Strona Główna > Aktualności > turnieje światowe > Memoriał Wagnera: Pierwszy triumf Kanadyjczyków

Memoriał Wagnera: Pierwszy triumf Kanadyjczyków

Grający rezerwowym składem Francuzi doznali pierwszej porażki podczas tegorocznego Memoriału Huberta Jerzego Wagnera. Podopieczni Laurenta Tillie ulegli Kanadzie 0:3. Taki wynik sprawił, że to między Polakami a Rosjanami rozegra się walka o zwycięstwo w krakowskim turnieju.

Premierową partię bardzo dobrze rozpoczęli Francuzi, którzy po skutecznym bloku prowadzili 3:1. Dopiero tuż przed pierwszą przerwą techniczną wyrównał po ataku z drugiej linii Nicholas Hoag. Od tego momentu set toczył się punkt za punkt, akcja za akcję. Wszystko zmieniło się po drugim regulaminowym czasie, kiedy to Hoag zapunktował z zagrywki, czym dał trzypunktowe prowadzenie Kanadyjczykom. Następnie znakomitym atakiem popisał się Steven Marshall i powiększył przewagę do czterech oczek. W końcówce Francuzi zdołali odrobić niemal całą stratę, po bloku na Hoagu tracili już tylko jeden punkt. Jednak sprytne zagranie w ataku Kanady dało zwycięstwo 25:22.

Drugą partię od asa serwisowego rozpoczął Thibault Rossard, dzięki któremu Francja prowadziła 2:0. Kanadyjczycy jednak podbudowani zwycięstwem w poprzedniej partii szybko odzyskali swój rytm z poprzedniego seta. Doskonale w jednej z akcji blokiem zagrał Sharone Vernon-Evans i to właśnie Kanada prowadziła 9:7. Francuzi popełniali za dużo błędów, w wyniku czego ich rywale schodzili na drugą przerwę techniczną z pięciopunktowym prowadzeniem. Następnie po ataku Trevora Clevenota Francja traciła już tylko jeden punkt, ale w końcówce Kanadyjczycy ponownie podwyższyli swoje prowadzenie, które utrzymali już do samego końca, zwyciężając ostatecznie 25:21.

Trzecią odsłonę spotkania lepiej rozpoczęli Kanadyjczycy, którzy po bloku Hoaga prowadzili 6:3. Francuzi natomiast mieli duże problemy w przyjęciu, co przekładało się na ich skuteczność w ataku. W dalszej fazie seta Francja nadal nie mogła znaleźć sposobu na dobrze dysponowanych Kanadyjczyków. Na drugą przerwę techniczną schodzili ze stratą aż sześciu oczek. Po drugiej stronie siatki świetnie w ataku radził sobie Hoag, który dał siedemnasty punkt dla Kanady. Chwilę później ten sam zawodnik popisał się bardzo efektownym i zarazem efektywnym blokiem. Gdy set wchodził w decydującą fazę, to Francuzi zaczęli odrabiać straty, dlatego o czas poprosił trener Stephane Antiga. Po przerwie atakiem ze środka popisał się Daniel Jansen Vandoorn. Kanadyjczycy zaczęli jednak popełniać za dużo błędów, co wykorzystywali Francuzi. Reprezentacja Kanady miała w swoim szeregach Hoaga, który znacząco przybliżył ją do wygranej. Ostatecznie to Vandoorn swoim atakiem zakończył seta i cały mecz.

Kanada – Francja 3:0
(25:22, 25:21, 25:22)

Kanada: Sanders (3), Marshall (5), Hoag (21), Vernon (9), Vandoorn (6), Van Berkel (11), Bann (libero) oraz DeRocco i Walsh (1)
Francja: Clevenot (12), Brizard (1), Boyer (7), Bultor (7), Rossard (8), Chinenyeze (10), Grebennikov (libero) oraz Patry (10) i Tillie (libero)