walką na przewagi. W trzecim secie Bułgarki zdeklasowały rywalki, wygrywając do 12 i wydawało się, że pewnie zmierzają do zwycięstwa w tym meczu. Nic bardziej mylnego, gospodynie wróciły do gry i po wygranej do 19 doprowadziły do tie-breaka. W nim emocje sięgnęły szczytu, jednak swoją wyższość udowodniły Bułgarki – wygrały do 9 i to one zagrają o awans do półfinału. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Monika Krastewa (20).

grupa A:
Rosja – Egipt 3:0
(25:18, 25:16, 25:17)
Meksyk – Bułgaria 2:3
(25:27, 26:24, 12:25, 25:19, 9:15)

W grupie B reprezentacja Polski wykonała swoje zadanie i pokonała Peru 3:1. O meczu więcej można przeczytać tutaj. Przegrany set sprawił jednak, że biało-czerwone musiały czekać na rezultat drugiego meczu – tylko wynik 3:2 dla Chinek pozbawiał je awansu.

Reprezentacja Chin, która uważana jest za jednego z faworytów do medalu, nie zawiodła. Azjatki nie dały zbyt wielu szans reprezentacji Dominikany i pokonały ją w trzech szybkich setach, w ostatnim przy ogromnym wsparciu mentalnym polskich zawodniczek. Świetny mecz rozegrały Han Wu (22 punkty) oraz Hanyu Yang (17 punktów). Taki wynik dał Chinkom pierwsze miejsce w grupie, z drugiego do dalszej walki o półfinał zakwalifikowała się reprezentacja Polski.

grupa B:
Peru – Polska 1:3
(18:25, 22:25, 25:14, 12:25)
Dominikana – Chiny 0:3
(19:25, 20:25, 17:25)

Dwa tie-breaki mogli oglądać nieliczni kibice na zakończenie rozgrywek grupy C. W pierwszym meczu w walce o drugie miejsce w tabeli i awans do czołowej ósemki turnieju zmierzyły się reprezentacje Serbii i USA. Po dwóch pierwszych partiach Serbki prowadziły 2:0 i miały poważne powody do zadowolenia, zwłaszcza że w drugim secie rozbiły amerykański zespół do 10. Nie było im jednak dane cieszyć się po zakończeniu meczu – Amerykanki wróciły do gry i kolejną partię wygrały na przewagi 26:24, a po chwili doprowadziły do tie-breaka, wygrywając do 23. W decydującej partii emocje sięgnęły zenitu, znów była walka na przewagi, a ogromne ciśnienie lepiej wytrzymały młode reprezentantki USA, które wygrały 17:15 i w nagrodę zagrają o awans do półfinału. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyły Ronika Stone i Leah Edmond (po 15) w drużynie Serbii najskuteczniejsza była z kolei Katarina Lazović (32 punkty).

Brazylia przed meczem z Kubą była już pewna pierwszego miejsca w grupie i być może młode canarinhes mocno ten fakt rozluźnił, bowiem pierwsze dwa sety z najsłabszą w grupie Kubą przegrały do 23 i 22. Podrażnione Brazylijki w trzeciej partii rozbiły kubański zespół do 9, a w czwartym secie wygrywając do 20, doprowadziły do tie-breaka. W nim po wyrównanej walce reprezentacja Brazylii wygrała 15:13 i z kompletem zwycięstw zakończyła I rundę turnieju. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny (19) zdobyła Glayce Kelly Tobias Vasconcelos.

grupa C:
Serbia – USA 2:3
(25:22, 25:10, 24:26, 23:25, 15:17)
Brazylia – Kuba 3:2
(23:25, 22:25, 25:9, 25:20, 15:13)

Sprawa awansu w grupie D rozstrzygnęła się już dzień wcześniej. Mecz Japonii z Turcją był jednak walką o pierwsze miejsce w grupie i lepsze rozstawienie w II rundzie. Pierwsze dwa sety padły łupem Turczynek, które dość niespodziewanie ambitnie radziły sobie z faworytkami, wygrywając do 22 i 20. Japonki wróciły do gry w secie trzecim. Wygrały go do 21 i idąc za ciosem, po wygranej 25:23 w czwartym secie doprowadziły do remisu. W tie-breaku Azjatki również okazały się lepsze, wygrały 15:12 i zakończyły tę fazę turnieju z kompletem zwycięstw. Dobre spotkanie rozegrała Ai Kurogo, która zdobyła dla swojego zespołu 22 punkty.

Ostatni mecz między reprezentacją Włoch i Argentyny był dla obu drużyn meczem pocieszenia i walką o pierwsze zwycięstwo w turnieju. Pierwszy set był zacięty i rozstrzygnął się w końcówce granej na przewagi – Włoszki wygrały 28:26. W kolejnych dwóch partiach azzurre nie miały już większych problemów i wygrały całe spotkanie 3:0.