Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-19 M: Rosja i Iran zagrają w wielkim finale

MŚ U-19 M: Rosja i Iran zagrają w wielkim finale

Mistrzostwa świata kadetów, które rozgrywane są w Bahrajnie, weszły w decydującą fazę. W meczach półfinałowych Rosjanie pokonali Japonię a Iran Koreę Południową i te dwa zespoły zmierzą się ze sobą w walce o złoto. Polacy już zakończyli swoje mecze i uplasowali się na 17. miejscu na świecie.

W pierwszym meczu półfinałowym mistrzostw świata do lat 19 siatkarzy Rosjanie pokonali w trzech setach reprezentację Japonii. Sborna w pierwszych dwóch setach pewnie wygrywała do 17 i 23, schody zaczęły się w trzeciej partii, w której Azjaci postawili twarde warunki. Ostatecznie Rosjanie wygrali 30:28 i awansowali do finału, w czym spora zasługa najskuteczniejszego na boisku Pawła Tietiuchina (21 pkt.). – To był trudny i nerwowy mecz. W drugim i trzecim secie mieliśmy problem z szybkością ataku. Turniej trwa już długo, wszystkie zespoły są zmęczone. Nie wiem, czy zagramy na sto procent swoich możliwości w finale, bo widzę zmęczenie po moich zawodnikach – przyznał po meczu rosyjski szkoleniowiec Andriej Nozdrin.

W drugim meczu półfinałowym siatkarze Iranu zmierzyli się z Koreą Południową. Tylko w pierwszym secie Koreańczycy próbowali zagrozić Persom, ale w końcówce przegrali do 23. W dwóch pozostałych setach Irańczycy wygrywali do 20 i 18 i po pewnej wygranej 3:0 awansowali do finału. Koreańczykom pozostanie w niedzielę walka o brąz z reprezentacją Japonii. Najwięcej punktów dla zwycięskiej drużyny zdobył Porya Yali (21).

półfinały:
Japonia – Rosja 0:3
(17:25, 23:25, 28:30)
Iran – Korea Płd. 3:0
(25:23, 25:20, 25:18)

W pierwszym meczu o miejsca 5-8 Francuzi zmierzyli się z reprezentacją Czech, która doskonale rozpoczęła to spotkanie. Czesi wygrali 25:23, ale w kolejnych trzech partiach musieli uznać wyższość Trójkolorowych, którzy zagrają ostatecznie o miejsce 5. na świecie. Dobre spotkanie rozegrali w ekipie francuskiej Pierre Derouillon i Rémi Bassereau, którzy zdobyli dla swojej drużynie po 20 punktów. W drugim meczu w tej grupie Brazylijczycy zagrali z Egiptem. Pierwszy set przyniósł ogromne emocje, a siatkarze obu zespołów długo walczyli o wygraną. Ostatecznie górą byli Egipcjanie, którzy wygrali 33:31. Zmęczeni młodzi Canarinhos nie byli w stanie już podjąć walki i w dwóch pozostałych setach przegrali dość wyraźnie. Najwięcej punktów dla zespołu Egiptu zdobył Youssef Hamdy Awad (25).

mecze o miejsca 5-8:
Czechy – Francja 1:3
(25:23, 18:25, 22:25, 21:25)
Brazylia – Egipt 0:3
(31:33, 15:25, 19:25)

Tie-breaki decydowały o tym, kto będzie w niedzielę grać o miejsce 9. w mistrzostwach świata kadetów. W meczu Argentyny z Chinami to Azjaci triumfowali w pierwszym secie, jednak drugiego Argentyńczycy wygrali na przewagi i wyrównali stan spotkania. Chiny znów objęły prowadzenie po wygranej 25:22 w trzeciej partii, ale siatkarze z Ameryki Południowej ponownie wyrównali. W decydującej partii Chińczycy wygrali po zaciętej grze na przewagi 18:16 i to oni walczyć będą o 9. miejsce. W meczu Włochów z Turkami Azzurri wygrali pierwszego seta na przewagi 28:26, ale po chwili już był remis po dobrej grze tureckiego zespołu w trzecim secie. Włosi raz jeszcze objęli prowadzenie w tym spotkaniu i ponownie zostali skontrowani. W tie-breaku jednak Włosi nie zostawili już rywalom żadnych złudzeń i zagrają w niedzielę z reprezentacją Chin.

mecze o miejsca 9-12:
Argentyna – Chiny 2:3
(23:25, 26:24, 22:25, 25:23, 16:18)
Turcja – Włochy 2:3
(26:28, 25:16, 21:25, 25:20, 8:15)

O 13. miejsce w niedzielę powalczą Portoryko o Bahrajn. Siatkarze Portoryko pokonali w czterech setach reprezentację USA. Po wygranym pierwszym secie dali się ograć Amerykanom w drugiej partii. Ogromne znaczenie miała końcówka trzeciego seta, w której Portorykańczycy ograli rywali w końcówce 30:28. W czwartym secie wygrali 25:23 i tym samym okazali się lepsi w całym meczu. Gospodarze zmierzyli się z reprezentacją Kuby, ale problemy mieli jedynie w pierwszej, wygranej do 23 partii. W dwóch kolejnych setach siatkarze Bahrajnu wygrywali do 16 i w całym spotkaniu triumfowali 3:0.

mecze o miejsca 13-16:
Portoryko – USA 3:1
(25:20, 21:25, 30:28, 25:23)
Bahrajn – Kuba 3:0
(25:23, 25:16, 25:16)

Zakończyła się już rywalizacja o miejsca 17-20. W ostatnich meczach Polacy pokonali 3:0 Meksyk, a Tunezja wygrała 3:1 z Chile. Taki układ wyników spowodował, że mistrzostwa świata na 17. miejscu zakończyli biało-czerwoni, przed Meksykiem, Chile i Tunezją.