Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K: Serbki zgodnie z planem pokonały Białoruś

ME K: Serbki zgodnie z planem pokonały Białoruś

Wicemistrzynie olimpijskie, reprezentacja Serbii, były zdecydowanymi faworytkami meczu z Białorusią i nie było niespodzianki. Podopieczne Zorana Terzicia dominowały nad niżej notowanym rywalem praktycznie w każdym elemencie i tylko krótkimi momentami Białorusinki potrafiły nawiązać kontakt punktowy z przeciwnikiem. Łatwa wygrana dała Serbkom awans do finału.

Serbki świetnie otworzyły mecz, po bloku Tijany Malasević wyszły na prowadzenie 6:3, które powiększyły dzięki dobrej grze w polu serwisowym (8:4). Białorusinki wzięły się za odrabianie strat, za sprawą trudnych zagrywek Tatsiany Markiewicz przegrywały już tylko 9:11, ale siatkarki z Bałkanów szybko powróciły do wysokiego prowadzenia po bloku na Anastazji Harelik (15:10). Serbki utrzymywały wysoką skuteczność w ofensywie, co pozwoliło im powiększyć przewagę dzięki dwóm kąśliwym serwisom Jovany Stevanović (22:15). Mimo walki reprezentantki naszych wschodnich sąsiadów nie zdołały wyrównać stanu seta, który zakończył się wynikiem 25:19 dla aktualnych wicemistrzyń olimpijskich.

Początek drugiej odsłony spotkania również należał do Serbek, za sprawą kąśliwych zagrywek zbudowały sobie trzy oczka przewagi (5:2), którą Białorusinki zmniejszyły dzięki blokowi Hanny Kalinowskajej (4:5). Siatkarki z Bałkanów powróciły do wysokiego prowadzenia po ataku Brankicy Mihajlović (11:7), które powiększyły za sprawą asa serwisowego Jovany Stevanović (14:8). Reprezentantki naszych wschodnich sąsiadów miały problemy w przyjęciu i duże kłopoty ze skończeniem ataku ze skrzydła i przegrywały już 11:20. W końcówce seta Białorusinki nie były w stanie nawiązać walki z przeciwniczkami, oddawały piłki za darmo na drugą stronę, co skutkowało zwycięstwem Serbek 25:12.

Ostatnia partia rozpoczęła się od dwóch asów serwisowych Tijany Malasević (2:0), siatkarki z Bałkanów powiększyły przewagę po bloku na Anastazji Harelik (6:1). Białorusinki zaczęły odrabiać straty dzięki zatrzymaniu Tijany Bosković (5:7), jednak Serbki błyskawicznie odbudowały zaliczkę za sprawą potężnych zagrywek zawodniczki Eczacibasi Stambuł (13:7), którą powiększyły po ataku Brankicy Mihajlović (15:8). Piotr Chiłko próbował jeszcze pomóc swojej drużynie, jednak przerwa wzięta przez niego nie poprawiła gry reprezentantek naszych wschodnich sąsiadów, które miały ogromne kłopoty w przyjęciu. Spotkanie zakończyły Serbki skutecznym blokiem przy stanie 25:14 i to one zagrają w sobotę o wejście do finału mistrzostw Europy.

Serbia – Białoruś 3:0
(25:19, 25:12, 25:14)

Serbia: Zivković (6), Malesević (10), Mihajlović (12), Veljković (12), Stevanović (7), Bosković (18), Pusić (libero) oraz Blagojević (libero), Milenković (1) i Mirković
Białoruś: Markiewicz (5), Harelik (5), Kawalczuk (2), Palczewskaja, Kalinowskaja-Gungor (5), Barysewicz (9), Paulikouskaja (libero) oraz Fedarynczyk (libero), Jaafar, Seryk, Klimec i Smirnowa (1)