Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Turczynki jednak lepsze, stracona szansa Polek

ME K: Turczynki jednak lepsze, stracona szansa Polek

Reprezentacja Polski siatkarek nie zdołała awansować do ćwierćfinału mistrzostw Europy. W meczu barażowym z Turcją Polki były blisko, walczyły, ale to rywalki okazały się lepsze i wygrały całe spotkanie 3:1. Polki zakończyły już swój udział w turnieju na miejscach 9-12, a Turcja zagra w piątek w ćwierćfinale z reprezentacją Rosji.

Otwarcie meczu barażowego było wyrównane, choć niepozbawione błędów (8:7). Gra po obu stronach siatki była bardzo nierówna. Gdy po zagraniu Erdem Dündar Turczynki wyszły na prowadzenie, o czas poprosił trener Nawrocki (11:10). W obu zespołach brakowało dokładności, akcje były chaotyczne. Biało-czerwone nie odpuszczały, po mocnym ataku po prostej Malwiny Smarzek na tablicy wyników pojawił się remis (14:14). Polki wciąż jednak miały problemy w obronie, przez niedokładność w drugiej linii traciły kolejne punkty. Pomimo starań podopieczne Jacka Nawrockiego miały problemy z wyprowadzeniem skutecznej akcji (18:22). Gdy po zdecydowanym kontrataku Smarzek Turczynki popełniły błąd, o czas poprosił trener Guidetti (21:23). Po przerwie z drugiej piłki zapunktowała turecka rozgrywająca, a inauguracyjną odsłonę zakończył atak w dziewiąty metr Meryem Boz.

Swobodnie od początku drugiego seta punktowała Neriman Ozsoy. Efektowne kontrataki Turczynek skłoniły trenera Nawrockiego do wzięcia czasu (3:6). Siatkarki z Turcji zdecydowanie górowały na siatce, nie do zatrzymania była Boz. Po bloku na Smarzek drugi czas wykorzystał szkoleniowiec polskiej reprezentacji (6:11). Chociaż zdarzały się przedłużone akcje, zwykle kończyły się punktowymi kontratakami Turczynek. Z czasem Polki poderwały się do walki i gdy dystans stopniał do trzech oczek, interweniował Giovanni Guidetti (11:14). Przy zagrywkach Agnieszki Kąkolewskiej Polki zaczęły grać odważnie i po ataku przez środek Zuzanny Efimienko na tablicy wyników pojawił się remis. Chociaż po drugiej przerwie technicznej Turczynki ponownie doszły do głosu, po asie Smarzek wynik na nowo się wyrównał (18:15, 18:18). Końcówka grana była na styku, w tureckim zespole nie brakowało prostych błędów (21:21). Dobry atak Julii Twardowskiej i zagranie w siatkę rywalek dało dwupunktowe prowadzenie biało-czerwonym (23:21). Dopiero atak Boz po taśmie w boisko przerwał serię (23:22). Chociaż akcja Smarzek po skosie dała piłki setowe Polkom, podopieczne Jacka Nawrockiego nie wykorzystały ich. Kropkę nad i postawiły za to Turczynki (27:25).

Pierwsze akcje trzeciego seta były wyrównane (5:6). Po bloku na Twardowskiej drużyny zeszły na przerwę techniczną (6:8). Chociaż Turczynki prowadziły 10:8, przy zagrywkach Twardowskiej biało-czerwone zaliczyły efektowną serię. Dobra gra blokiem Polek i skuteczne kontrataki pozwoliły im odwrócić wynik (13:10). Dopiero autowy atak Smarzek przerwał efektowną serię (14:11). Problemy z przyjęciem pogłębiały niemoc Turczynek. Chociaż w końcówce podopieczne Giovanniego Guidettiego starały się odrobić straty, nie udało im się to. Skuteczna kiwka Joanny Wołosz i zagrywka w siatkę rywalek dały zwycięstwo Polkom.

W czwartym secie biało-czerwone poszły za ciosem. Po skutecznej zagrywce Martyny Grajber drużyny zeszły na pierwszy regulaminowy czas w tym secie (8:4). Turczynki jednak nie dawały za wygraną, skutecznie punktowała Ozsoy. Na prowadzeniu pozostawały jednak biało-czerwone. Polki dobrze grały blokiem, celny atak Zuzanny Efimienko dał sygnał do kolejnej przerwy technicznej (16:13). W dalszej fazie seta coraz pewniej atakowała Boz, kontrataki wykorzystywała Ozsoy, a dystans topniał. Gdy po zagraniu tureckiej liderki na tablicy wyników pojawił się remis, o czas poprosił trener Nawrocki (18:18). Gra Polek nie była pozbawiona błędów. Końcówka seta toczyła się na styku. Blok na Smarzek dał dwa punkty prowadzenia Turczynkom (23:21). Biało-czerwone nie dały za wygraną, wyrównując 23:23. Decydujące akcje należały jednak do siatkarek z Turcji, które punktowym blokiem przypieczętowały swoje zwycięstwo.

Polska – Turcja 1:3
(22:25, 25:27, 25:18, 23:25)

Polska: Polak (2), Kąkolewska (12), Efimienko (7), Wołosz (2), Grajber (12), Smarzek (25), Witkowska (libero) oraz Murek, Twardowska (8), Krzos (libero) i Bociek
Turcja: Akman (5), Onal (15), Aydemir (7), Ozsoy (13), Erdem (16), Boz (26), Orge (libero) oraz Kirdar (2), Sebnem, Alkaya i Dalbeler (libero)