Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-18 K: Znamy wszystkich ćwierćfinalistów

MŚ U-18 K: Znamy wszystkich ćwierćfinalistów

Poznaliśmy osiem najlepszych zespołów mistrzostw świata kadetek. Niestety, nie ma wśród nich Polek, które przegrały po tie-breaku z Dominikaną. Oprócz rywalek biało-czerwonych w ćwierćfinale zagrają też Rosja, Japonia, Niemcy, Turcja, USA, Włochy i Argentyna. Polki pierwszy mecz o miejsca 9-16 zagrają z reprezentacją Brazylii.

W pierwszych meczach ćwierćfinałowych rozgrywanych w Argentynie mistrzostwach świata kadetek Rosjanki pokonały 3:1 Koreą Południową, a Japonki po zaciętym, pięciosetowym pojedynku wygrały z Serbią. Sborna bardzo dobrze rozpoczęła mecz 1/8 finału, wygrywając dość łatwo dwa pierwsze sety do 17 i 16. W trzeciej partii do głosu doszły Azjatki i dzięki dobrej grze wygrały do 18 i wciąż pozostawały w grze. Decydujący był jednak set czwarty – Rosjanki ponownie pokazały swoją wyższość, wygrały pewnie do 18 i awansowały do ćwierćfinału. Świetny mecz rozegrała Polina Szemanowa, która zdobyła w tym spotkaniu 20 punktów. Serbki przespały dwa pierwsze sety meczu z Japonią i to siatkarki z Azji po wygranych do 21 i 18 prowadziły już w tym meczu 2:0. W zaciętej końcówce trzeciego seta na przewagi wygrały jednak Serbki, a gdy one triumfowały również w czwartej partii, emocje rozpoczęły się od nowa. Tie-break był niezwykle wyrównany i losy awansu do czołowej ósemki turnieju ważyły się do ostatnich piłek. Ostatecznie lepsze minimalnie okazały się Japonki, które po wygranej 17:15 mogły świętować wygraną. Duża w tym zasługa Haruny Sogi, która w tym meczu zapisała na swoim koncie 19 punktów.

Również tie-break decydował o wyniku meczu Białorusi i Niemiec. Białorusinki uważane za faworytki tego meczu rozpoczęły od wygranego seta do 20, ale w dwóch kolejnych lepszy okazał się zespół niemiecki. Białorusinki wróciły do gry w czwartej partii, którą wygrały 25:16, doprowadzając do tie-breaka. W decydującej partii znów Niemki zagrały wyśmienicie, pokonały rywalki 15:10, sprawiając małą niespodziankę. Najlepsza w zwycięskim zespole była Emma Cyris, która zdobyła w tym meczu 31 punktów. Nie było za to emocji w meczu Turcji z Kolumbią. Turczynki od początku do końca kontrolowały przebieg wydarzeń na boisku, czego efektem były wysoko wygrane dwa pierwsze sety – do 14 i do 13. W trzeciej partii siatkarkom z Ameryki Południowej udało się zdobyć 19 punktów, ale dominacja tureckiego zespołu nawet przez moment nie podlegała dyskusji. Derya Cebecioğlu zdobyła w tym meczu 15 punktów, a Turczynki pewnym krokiem weszły do czołowej ósemki turnieju.

W meczu Słowenii z reprezentacją USA od samego początku bardzo dobrze spisywała się Logan Eggleston, która w sumie zdobyła 19 punktów. Dzięki jej skutecznej grze Amerykanki wygrały pierwszego seta do 21, a w drugim wykorzystując swoją przewagę na siatce, triumfowały 25:18. Mimo ambitnej postawy Słowenek w trzecim secie siatkarki z USA nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa – wygrały 25:22 i awansowały do ćwierćfinału. Również w trzech setach zakończy się mecz młodych Włoszek z reprezentacją Peru. Azzurre od samego początku narzuciły rywalkom swój styl gry i w dwóch pierwszych setach rozgromiły Peru dwukrotnie do 13. W trzeciej partii Peruwianki próbowały nawiązać równorzędną walkę z rywalkami, ale ostatecznie przegrały do 20 i Włoszki tym samym znalazły się wśród ośmiu najlepszych zespołów mistrzostw świata kadetek. Najwięcej punktów (14) dla zwycięskiej drużyny zdobyła Elena Pietrini.

Mecz dwóch odwiecznych rywali z Ameryki Środkowej lepiej rozpoczęły siatkarki Brazylii, które wygrały pierwszego seta z Argentyną 25:22. Kibice byli świadkami sporych emocji w drugiej partii, którą w końcówce na swoją korzyść rozstrzygnęły gospodynie, wyrównując stan spotkania. W kolejnych dwóch partiach albicelestes zdominowały wydarzenie na boisku, czego skutkiem były wygrane sety do 17 i 18 oraz awans gospodyń do ćwierćfinału turnieju. 21 punktów w tym meczu zdobyła liderka argentyńskiej drużyny, Sofia Meinardi. W ostatnim meczu 1/8 finału Polska po zaciętej walce przegrała 2:3 z Dominikaną – o meczu można przeczytać tutaj. W pierwszym meczu o miejsca 9-16 rywalkami biało-czerwonych będą siatkarki Brazylii.

W pierwszych meczach o miejsca 17-20 Meksyk pokonał 3:1 Kubę, a Tajlandia w trzech setach wygrała z reprezentacją Chin. W piątkowych ćwierćfinałach Argentyna zagra z Dominikaną, USA z Włochami, Turcja z Niemcami, a Rosjanki zmierzą się z reprezentacją Japonii.