Strona Główna > Aktualności > Młoda Liga > ML: Niespodzianki w grupie południowej

ML: Niespodzianki w grupie południowej

To właśnie rywalizacja grupy A siatkarzy Młodej Ligi w miniony weekend przyniosła najwięcej zaskakujących rezultatów. Pierwszym było wyjątkowo pewne zwycięstwo Jastrzębskiego Węgla nad Resovią Rzeszów, kolejnym porażka ZAKSY Kędzierzyn-Koźle z BBTS-em Bielsko-Biała. W grupie północnej obyło się bez większych emocji – wszystkie mecze rozstrzygały się w trzech setach.

O ile w trzeciej kolejce zmagań bardziej atrakcyjne spotkania rozgrywano w północnej części, tym razem role się odwróciły. To konfrontacje grupy A przyniosły więcej emocji, nieprzewidywalnych rezultatów i długich wymian. Mocnym akcentem rozpoczęli będzinianie, wracając z tarczą z Lubina. Już początek spotkania to pokaz siły zespołu Bartłomieja Chmiela. Będzinianie mogli liczyć na duet Żłobiecki/Krupa. Zawodnicy Pawła Szabelskiego początkowo dotrzymywali kroku rywalom, jednak decydująca faza seta to pokaz siły przyjezdnych. Ta porażka wyraźnie podenerwowała miejscowych, którzy zdominowali kolejne fragmenty spotkania, ciężar gry w ataku spoczywał na Krystianie Gawrysiaku i Mateuszu Szubarcie. Po wygranej do 18 odsłonie trzeciej wydawało się, że gospodarze nie pozwolą sobie wyrwać zwycięstwa. Rotacje w składzie i pojawienie się Jakuba Aniołka po będzińskiej stronie siatki tchnęło nieco nowych sił w zespół trenera Chmiela, przyjezdni najpierw doprowadzili do remisu, aby w tie-breaku po zaciętej walce wygrać. Zdecydowanie krótsze było spotkanie w Jastrzębiu-Zdroju, chociaż końcowy rezultat nie do końca odzwierciedla przebieg spotkania. O wygranej miejscowych decydowały szczegóły, podopieczni Jarosława Kubiaka mogli się pochwalić czujnością na siatce. Bezbłędnie intencje rywali odczytywali Hołdys i Oziabło. Rzeszowian przed porażką nie uchroniła nawet dobra dyspozycja Dominika Peszka, lider Resovii nie miał większego wsparcia ze strony swoich kolegów. Kolejnym, po Resovii Rzeszów, faworytem, który tym razem musiał uznać wyższość rywali, była ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. Mimo że bielszczanie od początku sezonu grają stabilnie, wydawać się mogło, że to miejscowi mają więcej atutów. Już pierwszy set pokazał ekipie Rolanda Dembończyka, że nie będzie łatwo. Zryw miejscowych i wygrana do 17 w drugim secie pozwalała myśleć, że to zespół z Opolszczyzny opanował sytuację. Tego dnia skuteczność na siatce była jednak atutem gości, swój zespół do triumfu poprowadził zdobywca 28 punktów – Bartłomiej Lipiński. W tej kolejce pauzował Effector Kielce.

Zdecydowanie szybciej zakończyły się mecze w grupie północnej. Nieco wcześniej niż pozostałe ekipy do walki przystąpili siatkarze Lotosu Trefla Gdańsk i Indykpolu AZS-u Olsztyn. To właśnie starcie w Trójmieście zapoczątkowało serię trzysetowych spotkań. Zgodnie z przedmeczowymi typowaniami komplet oczek zgarnęli podopieczni Edwarda Pawluna. Jednak tym razem gdańszczanie nie pokazali pełni swoich możliwości, przy wymianie ciosów w ataku na przestrzeni całego spotkania siatkarze obu ekip popełnili sporo prostych błędów własnych. Zarówno gospodarze, jak i akademicy z Olsztyna nie imponowali skutecznością. Noty swojego zespołu dość mocno zawyżył Maciej Kleinschmidt, najlepiej punktujący gospodarzy zbliżył się do poziomu efektywności 60%. Miejscowym opłaciło się też ryzyko podejmowane w polu serwisowym, czego potwierdzeniem może być sześć asów serwisowych. Najbliższej przechylenia szali zwycięstwa na swoją stronę goście byli w pierwszym secie meczu, jednak wyższy poziom koncentracji zachowali miejscowi. Kolejni gospodarze tej kolejki nie mieli tyle szczęścia, radomianie, podejmujący Łuczniczkę Bydgoszcz, zaczęli z wysokiego C, wraz z rozwojem spotkania wyraźnie tracąc na sile. Kluczowy okazał się przebieg partii premierowej, wygranej przez gości na przewagi 30:28. Po tej porażce miejscowi stracili nieco na sile, podczas gdy przyjezdni nie mylili się w zagraniach z pierwszej akcji. Najpewniejszym punktem bydgoszczan był Patryk Mendel i to zdobywca 17 oczek poprowadził swój zespół do triumfu. Zmagania tego weekendu w grupie B uzupełniło trzysetowe starcie w Bełchatowie. Podobnie jak w przypadku meczu w Radomiu, również to starcie rozpoczęło się od zaciętej walki i gry na styku. I także tym razem gospodarze po porażce opadli z sił, czego potwierdzeniem może być drugi set, przegrany przez Skrę do 17. W trzeciej partii miejscowi podjęli jeszcze walkę, jednak także tym razem końcówka należała do akademików. W tej kolejce pauzował AZS Częstochowa.