Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ U-18 K: Brazylijki lepsze od Polek

MŚ U-18 K: Brazylijki lepsze od Polek

Biało-czerwone po porażce w 1/8 finału ponownie zeszły z boiska pokonane. Polskie kadetki w pierwszym meczu rywalizacji o miejsca 9-16 uległy reprezentacji Brazylii. Polki dobrze rozpoczęły to starcie – wygrały pierwszego seta do 21. W kolejnych jednak to rywalki nadawały ton spotkaniu, wygrywając do 18, 16 i 17.

Brazylijki od pierwszego gwizdka sędziego od razu zaczęły naciskać i odskoczyły na 3:0. Biało-czerwonym ciężko było skończyć atak, dobrze w polu grała libero rywalek. Po kolejnej kontrze ekipy z Ameryki Południowej o czas poprosił trener Gąsior – Polki przegrywały wtedy 2:6. Po nim nadal punktowały przeciwniczki (9:2). Polskie kadetki miały problemy z przyjęciem, co miało wpływ na dalszą część akcji. Rywalki blokowały, atakowały, zwiększając prowadzenie (10:2). Wystarczyło, by nasza drużyna także zaczęła dobrze zagrywać, a różnica zaczęła topnieć (5:10). Był to jednak tylko chwilowy zryw, a kolejne akcje padały łupem przeciwniczek (13:6). Moment dekoncentracji i seria błędów Brazylijek zmusiły ich szkoleniowca do poproszenia o czas. Dystans i tak był dużo korzystniejszy dla kanarkowych (14:10). Po przerwie dobrze spisał się polski blok, a przestój rywalek nadal trwał. Kluczowa w tym momencie była oczywiście zagrywka, a jej wynikiem – blok. Kolejny punkt zdobyty przez Polki tym elementem dał im prowadzenie, które nadal rosło 17:14. Przy zagrywce swojej rozgrywającej brazylijska drużyna odrobiła straty (18:18), a błędy polskich kadetek pozwoliły im odskoczyć na 20:18. Polki skutecznie goniły wynik i w decydującą fazę seta drużyny weszły przy remisie 20:20. Końcówka należała już tylko do biało-czerwonych, które wygrały seta 25:21.

Otwarcie kolejnej odsłony, tak jak w secie pierwszym, należało do Brazylijek. Reprezentantki naszego kraju miały problemy ze skończeniem swoich akcji (4:1). Polki zaczęły odrabiać straty, ale gdy rywalki zaczęły „kąsać” zagrywką, zrobiło się 7:3 dla kanarkowych. Mimo starań ekipy trenera Gąsiora po dobrych zagraniach dawały o sobie znać nieskuteczne ataki, a brazylijski team utrzymywał kilkupunktową nadwyżkę. Od pewnego momentu gra biało-czerwonych przestała się zupełnie kleić, punktowały tylko Brazylijki, odskakując na 18:8. Polskim kadetkom waleczności nie brakowało, problemem była jedynie skuteczność przyjęcia i ataku (23:11). Brazylijki wyrównały więc stan meczu bez większych problemów, mimo że kadetki z naszego kraju mocno broniły kolejne piłki setowe.

Polski zespół otworzył kolejną część meczu prowadzeniem 2:0, ale kolejne akcje padały już łupem przeciwniczek. Problemem biało-czerwonych było przyjęcie oraz błędy (2:4). Nieskończone ataki Polek brazylijskie kadetki zamieniały na punkty, odskakując na 9:4. Skrzydłowe teamu z Ameryki Południowej były nie do zatrzymania i tym razem polskiej drużynie trudno było gonić wynik (8:13, 9:17). Tym razem Brazylijki były nie do ugryzienia. Co prawda pozwalały polskiemu zespołowi co jakiś czas zdobywać punkty krótkimi seriami (20:15), ale cały czas kontrolowały sytuację i triumfowały w secie, po udanej kontrze z lewego skrzydła.

Podopieczne trenera Gąsiora nie potrafiły długo utrzymać inicjatywy w secie numer cztery i Brazylijki szybko narzuciły swój rytm gry. Polki cały czas dobrze grały w polu, ale ciężko było im punktować. Przy wyniku 3:6 o czas poprosił szkoleniowiec biało-czerwonych, a jego zespół po powrocie do gry odrobił straty. Mimo to na przerwie technicznej to Brazylijki były lepsze (8:6). I tym razem polskie kadetki wróciły do gry, a dzięki punktującej zagrywce objęły nawet prowadzenie 9:8. Ekipa z kraju nad Wisłą jeszcze przez krótki czas minimalnie prowadziła, ale w połowie partii ponownie dała o sobie znać jej nieskuteczność i błędy, a rywalki odskoczyły na 18:12. Drużyna z Ameryki Południowej nie dała już sobie wyrwać zwycięstwa w tym meczu. Polki miały swoje szanse, jednak nie wszystkie wykorzystały, popełniając proste błędy.

Brazylia – Polska 3:1
(21:25, 25:18, 25:26, 25:17)

Brazylia: Isabelle (16), Beatriz (14), Tainara (14), Daniela (13), Gabriella (8), Kenya (2), Clara (libero) oraz Mariana (2), Rosely i Daniela Nunes
Polska: Szczurowska (13), Gryka (9), Górecka (7), Bałuk (7), Rybak (6), Andersohn (5), Mazur (libero) oraz Jagła (5), Hnatyszyn (3), Damaske (2) i Laskowska (2)