Strona Główna > Aktualności > mistrzostwa świata > MŚ kadetek: Za nami drugi dzień rywalizacji

MŚ kadetek: Za nami drugi dzień rywalizacji

Drugi dzień rywalizacji mistrzostw świata kadetek nie przyniósł wielu niespodzianek. Komplet zwycięstw utrzymują biało-czerwone. Najbardziej zacięte były spotkania grupy A, do prawdziwej dominacji doszło na parkietach grupy D, gdzie z bardzo dobrej strony pokazały się siatkarki z Turcji.

Grupa A:

Rywalizację grupy A rozpoczęło wyjątkowo zacięte starcie. W konfrontacji reprezentacji Niemiec i Kuby pewniej rozpoczęły Niemki, sytuacja zmieniała się jednak jak w kalejdoskopie. I tak po trzech partiach o krok od triumfu były Kubanki. Tym razem nie było jednak rozstrzygnięcia w trzech setach, kolejnym zrywem Niemki doprowadziły do tie-breaka. W kluczowym fragmencie spotkania swojego zespołu nie zdołała uchronić nawet Elizabeth Vicet Campos, zdobywczyni 24 oczek rozpoczęła nieźle, jednak jeszcze przed zmianą stron boiska decydującej partii kontrolę przejęły Niemki. Reprezentację Niemiec do sukcesu poprowadziła Lina Alsmeier, zapisując 21 punktów na konto swojego zespołu.

Zdecydowanie mniej zacięty był drugi mecz tej grupy. Reprezentantkom Argentyny do triumfu wystarczyły cztery partie, chociaż zespół Estanislao Vachino miał realne szanse na rozstrzygnięcie meczu w trzech setach. Przy wyrównanej grze w ataku (i zbliżonych notach obu ekip) kluczem do triumfu Argentynek okazała się celność zagrywki. Siatkarki z Ameryki Południowej wypunktowały rywalki, zdobywając 11 punktów bezpośrednio tym elementem. O ile w szeregach Słowenek trudno było wyróżnić jedną zawodniczkę, to w reprezentacji Argentyny rolę liderki wzięła na siebie Sofia Meinardi.

W tej grupie nie było tak zaciętej walki, jaka miała miejsce między zespołami grupy A. Spotkanie pomiędzy Amerykankami i Rosjankami było wyjątkowo jednostronne. Siatkarki ze Stanów Zjednoczonych tylko krótkotrwale zdołały dotrzymywać kroku rywalkom, w kluczowych momentach wyższy bieg wrzucała Sborna, obejmując kontrolę nad przebiegiem rywalizacji. Na tle dobrze dysponowanych rywalek Amerykanki sprawiały wrażenie bezradnych, tylko w drugiej partii podopieczne Jima Stone’a zdołały osiągnąć próg 20 zdobytych punktów w secie. Najwięcej problemów sprawiła rywalkom Oksana Jakuszina, zdobywczyni 17 oczek w spotkaniu.

Również trzy sety wystarczyły do triumfu reprezentantkom Białorusi. W konfrontacji z Meksykankami Białorusinki prezentowały się lepiej we wszystkich elementach siatkarskiego rzemiosła. Problemy reprezentantek Meksyku zaczynały się już na etapie przyjęcia. Przy niedokładnym odbiorze rywalek Białorusinki miały swoje szanse w kontrach, notując również 9 asów serwisowych. Swój zespół próbowała ratować z opresji Grecia Esther Castro López, jednak przy braku większego wsparcia ze strony swoich koleżanek była bezradna. Po drugiej stronie siatki regularnie punktował natomiast duet Vera Kastsiuchyk/Hanna Hryshkevich, zdobywczyni odpowiednio 13 i 11 oczek w meczu.

Najważniejszym, z perspektywy Polski, wynikiem grupy C był triumf biało-czerwonych w starciu z reprezentacją Tajlandii. Poza drugim, wygranym przez Tajki, setem spotkania mecz rozgrywany był pod dyktando podopiecznych trenera Gąsiora. Siłę reprezentacji Polski pokazały sety trzeci i czwarty. O ile odsłona trzecia to pokaz siły w ataku Polek, to czwarta partia nie miała większej historii – co pokazuje chociażby set wygrany do 11. Zdecydowaną liderką reprezentacji Polski była Oliwia Bałuk, zdobywczyni 18 punktów.

W drugim starciu grupy C siatkarki z Italii nie mniej pewnie pokonały swoje rówieśniczki z Serbii. Praktycznie nie do zatrzymania w meczu była Elena Pietrini, notująca na swoim koncie aż 18 oczek. Wynik najlepszej reprezentantki Włoch w zestawieniu z 10 punktami zdobytymi przez liderkę Serbii – Sare Carić, potwierdził przepaść dzielącą siatkarki obu ekip. Włoszki nie miały większych problemów w spotkaniu.

O prawdziwej dominacji można mówić z pewnością w przypadku meczu reprezentacji Chin i Turcji. Początki tego starcia nie zapowiadały tego, co miało się wydarzyć w drugiej i trzeciej partii spotkania. Pierwszy set to jeszcze wymiana sił w ataku, gra na styku i triumf Turczynek 25:22. W kolejnych fragmentach spotkania gra Chinek wyraźnie się załamała, na tyle że nie zdołały przekroczyć progu 10 oczek zdobytych w secie. „Katem” rywalek była Ebrar Karakurt, najlepiej punktująca reprezentacji Turcji dominowała nie tylko w ataku, liderka Turczynek imponowała celnym serwisem. Gra reprezentacji Turcji nie opierała się tylko na Karakurt, równie pewnie poczynały sobie Erkek i Atlier.

Nawet seta nie pozwoliły sobie urwać również siatkarki z Japonii. Także w meczu Japonek z Dominikankami nie brakowało potknięcia, bo takim można nazwać partię przegraną przez Dominikanki do 8. Pozostałe fragmenty meczu były nieco bardziej wyrównane, niezmiennie sytuację na boisku kontrolowały siatkarki z Kraju Kwitnącej Wiśni. Najlepsze noty w spotkaniu zebrała zdobywczyni 12 oczek – Haruna Soga.