Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19: Złoty medal dla Iranu, brąz dla Japonii

MŚ U-19: Złoty medal dla Iranu, brąz dla Japonii

W Bahrajnie zakończyły się mistrzostwa świata kadetów. Po złoty medal tej imprezy sięgnęła reprezentacja Iranu, pokonując w wielkim finale Rosjan 3:1. Brąz wywalczyli Japończycy, którzy okazali się lepsi w azjatyckim pojedynku z Koreą Południową. Polacy nie zakwalifikowali się do grona najlepszych 16 drużyn turnieju, kończąc zmagania na 17. pozycji.

Finał:

W wielkim finale mistrzostw świata kadetów po dwóch stronach siatki stanęli gracze z Rosji oraz Iranu. Po dwóch setach o wiele bliżej zwycięstwa w całym turnieju byli Persowie, którzy prowadzili już 2:0. W trzecim secie do walki rzucili się Rosjanie, jednak było ich stać tylko na zwycięstwo w tej odsłonie. W kolejnej ponownie triumfowali bowiem gracze Iranu i to oni cieszyli się ze złotego medalu mistrzostw świata kadetów. Swoje zwycięstwo Irańczycy zawdzięczają przede wszystkim lepszej skuteczności w ataku, a do wygranej poprowadził ich Porya Yali, który na przestrzeni całego spotkania wywalczył aż 29 punktów.

Rosja – Iran 1:3
(20:25, 23:25, 25:21, 20:25)

Mecz o 3. miejsce

W meczu o brąz zmierzyły się ze sobą zespoły z Azji. W dwóch pierwszych setach pojedynku pomiędzy Japonią i Koreą Południową trwała w miarę wyrównana walka, jednak obie partie padły łupem ekipy z Japonii. To ona w kolejnej odsłonie postawiła kropkę nad i, kończąc pojedynek w trzech setach. Koreańczykom nie pomogło więcej oczek wywalczonych atakiem, bowiem aż 10 razy skuteczne bloki stawiali Japończycy, którzy dodatkowo mogli cieszyć się z aż 24 punktów po błędach rywali. Liderem japońskiej drużyny był Kento Miyaura, zdobywca 16 oczek, a po drugiej stronie siatki ciężar gry na swoje barki wziął duet Donghyeok Im oraz Sungijn Lim, jednak ich wspólne 30 punktów nie wystarczyło nawet na zwycięstwo w jednym secie.

Japonia – Korea Południowa 3:0
(25:22, 25:22, 25:18)

Mecz o 5. miejsce

Piąte miejsce w mistrzostwach świata kadetów wywalczyli siatkarze z Francji, którzy nie mieli większych problemów z pokonaniem Egiptu. Trójkolorowi zakończyli spotkanie w trzech setach, a tylko w ostatnim musieli walczyć na przewagi. W zwycięstwie nie przeszkodziła Francji nawet duża ilość błędów własnych, a zdecydowanie lepiej spisywała się ona w bloku, posyłając dodatkowo 10 asów serwisowych. Swoją skuteczną grą we francuskiej drużynie wyróżniał się Celestin Cardin, który zakończył pojedynek z 17 punktami na swoim koncie.

Francja – Egipt 3:0

(25:20, 25:16, 26:24)

Mecz o 7. miejsce

Do rozstrzygnięcia spotkania o siódme miejsce w turnieju potrzebny był tie-break. W nim od Brazylijczyków lepsi okazali się Czesi, którzy decydującą odsłonę wygrali aż 15:9. Nasi południowi sąsiedzi mogli pochwalić się aż 19 „czapami”, a najlepiej punktującym zawodnikiem w czeskim teamie był Marek Satola, zdobywca 21 oczek. Chociaż Brazylijczyk Victor Cardoso miał ich aż 25, to jednak nie pomogło to ekipie z Ameryki Południowej.

Czechy – Brazylia 3:2
(25:20, 18:25, 25:20, 20:25, 15:9)

Mecz o 9. miejsce

Włosi nie pozostawili swoim rywalom z Chin żadnych wątpliwości, który zespół bardziej zasługiwał na dziewiąte miejsce. Europejczycy tylko w trzeciej odsłonie pozwolili rywalom zdobyć 20 punktów. W każdym elemencie królowali Włosi, zdobywając 11 oczek blokiem i 8 bezpośrednio z pola zagrywki. Liderem kadetów Italii okazał się Lorenzo Cartesia, kończąc pojedynek z 15 oczkami na swoim koncie.

Chiny – Włochy 0:3
(19:25, 16:25, 20:25)

Po pierwszym secie starcia o jedenaste miejsce wydawało się, że będzie to zacięty mecz. W premierowej odsłonie Turcy triumfowali 27:25, a kolejną partię wygrali już wyraźniej. Argentyńczycy przebudzili się w trzeciej części meczu, jednak tylko na tyle było ich stać w tym spotkaniu, bowiem ekipa znad Bosforu zakończyła całe spotkanie w czwartym secie. Turcy przeważali przede wszystkim w polu serwisowym, punktując bezpośrednio zza linii 9. metra 8 razy. Adis Lagumdzija okazał się najlepiej punktującym graczem całego spotkania i zapisał na swoim koncie 20 oczek.

Argentyna – Turcja 1:3
(25:27, 20:25, 25:19, 18:25)

Gospodarze mistrzostw świata zakończyli turniej na trzynastym miejscu, pokonując w ostatnim spotkaniu reprezentację Portoryko. Najbardziej wyrównane były sety numer dwa i trzy, ale ostatecznie Bahrajn rozstrzygnął to spotkanie w trzech partiach. Chociaż to Portorykańczycy mieli w swoich szeregach dobrze punktujących Pedro Molinę i Gabriela Garcię, to nie pomogło im to w końcowym rozrachunku.

Portoryko – Bahrajn 0:3
(20:25, 22:25, 23:25)

Na piętnastym miejscu rywalizację w mistrzostwach świata kadetów zakończyli Amerykanie, którzy w ostatnim spotkaniu bez starty seta rozprawili się z reprezentacją Kuby. W dwóch pierwszych partiach wyraźnie lepsi byli gracze USA, którzy jednak w ostatniej odsłonie musieli sporo się namęczyć, aby rozstrzygnąć cały mecz na swoją korzyść. Udało im się 9 razy zablokować rywali i 7 razy posłać asa serwisowego. W szeregach amerykańskiego teamu dzielił i rządził Joel Schneidmiller, który ten trzysetowy pojedynek skończył z aż 22 punktami na swoim koncie.

USA – Kuba 3:0
(25:20, 25:19, 26:24)