Strona Główna > Aktualności > Mistrzostwa Europy > ME K, gr. A: Znakomita inauguracja Polek, Niemki pokonane w tie-breaku

ME K, gr. A: Znakomita inauguracja Polek, Niemki pokonane w tie-breaku

Reprezentacja Polski siatkarek od zwycięstwa rozpoczęła udział w rozgrywanych w Azerbejdżanie i Gruzji mistrzostwach Europy. Podopieczne trenera Jacka Nawrockiego w meczu z Niemkami walczyły bardzo dzielnie, przegrywały 1:2, ale ostatecznie doprowadziły do piątej partii. W niej poszły już za ciosem i pokonały nasze zachodnie sąsiadki. Kolejnymi rywalkami biało-czerwonych będą Węgierki. Znakomity mecz zagrała zwłaszcza Malwina Smarzek, zdobywając aż 36 punktów.

Mecz rozpoczął się od skutecznego bloku biało-czerwonych, dzięki trudnym zagrywkom Joanny Wołosz oraz świetnemu blokowi Polki prowadziły po chwili już 4:0. Niemki jednak bardzo szybko odrobiły straty i po bloku na Martynie Grajber było 5:5. Po asie serwisowym Louisy Lippmann Niemki miały dwa oczka przewagi (8:6), którą powiększyły za sprawą problemów w przyjęciu naszych reprezentantek (11:7). Biało-czerwone błyskawicznie wyrównały stan seta po bloku Patrycji Polak (11:11), jednak to rywalki prowadziły na drugiej przerwie technicznej 16:14. Polki jednak dzięki rewelacyjnej grze w bloku odzyskały dwupunktową zaliczkę (19:17). Niemki miały jedno oczko przewagi po bloku na Zuzannie Efimienko (23:22), a kiedy Patrycja Polak zaatakowała po antence, biało-czerwone przegrały pierwszą partię 23:25.

Polki bardzo dobrze otworzyły również drugą odsłonę spotkania, dzięki skutecznemu blokowi Agnieszki Kąkolewskiej biało-czerwone miały trzy oczka zaliczki (3:0), którą powiększyły po autowym ataku Maren Fromm (6:1). Nasze reprezentantki zaczęły mieć problemy w przyjęciu i Niemki wkrótce przegrywały już tylko 6:9, jednak Polki błyskawicznie powróciły do dobrej gry i po bloku na Louisy Lippmann wyszły na prowadzenie 14:8, które powiększyły za sprawą dwóch skutecznych ataków Malwiny Smarzek (16:9). Biało-czerwone cały czas posyłały kąśliwe zagrywki na drugą stronę siatki, co skutkowało powiększeniem zaliczki Polek do ośmiu oczek (19:11). Po ataku ze środka Agnieszki Kąkolewskiej było 23:13. Set zakończył się po zepsutej zagrywce naszych rywalek (25:15).

Polki świetnie weszły w trzecią odsłonę spotkania, dzięki świetnym blokom oraz rewelacyjnej grze w ataku Malwiny Smarzek (5:2). Niemki wzięły się jednak za odrabianie strat, po skutecznym ataku Louisy Lippmann zawodniczki zza Odry wyszły na prowadzenie 10:9, które powiększyły po bloku na Malwinie Smarzek (12:9). Nasze reprezentantki miały problemy ze skończeniem pierwszej akcji i na drugiej przerwie technicznej przegrywały 13:16. Po skutecznej kiwce Denise Hanke Niemki wygrywały 18:14, a dwa asy serwisowe tej zawodniczki pozwoliły im wyjść już na sześciopunktowe prowadzenie (22:16). Set zakończył się przy stanie 25:18 dla siatkarek naszych zachodnich sąsiadów.

Malwina Smarzek otworzyła czwartą partię dobrym atakiem z lewego skrzydła, jednak Polki miały problemy ze skończeniem ataku i po bloku na Zuzannie Efimienko nasze reprezentantki przegrywały 5:7. Biało-czerwone wzięły się za odrabianie strat, cały czas na bardzo wysokim procencie skuteczności w ofensywie grała skrzydłowa Chemika Police i siatkarki znad Wisły prowadziły 10:9. Niemki grały dobrze pasywnym blokiem i na drugiej przerwie technicznej wygrywały 16:14. Po kontrowersyjnym challenge’u po ataku Malwiny Smarzek Polki przegrywały 14:18, ale po bloku Joanny Wołosz było już tylko 18:19. Nasze zawodniczki doprowadziły do remisu (21:21), a po kolejnej wykorzystanej kontrze przez Malwinę Smarzek biało-czerwone miały piłkę setową (24:23), którą wykorzystały, doprowadzając do tie-breaka.

Polki świetnie weszły w ostatnią odsłonę spotkania, po ataku Patrycji Polak było 3:1 dla naszych reprezentantek i dzięki jej kąśliwym zagrywkom biało-czerwone wkrótce prowadziły już 6:1. Aż do zmiany stron gra toczyła się punkt za punkt (8:3), a po kolejnym błędzie w ataku Niemek siatkarki znad Wisły miały sześć oczek przewagi (10:4), którą powiększyły po skutecznym ataku ze skrzydła Patrycji Polak (11:4). Po kolejnym rewelacyjnym ataku Malwiny Smarzek Polki miały aż 10 piłek meczowych, wykorzystały drugą, wygrywając tie-breaka 15:5.

Polska – Niemcy 3:2
(23:25, 25:15, 18:25, 25:23, 15:5)

Polska: Polak (9), Kąkolewska (14), Efimienko (6), Wołosz (4), Smarzek (36), Grajber (5), Witkowska (libero) oraz Krzos (libero), Murek (1), Twardowska
Niemcy: Hanke (5), Fromm (11), Geerties (18), Pettke (6), Lippmann (21), Schwertmann (1), Dürr (libero) oraz Kemmsies, Poll, Stigrot (7), Schölzel (8)