Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Serbki za silne dla biało-czerwonych

MŚ kadetek: Serbki za silne dla biało-czerwonych

W trwających w Argentynie mistrzostwach świata kadetek polskie młode siatkarki walczą w przedziale miejsc 13-16. W sobotnim starciu podopieczne trenera Gąsiora nie miały łatwej przeprawy i musiały uznać wyższość Serbek, które wygrały w czterech setach.

Choć to Polki od początku były zespołem odrabiającym straty, szło im tak naprawdę różnie. Autowy atak biało-czerwonych dał Serbkom dwupunktową nadwyżkę, ale Szczurowska i spółka szybko wyrównały. W kolejnych akcjach ponownie budować przewagę zaczęły rywalki, a po autowym zbiciu Szczurowskiej było już 8:5 dla przeciwniczek. Ale reprezentantki Polski nie składały broni i od razu zaczęły odrabiać straty, m.in. dzięki skutecznie zablokowanej piłce przechodzącej oraz z małą pomocą rywalek na tablicy wyników pojawił się remis 10:10. Następnie to Serbki uderzyły w aut i biało-czerwone wyszły na czoło. W połowie partii premierowej trwały wymiany punkt za punkt, a z czasem coraz bardziej odskakiwały Polki (19:16). Na ich prowadzenie od razu odpowiedziała Serbia i wykorzystała niekończone akcje ekipy z kraju nad Wisłą. Po kolejnej kontrze to serbski zespół prowadził 20:19, by od razu oddać minimalną nadwyżkę podopiecznym trenera Gąsiora (23:20). Gra zrywami trwała w najlepsze i następnie do walki przystąpiły Serbki – zbliżając się na 23:24, a po czasie dla Polek wyrównując po 24. Przeciwniczki nie dały już dojść biało-czerwonym do słowa i punktowały nadal do samego końca.

Mnożące się błędy otworzyły seta drugiego, a po autowym zbiciu Jagły to Serbki prowadziły 5:3. Szybko zwiększyły je, grając skutecznie w polu zagrywki, bloku oraz kontrze (10:5). Wtedy przy bardzo dobrej zagrywce i udanych blokach obudziły się Polki i w mgnieniu oka zrobił się remis 10:10. Gdy po raz kolejny zafunkcjonował ten drugi element, to biało-czerwone były na delikatnym prowadzeniu 13:12. W środkowej części seta gra się wyrównała, choć po skutecznej kontrze Serbki wysunęły się na prowadzenie 17:16. Zespół będący na czele zmieniał się co chwila, ale gdy kontra ze środka biało-czerwonych dała im prowadzenie 20:18, o czas poprosił szkoleniowiec rywalek. W końcówce podopieczne trenera Gąsiora podbijały ważne piłki w obronie, co pomogło im wygrać w partii.

Serbki nie odpuszczały i kolejną odsłonę otworzyły wynikiem 3:1. Obie drużyny broniły sporo piłek, akcje były długie, ale to biało-czerwone były mniej skuteczne, atakując w aut bądź blok (2:6). W kolejnych akcjach rywalki kontrolowały grę (10:4), nie pomogły przerwa i zmiany, o które prosił szkoleniowiec biało-czerwonych. Co jakiś czas przeciwniczki wykorzystywały swoją zagrywkę, która sprawiała Polkom wiele problemów. Przewaga rosła coraz mocniej (20:9), tym bardziej że uderzenia polskich siatkarek nie były precyzyjne (22:11). Ekipa z Bałkanów dograła seta do końca ze spokojnymi głowami. Choć pierwsze akcje kolejnej odsłony były wyrównane, to Serbki dość szybko zaczęły odskakiwać (6:4). Nawet gdy polskie kadetki miały szanse na odrobienie start – nie kończyły akcji, co w kontrze raz po raz wykorzystywały rywalki, dokładając co jakiś czas skuteczny blok. Dystans bardzo szybko stał się przepaścią nie do odrobienia (18:7), a reprezentacja Serbii na koniec seta cieszyła się z wygranej w całym meczu.

Polska – Serbia 1:3
(24:26, 25:23, 16:25, 12:25)

Polska: Szczurowska (12), Rybak (7), Gryka (7), Damaske (4), Andersohn (3), Jagła (3), Mazur (libero) oraz Bałuk (6), Górecka (5), Hnatyszyn (1) i Laskowska
Serbia: Carić (16), Mirosavljević (14), Rodić (11), Glusaac (8), Perović (4), Lekić (3), Kocić (libero) oraz Drasković (libero), Djokić, Jonjev, Batinić (2) i Milunović (13)