Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga Kobiet > MP U-23 K: Legionovia i Pałac w finale

MP U-23 K: Legionovia i Pałac w finale

Finały Młodej Ligi są jednocześnie mistrzostwami Polski U-23. Z tego względu obok dwóch zespołów, które brały udział w rozgrywkach Młodej Ligi Kobiet, są dwie drużyny, które awansowały w ramach kwalifikacji zorganizowanych przez PZPS. W pierwszym półfinale siatkarki Legionovii Legionowo nie dały szans MKS-owi San-Pajda Jarosław. Złożona z zawodniczek grających również w Orlen Lidze Legionovia wygrała w kolejnych setach do 14, 17 i 16. Więcej wyrównanej walki było w drugim pojedynku, jednak Pałac Bydgoszcz również wygrał 3:0 z AZS-em AWF Warszawa.

Od początku to legionowianki nadawały ton pierwszemu pojedynkowi półfinałowemu. Pierwszy punkt dla jarosławianek zdobyła Izabela Wisz (3:1). Podopieczne Wojciecha Lalka nie wstrzymywały ręki w ataku oraz zagrywce, z czym nie mogły sobie poradzić przyjezdne. Po nieudanej kiwce o pierwszy czas poprosił trener Piotr Pajda (1:7). Raz po raz punktowała Anna Bączyńska. Obie drużyny nie ustrzegły się błędów, szczególnie w polu zagrywki. Pięciopunktowa przewaga gospodyń turnieju utrzymywała się. W środkowej fazie seta dystans powiększył się. Dwa asy Aleksandry Rasińskiej skłoniły trenera Pajdę do drugiego przerwania gry (17:7), to jednak nie wybiło zagrywającej z Legionowa. Dopiero czujne zagranie na siatce Katarzyny Stepko pozwoliło przyjezdnym wyjść z trudnego ustawienia (8:19). Pojedyncze efektowne ataki przyjezdnych w końcówce na niewiele już się zdały, nieudana zagrywka Wisz przypieczętowała zwycięstwo legionowianek (25:14).

Celny atak Aleksandry Omelaniuk otworzył drugiego seta. Dzięki asowi Pauliny Chmielarczyk po raz pierwszy w tym meczu jarosławianki wyszły na prowadzenie (3:2), szybko jednak wynik ponownie się odwrócił (5:7). Siatkarki MKS-u punktowe zagrywki przeplatały z błędami. Mimo pomyłek walka była znacznie bardziej zacięta niż w poprzedniej odsłonie (10:10). Wysoką skuteczność utrzymywała Magdalena Trojnar (14:14). Dopiero gdy w polu zagrywki przy stanie 16:15 pojawiła się Aleksandra Rasińska, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Przyjmująca rozbiła swoim serwisem przeciwniczki. Dopiero po interwencji trenera oraz zmianie serię przerwała Izabela Wisz. Skutecznie kontrataki wykorzystywała Bączyńska. Atak tej zawodniczki oraz zagranie Klaudii Alagierskiej dały gospodyniom ostatnie punkty (25:17).

Otwarcie trzeciej odsłony było zacięte (5:5). Dopiero stopniowo z biegiem seta więcej cierpliwości i skuteczności miały gospodynie, budując tym samym prowadzenie. Przez błędy własne i niewykorzystywanie nadarzających się szans przyjezdne nie były w stanie odrobić powstałych strat. W dalszej części seta problemy z przyjęciem zagrywek Aleksandry Rasińskiej tylko powiększyły dystans punktowy (12:18). Przy wysokim prowadzeniu legionowianki nie traciły koncentracji (20:14). Podopieczne trenera Lalka górowały na siatce. Interwencje Piotra Pajdy nie pomogły jego zespołowi w odmienieniu obrazu gry. Mocny atak z drugiej linii Bączyńskiej dał serię piłek meczowych, a autowe zagranie Wisz zamknęło pojedynek (25:16).

MVP: Anna Bączyńska

Legionovia Legionowo – MKS San-Pajda Jarosław 3:0
(25:14, 25:17, 25:16)

Legionovia: Grabka, Pacak, Bączyńska, Bociek, Alagierska, Rasińska, Adamek (libero) oraz Sobolewska, Skowron, Omelaniuk i Niderla
MKS: Chmielewska, Trojnar, Chmielarczyk, Wisz, Stepko, Saj, Kuś (libero) oraz Brzezińska i Macek

Sprytny atak Agaty Baranowskiej otworzył drugi półfinał. Od początku warszawianki nie odpuszczały, ambitnie walcząc w obronie. Siatkarki AZS-u miały więcej cierpliwości w długich akcjach, dzięki czemu wysforowały się na prowadzenie (6:4). Zawodniczki z Warszawy dobrze grały pasywnym blokiem i wykorzystywały kolejne kontrataki. Po punktowym bloku na lewym skrzydle o czas poprosił trener Rafał Gąsior (8:4). Raz po raz punktowała Michalina Błaszczyk (10:4). Po efektownej serii w zespole z Warszawy pojawiła się nerwowość, co wykorzystały przeciwniczki, a interweniować musiał trener Andrzej Ojrzanowski (8:11). W środkowej fazie seta obie drużyny nie ustrzegły się błędów. Trudne zagrywki Pauliny Bałdygi pozwoliły bydgoszczankom doprowadzić do remisu (13:13). W kolejnych akcjach trwała gra punkt za punkt (17:17). W końcówce rozpędzać zaczęły się bydgoszczanki. Skuteczność w ataku utrzymywała Weronika Fojucik. Serię przy zagrywkach Moniki Jagły przerwała dopiero Weronika Słowik (19:24). Autowa zagrywka warszawskiej środkowej zakończyła pierwszą odsłonę.

Od efektowniej serii drugą partię rozpoczęły pałacanki (4:0). Pojedyncze ataki Małgorzaty Jasek nie wystarczyły, by wyrównać wynik (4:9). Z akcji na akcję dystans punktowy rósł (14:6). Po asie Małgorzaty Śmieszek drugi czas wykorzystał trener Ojrzanowski (15:6). Interwencja szkoleniowca pomogła warszawiankom, które z akcji na akcję odrabiały straty. Po mocnym ataku Jasek grę przerwał Rafał Gąsior (12:16). Dobrą zmianę dała Paulina Świder. Po wyjściu z niewygodnego ustawienia bydgoszczanki ponownie przejęły kontrolę (21:14). Zaczął funkcjonować blok Pałacu. W końcówce jednak siatkarki z Bydgoszczy oddały pole przeciwniczkom, problemy z przyjęciem zagrywek Ewy Krzysztoń pogłębiały się (19:22). Dopiero atak Śmieszek przerwał serię. A już po chwili po zagraniu w siatkę Słowik podopieczne trenera Gąsiora cieszyły się ze zwycięstwa (25:20).

Warszawianki nie odpuszczały również w trzeciej partii (6:4), jednak przy zagrywkach Natalii Sidor bydgoszczanki odwróciły wynik. Walka była bardzo zacięta. Obie drużyny nie oddawały pola rywalkom (11:11). Coraz pewniej funkcjonował bydgoski blok, dlatego o czas poprosił Andrzej Ojrzanowski (14:11). Ze zmiennym szczęściem atakowała Jasek. Przez problemy z przyjęciem zagrywki kapitan AZS-u warszawianki ponownie zniwelowały straty, a grę przerwał Rafał Gąsior (15:16). Inicjatywa pozostawała po bydgoskiej stronie siatki. Pomimo ambitnej postawy i walki do ostatniej piłki akademiczki nie zdołały odwrócić losów tej partii. Seria czterech punktów przy zagrywce Olgi Lipińskiej dała jeszcze nadzieję siatkarkom AZS-u, jednak to bydgoszczanki po zagraniu z przechodzącej piłki Natalii Sidor zapisały tego seta na swoim koncie, wygrywając całe spotkanie 3:0.

MVP: Monika Jagła

KS Pałac Bydgoszcz – AZS AWF Warszawa 3:0
(25:19, 25:20, 25:22)

Pałac: Ziółkowska, Śmieszek, Bałdyga, Fojucik, Świderska, Jagła, Portalska (libero) oraz Nowakowska (libero), Sidor i Świder
AZS: Krzysztoń, Błaszczyk, Jasek, Baranowska, Słowik, Lipińska, Gawlik (libero)