Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME kadetek: Włoszki i Niemki z kompletem punktów

ME kadetek: Włoszki i Niemki z kompletem punktów

Po drugim dniu mistrzostw Europy kadetek rozgrywanych w Sofii w grupie A niepokonana jest już tylko reprezentacja Bułgarii, która dość niespodziewanie męczyła się z Węgrami. Pierwsze zwycięstwa odniosły młode siatkarki z Serbii i Holandii. W grupie B na czele tabeli z kompletem punktów są Niemki i Włoszki, dwie wygrane mają na swoim koncie również reprezentantki Turcji.

W grupie A po porażce na inaugurację z Bułgarią pierwsze zwycięstwo odniosły młode siatkarki Rosji. Mecz z Białorusią Sborna rozpoczęła jednak od przegranego seta do 21. Dopiero w drugiej partii podopieczne Swietłany Safronowej wróciły do gry i rozpoczęły ją od prowadzenia 8:1. Rosjanki pewnie wygrywały kolejne sety do 16, 17 i 13, zapisując na swoim koncie trzy punkty. 24 punkty dla zwycięskiej drużyny zdobyła w tym meczu Jelizawieta Koczurina, w zespole Białorusi najskuteczniejsza była Ksenia Liabiodkina (13 pkt.)

Pierwszą wygraną odniosły również reprezentantki Serbii, która na inaugurację uległy Białorusi. Serbki pokonały 3:1 Słowenię, chociaż w pierwszym secie musiały uznać wyższość rywalek, które wygrały na przewagi 28:26. W trzech kolejnych partiach górą były już jednak siatkarki prowadzone przez trenera Jovo Cakovicia i to one zgarnęły trzy punkty. W zwycięskiej drużynie wyróżniła się Jovana Cvetković, która zdobyła 17 punktów. Pomagały jej Ana Drobnjak (14 pkt.) oraz Jovana Cirković (13 pkt.).

Ciekawie było w ostatnim meczu tej grupy, w którym gospodynie grały z reprezentacją Węgier. Młode Węgierki zaskoczyły faworyzowaną reprezentację Bułgarii, wygrywając pierwszego seta, a gdy po zaciętej końcówce trzeciej partii (31:29) prowadziły 2:1, zapachniało sensacją. Gospodynie jednak doprowadziły do tie-breaka i w decydującej partii wygrały 15:7. Bułgarki jako jedyne są w tej grupie niepokonane, ale mają zaledwie 4 punkty po dwóch wygranych tie-breakach. Cztery punkty, ale tylko jedno zwycięstwo mają również Rosjanki. Dla zwycięskiej drużyny po 23 punkty zdobyły Aleksandra Georgiewa i Maria Jordanowa.

(25:18, 20:25, 31:29, 23:25, 7:15)

W grupie B drugie zwycięstwo w turnieju odniosły siatkarki z Niemiec. Podopieczne trenera Jensa Tietböhla wygrały dwa pierwsze sety meczu z Ukrainą do 19 i 19, w trzecim jednak musiały uznać wyższość rywalek. Ukrainki wygrały 25:18 i czwartego seta rozpoczęły od prowadzenia 8:3. W końcówce Niemki przegrywały jeszcze 17:21, ale odrobiły straty, wygrały do 23 i całe spotkanie 3:1. Duża w tym zasługa Siny Stöckmann, która zdobyła dla swojej drużyny w tym meczu 23 punkty.

Podobnie jak Niemki komplet punktów po dwóch dniach turnieju mają też młode siatkarki z Włoch. Podopieczne trenera Marco Mencarellego rozbiły w trzech szybkich setach do 14, 12 i 12 reprezentację Holandii, dla której była to już druga porażka. Przewaga Włoszek była w tym meczu ogromna i nawet na chwilę nie podlegała dyskusji. Najwięcej, bo 13 punktów dla zwycięskiej drużyny zdobyła Loveth Omoruyi.

Drugie zwycięstwo w turnieju odniosły również kadetki z Turcji, które jednak straciły pierwszy punkt. Mecz z reprezentacją Rumunii nie był dla nich łatwy – już pierwsze dwa sety, choć wygrane do 23 i 24, sprawiły Turczynkom sporo kłopotów. W trzeciej partii najpierw sporą przewagę miał zespół rumuński, potem to Turcja prowadziła 21:18, a o wyniku decydowała końcówka na przewagi. Tę wygrały Rumunki 28:26, które poszły za ciosem i po wygranej 25:17 w kolejnym secie doprowadziły do tie-breaka. W nim reprezentacja Turcji już pewnie wygrała 15:9 i to ona zgarnęła dwa punkty. W zwycięskiej drużynie najskuteczniejsza była Sude Hacimustafaoglu, która mecz rozpoczynała w kwadracie dla rezerwowych, a zdobyła ostatecznie 25 punktów. W zespole rumuńskim 21 punktów zapisała na swoim koncie Alexia Carutasu, o dwa mniej Francesca Alupei.