Strona Główna > Aktualności > rozgrywki młodzieżowe > MP juniorów: Metro Warszawa i Skra Bełchatów powalczą o złoto

MP juniorów: Metro Warszawa i Skra Bełchatów powalczą o złoto

Turniej finałowy mistrzostw Polski juniorów, który rozgrywany jest w Kętrzynie, wkroczył w decydującą fazę. W sobotę rozegrano mecze o 7. i 5. miejsce, wygrały je zespoły Trefla Gdańsk i Jastrzębskiego Węgla. Po południu odbyły się półfinały i o złote medale powalczą KS Metro Warszawa, który pokonał Gwardię Wrocław oraz EKS Skra Bełchatów po wygranej nad AKS-em V LO Rzeszów.

Gdańszczanie do sobotniego meczu przystąpili z jedną porażką w fazie grupowej, kielczanie zaś nie wygrali meczu. Spotkanie o 7. miejsce miało zacięty przebieg. Lepiej rozpoczęli je zawodnicy Trefla Gdańsk, którzy prowadzili 8:3. Potem już tylko kontrolowali przebieg premierowej odsłony (16:13, 21:17, 25:21). W drugiej partii również lepsze otwarcie zanotowali podopieczni Adama Miotka i Edwarda Pawluna (8:4) i podobnie jak w premierowej odsłonie nie dali już sobie wyrwać prowadzenia (16:12, 21:16). W końcówce kielczanie odrobili co prawda kilka oczek, ale nie uchroniło to ich przed porażką w tym secie. Pierwsza połowa czwartej partii przebiegała pod dyktando gdańszczan, prowadzili oni 8:6 i 16:12. Potem do walki zerwali się zawodnicy trenerów Mateusza Grabdy i Bartosza Sufy. Odrobili straty i potem okazali się lepsi w walce na przewagi. Ostatnia odsłona przebiegała już pod dominacją Trefla Gdańsk (8:5, 16:8, 21:13, 25:17). Oba zespoły dość mocno męczyły się w ataku, nie przekroczyły nawet 40 proc. efektywności w tym elemencie. Ogromnym atutem gdańszczan był jednak blok (15:9 w punktach zdobytych tym elementem) i zagrywka (13:4 w asach serwisowych). Najlepiej punktującymi zawodnikami po stronie Trefla byli Karol Urbanowicz i Szymon Trojański, którzy zdobyli po 12 oczek, a nie rozpoczynali meczu w podstawowym składzie. O punkt mniej zdobyli MVP meczu Gracjan Mączka oraz Mikołaj Bogucki.

o 7. miejsce:

Trefl Gdańsk – Dafi Społem Kielce 3:1
(25:21, 25:22, 25:27, 25:17)

MVP: Gracjan Mączka

Dla obrońców mistrzowskiego tytułu walka o tylko 5. miejsce była sporym rozczarowaniem. Szansę walki o medale jastrzębianie stracili w piątkowym meczu z Treflem Gdańsk. Jastrzębianie słabo weszli w spotkanie z AZS-em 2020 Częstochowa, przegrywali w pierwszym secie 3:8 i 10:16. Potem jednak rzucili się do odrabiania strat i ostatecznie wygrali seta. W drugiej partii podopieczni Jarosława Kubiaka prowadzili już 8:6 i 16:12, ale tym razem to częstochowianie odrobili straty (21:20). Zacięta końcówka padła łupem podopiecznych Wojciecha Pudo i Pawła Tomaszewskiego. Trzecią część meczu od początku do końca kontrolowali jastrzębianie, przeważając 8:6, 16:11, 21:15 i ostatecznie wygrywając 25:18. Częstochowianie się jednak nie poddawali i w czwartym secie prowadzili już 8:5, ale ekipa trenera Kubiaka zerwała się do walki, odrobiła straty i następnie wypracowała sobie przewagę 16:15 i 21:16. Nie oddała jej już do końca meczu. Jastrzębianie nieco lepiej spisali się w ataku, ale przede wszystkim zdominowali swojego rywala w bloku (15:4). Liderem zespołu Jastrzębskiego Węgla okazał się z 16 punktami na koncie Maciej Krysiak, dobre zawody zagrał także libero Piotr Wołodźko, który został po meczu nagrodzony statuetką MVP. Dla ekipy pokonanej 15 razy zapunktował Krzysztof Rykała.

o 5. miejsce:

KS Jastrzębski Węgiel – Eco-Team AZS 2020 Częstochowa 3:1
(23:25, 25:23, 25:18, 25:20)

MVP: Piotr Wołodźko

Pierwszym finalistą turnieju w Kętrzynie zostali zawodnicy KS-u Metro Warszawa. Podopieczni trenerów Jacka Jankowskiego i Wojciecha Szczuckiego byli faworytami meczu z Gwardią Wrocław i znakomicie rozpoczęli spotkanie. W pierwszym secie zupełnie zdominowali wydarzenia na boisku i prowadzili 8:3, 16:8 i 21:11. Ostatecznie pozwolili rywalom zdobyć zaledwie 13 oczek. Stołeczna ekipa lepiej rozpoczęła także kolejną odsłonę meczu (8:5). Z piłki na piłkę rozkręcali się jednak wrocławianie, doszły też błędy KS-u Metro i zrobiło się 16:14 i później 21:15 dla Gwardii. Juniorzy Metra rzucili się jednak do odrabiania strat i w końcówce doprowadzili do remisu, a następnie zachowali więcej zimnej krwi w grze na przewagi. W trzecim secie młodzi warszawianie prowadzili już 8:4 i 16:12. Wrocławianie jednak odrobili straty, ale końcówka znów należała do KS-u Metro, którzy po udanych blokach mogli się cieszyć z awansu do finału. Warszawianie okazali się lepsi w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła. W asach serwisowych było 10:3 dla KS-u Metro, a w bloku 9:5, mieli oni także lepszą skuteczność ataku (53 proc. przy 44 proc. rywali). Do sukcesu swój zespół poprowadzili głównie Mateusz Witek, Jan Kopyść i Bartosz Firszt, zdobyli oni odpowiednio 18, 17 i 16 punktów. Nagrodę MVP odebrał Kopyść. Dla Gwardii 12 punktów zdobył Patryk Nowak, a 11 Mateusz Demcio.

W drugim półfinale zwycięzca grupy B, EKS Skra Bełchatów okazał się lepszy od drugiej ekipy grupy A, AKS-u V LO Rzeszów. W mecz lepiej weszli podopieczni trenera Jacka Podpory. Rzeszowianie prowadzili w pierwszym secie 8:6, 16:13, 21:17 i nie pozwolili już sobie wyrwać zwycięstwa. Druga partia była bardzo wyrównana, zespoły przez większą jej część utrzymywały kontakt punktowy. Dopiero w końcówce EKS Skra odskoczył i wygrał 25:21. W trzecim secie bełchatowianie prowadzili 8:6, 16:15, 21:19 i ten niewielki zapas utrzymali już do końca. Podopieczni Radosława Kolanka zdominowali zupełnie kolejną część meczu. Na początku prowadzili 8:6, a potem tylko powiększali przewagę (16:10, 21:11). Ostatecznie pozwolili rywalom zdobyć zaledwie 13 oczek. Bełchatowianie zdominowali swojego przeciwnika w bloku (12:3), byli także skuteczniejsi w ataku (49 proc. przy 41 proc. AKS-u). W asach serwisowych było 7:6 dla zwycięzców. Dla EKS-u Skry po 14 punktów zdobyli Mikołaj Sawicki i Sebastian Adamczyk. Ten drugi został wybrany najlepszym zawodnikiem spotkania. Środkowy Skry i reprezentacji Polski juniorów atakował z 60-procentową skutecznością, ale znakomicie spisał się też w bloku, aż pięciokrotnie zatrzymując rywali.