Strefa Siatkówki – Mocny Serwis
Strona Główna > Aktualności > reprezentacje młodzieżowe > Maciej Zendeł: Trafiliśmy do kosmicznej grupy

Maciej Zendeł: Trafiliśmy do kosmicznej grupy

fot. Jacek Cholewa

– To losowanie było nielogiczne, bo trzy najwyżej rozstawione zespoły w europejskim rankingu znalazły się w jednej grupie. Jestem zdegustowany i zniesmaczony, ale na pewne rzeczy nie mam wpływu – powiedział Maciej Zendeł, szkoleniowiec reprezentacji Polski kadetów, która trafiła do grupy śmierci w mistrzostwach Europy.

Siatkarze reprezentacji Polski kadetów za nieco ponad miesiąc rozpoczną przygotowania do mistrzostw Europy w swojej kategorii wiekowej. Ich start przewidziano na 20 marca. W ich trakcie planowane są przynajmniej trzy mecze sparingowe, choć przeciwnik nie jest jeszcze znany. Najprawdopodobniej będzie to uczestnik czempionatu Starego Kontynentu, który znalazł się w drugiej grupie, czyli Czechy, Słowacja, Turcja, Finlandia, Rumunia. Jednak przygotowania będą dość utrudnione, ponieważ kadeci będą musieli dzielić uwagę pomiędzy zmagania kadrowe a klubowe. W międzyczasie mają rywalizować w turniejach półfinałowych oraz finałowym mistrzostw Polski kadetów. – Boję się, że chłopcy mogą być dość wyeksploatowani. Rozegranie czternastu meczów w ciągu 21 dni będzie sporym wyzwaniem dla zawodników – ocenił Maciej Zendeł, szkoleniowiec biało-czerwonych.Nie mieli oni szczęścia w losowaniu grup mistrzostw Europy, bowiem zagrają razem z innymi faworytami do medali, czyli Włochami, Rosjanami i Bułgarami. Na dodatek nie mogą też lekceważyć pozostałych przeciwników, czyli Belgów i Węgrów, którzy mogą być języczkiem u wagi w grupie śmierci. – Jest to kosmiczna grupa – powiedział Maciej Zendeł, który nie ukrywał rozczarowania takim obrotem sprawy, tym bardziej że we wcześniejszych turniejach mistrz i wicemistrz kontynentu trafiali do innych grup. – To losowanie było nielogiczne, bo trzy najwyżej rozstawione zespoły w europejskim rankingu znalazły się w jednej grupie. Jestem zdegustowany i zniesmaczony, ale na pewne rzeczy nie mam wpływu, więc mogę sobie pobiadolić, ale trzeba grać – dodał trener polskich kadetów.

Na pewno chcieliby oni dorównać osiągnięciom swoich starszych kolegów, ale nie ma co pompować balonika, tym bardziej że trafili do grupy śmierci w mistrzostwach Europy, więc wszystko może się zdarzyć. Według trenera biało-czerwonych najważniejsze jest to, żeby ta drużyna nadal się rozwijała, a w czempionacie Starego Kontynentu znalazła się w szóstce, co da jej awans do mistrzostw świata kadetów. – W pierwszej kolejności celem dla tej drużyny nie są medale, ale uczestnictwo w docelowych imprezach, czyli w mistrzostwach Europy i mistrzostwach świata – ocenił Zendeł, który ostrożnie podchodzi do prognozowania wyniku biało-czerwonych. – Myślę, że będzie bardzo trudna walka o awans do półfinału. Dla mnie spełnieniem marzeń byłby awans do szóstki, bo dzięki temu zagralibyśmy w mistrzostwach świata, a jeśli udałoby się osiągnąć lepszy wynik, to byłby to spory plus dla chłopaków – zaznaczył.

Wprawdzie poprzedni rocznik był niepokonany zarówno w mistrzostwach europy, jak i mistrzostwach świata kadetów, ale nie powinno się go porównywać z obecną reprezentacją, która tworzy całkiem nową historię polskiej siatkówki. Na pewno ma potencjał, który pokazała chociażby w turnieju EEVZA, ale sam jej szkoleniowiec podkreśla, że przed kadrowiczami jeszcze mnóstwo pracy. Na razie ogrywają się zarówno na pierwszo-, jak i drugoligowych parkietach, zbierając w ten sposób doświadczenie w konfrontacji ze starszymi zawodnikami. – Ta grupa może z każdym wygrać tak, jak z Rosjanami w finale EEVZA, ale też z każdym przegrać. Ma ona duże możliwości, ale też jeszcze sporo mankamentów. Potrzeba czasu, żeby osiągnąć pożądane efekty – zakończył Zendeł, który wierzy, że z każdym kolejnym tygodniem pracy reprezentacja Polski kadetów będzie prezentowała się coraz lepiej.

źródło: inf. własna

nadesłał:

Więcej artykułów z kategorii :
Aktualności, reprezentacje młodzieżowe, rozgrywki młodzieżowe

Tagi przypisane do artykułu:
, ,

Więcej artykułów z dnia :
2017-02-17

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście zgłoś go naszej redakcji:

Copyrights 2015-2018 Strefa Siatkówki All rights reserved