Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-18 K: Koniec fazy grupowej, Polki o ćwierćfinał z Dominikaną

MŚ U-18 K: Koniec fazy grupowej, Polki o ćwierćfinał z Dominikaną

Zakończyła się faza grupowa rozgrywanych w Argentynie mistrzostw świata kadetek. Poznaliśmy już pary 1/8 finału, biało-czerwone o ćwierćfinał walczyć będą z reprezentacją Dominikany. Bez porażki jak do tej pory są Włoszki, Turczynki, Rosjanki i gospodynie turnieju, reprezentacja Argentyny.

Dwa pięciosetowe spotkania na zakończenie rozgrywek w grupie A obejrzeli kibice w argentyńskim Santa Fe. Niemki, które już były pewne awansu, dobrze rozpoczęły mecz z reprezentacją Korei Południowej i po dwóch wygranych setach do 21 i 18 prowadziły 2:0. Koreanki, dla których porażka przy niekorzystnym wyniku drugiego spotkania mogła oznaczać brak awansu, wzięły się jednak ostro do pracy. Wygrały dwie kolejne partie do 23 i doprowadziły do remisu, a w tie-breaku pokonały niemiecki zespół 15:13. Liderkami zespołu koreańskiego były Minji Choi oraz Jiyun Jeong, które zdobyły po 17 punktów. Wygrana ta dała Koreankom awans z czwartego miejsca w tabeli.

Przed meczem Kuby z Argentyną było już wiadomo, że Kubaki zajmą piąte miejsce w grupie i nie awansują do 1/8 finału, z kolei gospodynie turnieju miały już zagwarantowane pierwsze miejsce w grupie. Być może ten fakt je tak rozluźnił, że dość niespodziewanie przegrały dwa pierwsze sety z najsłabszą w grupie A drużyną Kuby. Reprymenda od szkoleniowca podziała, Albicelestes wróciły do gry i wygrały dwa kolejne sety, chociaż w czwartej partii miały sporo kłopotów. W tie-breaku Argentynki nie pozostawiły już wątpliwości, kto jest lepszy i zakończyły rozgrywki grupowe z kompletem zwycięstw. Liderką zespołu była Sofia Meinardi, która na swoim koncie zapisała 19 punktów.

grupa A:
Niemcy – Korea Płd. 2:3
(25:21, 25:18, 23:25, 23:25, 13:15)
Kuba – Argentyna 2:3
(25:23, 25:16, 20:25, 25:27, 11:15)

Również dwa pięciosetowe mecze zakończyły rozgrywki grupy B. Dramatyczny przebieg miał mecz młodych siatkarek Meksyku, które w przypadku zwycięstwa za trzy punkty miały jeszcze szanse na awans, z reprezentacją USA. Meksykanki łatwo wygrały pierwszego seta, drugiego na przewagi i były o jedną wygraną partię od 1/8 finału. Amerykanki triumfowały jednak w trzecim secie i emocje w końcówce czwartego sięgnęły zenitu. Zaciętą końcówkę na przewagi wygrały siatkarki USA (30:28) i to one cieszyły się już z pewnego awansu. W tie-breaku Amerykanki dopełniły formalności i wygrały 15:10. Najskuteczniejsza w amerykańskim zespole była Madison Kubik, która zdobyła 31 punktów.

W meczu Rosji i Brazylii Sborna dwukrotnie obejmowała prowadzenie, ale ambitne Canarinhes dwukrotnie wyrównywały. Pewne pierwszego miejsca w grupie Rosjanki nie odpuściły jednak tie-breaka i pokonały w nim rywalki 15:9, kończąc tę fazę turnieju bez porażki. Brazylijki zakończyły rundę grupową na trzecim miejscu w tabeli, za Rosją i Białorusią. Dobry mecz rozegrały Wiktorija Puszina (19 punktów) i Oksana Jakuszina (18 punktów.)

grupa B:
USA – Meksyk 3:2
(17:25, 24:26, 25:19, 30:28, 15:10)
Rosja – Brazylia 3:2
(25:23, 23:25, 25:20, 20:25, 15:9)

W grupie C Polki miały dzień przerwy i spokojnie, będąc pewne awansu, oczekiwały na ostatnie rozstrzygnięcia. Reprezentacja Serbii po pierwszym spokojnie wygranym secie z Kolumbią w drugiej partii całkowicie się pogubiła i drużyna z Ameryki Południowej wygrała do… 12. Serbki szybko się jednak pozbierały, wygrały dwie kolejne partie i całe spotkanie 3:1, zapewniając sobie trzecie miejsce w tabeli. 21 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Sara Carić.

Nie było emocji w meczu Włoszek z reprezentacją Tajlandii. Włoszki pewnie w trzech setach do 0, 12 i 17 pokonały najsłabszy zespół w grupie, zapewniając sobie tym samym czwarte zwycięstwo i pierwsze miejsce w grupie. Zespół Tajlandii z zerowym dorobkiem punktowym zakończył tę rundę i będzie grał o miejsca 17-20. Najwięcej, bo 12 puntów dla włoskiej drużyny zdobyła w tym spotkaniu Marina Lubian.

grupa C:
Serbia – Kolumbia 3:1
(25:18, 12:25, 25:20, 25:22)
Włochy – Tajlandia 3:0
(25:10, 25:12, 25:17)

W meczu ostatniej szansy na awans Chinki musiały w trzech setach pokonać Dominikanę. Nadzieje prysły już po pierwszym secie, przegranym przez Azjatki do 13. W kolejnych Dominikana wygrała do 11 i 21 i pewnie zgarnęła trzy punkty, ostatecznie zajmując trzecie miejsce w tabeli. Siatkarki Dominikany będą więc rywalkami biało-czerwonych w 1/8 finału, a podopieczne trenera Rafała Gąsiora muszą uważać na Madeline Guillen Paredes, która była najskuteczniejszą zawodniczką zespołu z Ameryki Środkowej w tym meczu.

Nie było niespodzianki w meczu niepokonanej do tej pory Turcji z reprezentacją Peru. Turczynki pewnie wygrały to spotkanie w trzech setach, do 20, 17 i 19 i z kompletem zwycięstw zakończyły rundę grupową na pierwszym miejscu w tabeli. Peruwianki mimo porażki również zagrają w 1/8 finału, awansując z jednym zwycięstwem z czwartego miejsca. Ponownie liderką tureckiego zespołu była Ebrar Karakurt, która w tym spotkaniu zdobyła 14 punktów.